٢٦/١٠/١٤٤٣ --- 5/28/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  109  نفر
بازدید امروز :  11368  بازدید
بازدید دیروز :  22158  بازدید
تبلیغات متفرقه
هندوانه ابوجهل  -  , BITTER CUCUMBER
CITRULLUS COLOCYNTHIS : نام علمی
  CUCURBITACEAE  - کدوئیان : خانواده
حوزه مدیترانه ، آسیا به خصوص ترکیه : بومی منطقه
colocynth, bitter apple, desert gourd, egusi, vine of Sodom : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
شنی
15-30
کمی مرطوب
زیاد

هندوانه ابوجهل

دانستنیهای علمی

این گیاه شبیه هندوانه معمولی است ولی میوه آن سختتر و تلخ است.

خصوصیات - معرفی

گیاهی یکساله یا چندساله و علفی است. ریشه این گیاه بزرگ، گوشتی، چندساله و راست است. ساقه آن رونده بوده که در همه جهت ها رشد می کند و تمایل به بالا رفتن دارد. برگها پنجه ای و دارای 3 تا 7 لوب هستند. گلها زرد رنگ، تکی در زاویه برگها تشکیل می شوند. هر گل 5 گلبرگ دارد. گلها از نوع monoecious هستند یعنی گلهای نر و ماده جدا از یکدیگر و بر روی یک بوته هستند. گلهای ماده دارای تخمدانی کرکدار و گرد بوده و از این طریق می توان از گلهای نر آنها را متمایز کرد. میوه ها صاف، با قطر 5 تا 10 سانتیمتر و به شدت تلخ هستند. پوست میوه صاف، سبز-زرد و در دوران بلوغ براق است. درون میوه بافتی خشک، اسفنجی و تلخ دارد که بذرها را در خود جای می دهد. هر گیاه می تواند 15 تا 30 میوه تولید کند. بذرها خاکستری، تلخ و غنی از پروتیئن و چربی است. میزان چربی بذر 17-19% است که در برگیرنده 67-73% لینولئیک اسید، 10-16% اولئیک اسید، 5-8% استیریک اسید و 9-12% پالمیتیک اسید است. علاوه بر این، بذرها مقدار زیادی آرژینین، تریپتوفان و آمینو اسیدهای سولفوردار دارند.

شرایط نگهداری هندوانه ابوجهل

هندوانه ابوجهل در خاکهای شنی و خشک رشد می کند. این گیاه با بارندگی 250 تا 1500 mm در سال و دمای 15 تا 28 درجه سانتیگراد سازگاری دارد. PH مناسب خاک 5 تا 7/8 است.

خواص دارویی و صنعتی

از این گیاه برای قرنهای در طب سنتی استفاده می شد. در حال حاضر مطالعات درباره تاثیر ضد التهابی آن در حال انجام است. عصاره آبی و متانولی هندوانه ابوجهل فعالیت ضد باکتری علیه اشرشیا کلی، Staphylococcus aureus و برخی باکتری های دیگر دارد. عصاره میوه، برگها، ریشه و ساقه ها علیه بسیاری از باکتری های گرم مثبت و قرچها مانند Aspergillus fumigatus، Aspergillus flavus وsp Mucor مفید است. علاوه بر این نشان داده شده است که عصاره این گیاه بر روی انسولین خون تاثیر دارد و می تواند در درمان دیابت استفاده شود. هندوانه ابوجهل می تواند بر روی مورفولوژی سلولها تاثیر گذاشته و از اینرو گفته می شود که می تواند در درمان سرطان سینه موثر باشد. تاثیر دیگر هندوانه ابوجهل، تاثیر آن بر روی رشد موهاست. در یک مطالعه بر روی موشها نشان داده شد که با مصرف عصاره این گیاه زمان شروع رشد موها کاهش می یابد و موها زودتر خارج می شوند. پودر بدست آمده از این گیاه به صورت خارجی برای درمان کرمهای انگلی استفاده می شود. در این زمینه استفاده به صورت تنقیه نیز توصیه شده است. آرد تهیه شده از دانه های این گیاه غنی از ویتامینها، کلسیم و نیاسین است و می تواند در مناطقی که مصرف مواد غذایی مانند لبنیات کم است مورد استفاده قرار گیرد. از آنجاییکه مصرف خوراکی این گیاه رایج نیست می توان از بذرهای آن به عنوان یک سوخت زیستی استفاده کرد. تجربیات نشان داده است که کشت هندوانه ابوجهل در زمینهای بی کیفیت باعث افزایش کیفیت خاک می شود. نشان داده شده است که لینولئیک اسید بدست آمده از این گیاه فعالیت ضد لاروی علیه پشه ها دارد.
در یک مطالعه، تاثیر هندوانه ابوجهل بر روی دیابت نوع دو مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد که میزان گلوکز و HbA1c با استفاده از هندوانه ابوجهل کاهش یافت. عوارض جانبی مربوط به معده با استفاده از هندوانه ابوجهل مشاهده نشد. در نهایت بیان شد که مصرف این گیاه تاثیری مثبت بر دیابت نوع دو داشته و عوارض جانبی شدیدی نیز مشاهده نشد. البته مطالعات بیشتری برای تائید این مقاله لازم است.
از این گیاه برای دور کردن بید از پشمها و لباسهای پشمی هم استفاده می شود.

مقابله به آفات هندوانه ابوجهل

از مهمترین مشکلات این گیاه ویروس موزائیک کدو و هندوانه، پوسیدگی ناشی از فوزاریوم و همچنین تنشهای آب و هوایی است.
بیماری های قارچی از عمده ترین مشکلات این گیاه هستند. این قارچها عموما عبارتند از Colletotrichum bryoniae، Erysiphe cichoracearum، E. polyphaga، E. semitectum، Fusarium oxysporum و Puccinis citrulli.

نحوه تکثیر هندوانه ابوجهل

تکثیر آن با بذر انجام می شود.

هشدار - عوارض جانبی

امروزه استفاده خوراکی این گیاه توصیه نمی شود. مقدار کمی از این گیاه می تواند سبب دل دردهای شدید، اسهال خونی، آسیب به کلیه، ادرار خونی و عدم توانایی در دفع ادرار شود. این گیاه می تواند سبب تشنج، سکته و حتی مرگ شود. این گیاه با داروهایی مانند Digoxin، Warfarin و داروهای مدر تداخل دارویی دارد.

 

تصاویر هندوانه ابوجهل

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
هندوانه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
پاتولا
کدو ماری
خیار
دستنبو
کانتالوپ یا گرمک
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت