٧/١٢/١٤٤٣ --- 7/7/2022 --- ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۶ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
نحوه ی مبارزه با کرم سرشاخه هلو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  74  نفر
بازدید امروز :  7600  بازدید
بازدید دیروز :  10998  بازدید
تبلیغات متفرقه
مامیران کبیر  -  GREATER CELANDINE
CHELIDONIUM MAJUS : نام علمی
  PAPAVERACEAE  - papaveraceae : خانواده
اروپا و غرب آسیا : بومی منطقه
tetterwort ، nipplewort ، swallowwort : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
رشد در گستره وسیعی از خاک ها
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
کمی مرطوب
کم

مامیران کبیر

خصوصیات - معرفی


"مامیران کبیر" گياهی علفی، چندساله با شيره نارنجی رنگ، منشعب به رنگ سبز تيره، واجد كرك های پراكنده و دارای بن ساقه ای پوشيده از قاعده های پايای برگ ها و ساقه ای منشعب به ارتفاع 90- 30 سانتيمتر است. برگ ها شانه ای، دارای 7-5 برگچه تخم مرغی تا مستطيلی شكل هستند. گل آذين چتر مانند، دارای 6-2 گل، گل با دو كاسبرگ آزاد و ريزان و چهار گلبرگ كامل زرد رنگ و واژ تخم مرغی می باشد. پرچم ها زرد رنگ، ميوه به شكل كپسول كشيده، كم و بيش مستقيم و فاقد كرك است. دانه های آن سياه رنگ هستند. اندام دارویی ماميران قسمت هوایی گياه است كه در هنگام گل دادن جمع آوری می شوند.
از ماميران کبیر به صورت خوراكی به عنوان صفراآور، ضداسپاسم، مسكن (ضعيف) و مدر و به صورت موضعی در درمان زگيل استفاده می شود. در طب گذشته از تمام قسمت های گياه ماميران به ويژه شيرابه و ريشه آن در درمان ناراحتی های پوستی به ويژه درد دندان و نيز به عنوان صفراآور استفاده می كردند. سرشاخه هوایی ماميران کبیر دارای 1-1/0 درصد آلكالوئيد با بيش از 20 آلكالوئيد است. اين گياه در زمين های باير به صورت خودرو رشد می كند و به صورت وسيعی در اروپا و آسیا می رويد.

شرایط نگهداری مامیران کبیر


نوع خودروی آن بر روی نواحی سایه دار، دیوارها، حاشیه جاده ها، نواحی مجاور آبادی ها، صخره ها و در گودال ها می روید. این گیاه می تواند در گستره وسیعی از خاک ها رشد کند. 

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


تمام قسمت های اين گياه و شيره آن مصرف دارویی دارند البته ريشه آن قوی تر از بقيه قسمت های آن است.
جوشانده و يا دم كرده ماميران کبیر برای درمان سرطان معده بكار می رود. در معالجه آسم اثر مفيد دارد. تشنج را برطرف می كند. فشار خون را پائين می آورد. ادرار آور و ملين است. درمان كننده تصلب شرائين است. دردهای سرطانی را ساكت می كند. برای معالجه آنژيندپواترين از آن استفاده می كنند. برای درمان آب آوردن بدن مفيد است. سنگ كليه را خرد كرده و دفع می كند. برای معالجه نقرس مفيد است. داروی خوبی برای برطرف كردن بيماری های كبدی است. برای درمان زخم های چركين، ريشه له شده ماميران را مانند ضماد روی اينگونه زخم ها بگذاريد. شيره ماميران داروی مؤثری برای از بين بردن زگيل و يا ميخچه است. اين شيره را با گليسرين به سنبت مساوی مخلوط کنید.


ماميران كبير دارای آلكالوئيدهای مختلفی مانند چليدونين، هيموچليدونين، كلريتين، پروتوپين، آليكری توپين، هربرين و اسپارتئين می باشد. در ماميران كبير همچنين نمک های كلسيم، منيزيم و آلومينيم، مواد رزينی و موسيلاژ موجود است .

نحوه تکثیر مامیران کبیر


پرورش این گیاه از طریق بذر صورت می گیرد و زمین زراعی باید سایه دار و نسبتاً مرطوب، ماسه ای و نرم با خاک پوسیده باشد. بذر آنرا در گلخانه در اوایل اسفند و یا مستقیماً در زمین شخم خورده در ردیف هایی به عرض 50 سانتیمتر در طول فروردین ماه می کارند. میزان بذر مورد نیاز گلخانه هر هکتار 200 گرم و میزان آن در زمین اصلی 2 کیلو گرم در هکتار می باشد. 
ماه های اردیبهشت و خرداد نهال ها را در کرت های 20*50 سانتیمتر نشاء می کنند. جهت تقویت زمین مقدار 150 تا 75 کیلو گرم کود ازت خالص (نیترات آمونیوم و کلسیم سیانید) در هر هکتار اضافه می کنند. برای مبارزه با علف های هرز یک تا دوبار چنگک با دیسک ماشینی زده می شود.

برداشت:

قسمت هوایی گیاه را در فروردین تا شهریور و ریشه ها را از مهر تا آبان یا اسفند تا فروردین قبل از جوانه زدن محصول برداری می کنند (از دومین سال کشت چین اول گیاه را در ماه اسفند و فروردین و چین دوم آنرا در شهریور یا مهر با علف چین و ریشه ها را در مهر و آبان و اسفند و یا فروردین برداشت می نمایند). پس از برداشت محصول و تمیز کردن آن قسمت هوایی را در حرارت 50 تا 60 درجه سانتیگراد و ریشه را در حرارت 60 تا 80 درجه سانتیگراد خشک می نمایند. با شرایط فوق الذکر بازدهی هر هکتار 6/3 تن محصول خشک به صورت گیاه کامل و 8/2 تن ریشه است.

هشدار - عوارض جانبی


مسمومیت با اجزای این گیاه دیده شده است و حتی دیده شده است که باعث مرگ گردیده است.


 

تصاویر مامیران کبیر

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
خشخاش
شقایق کوهی
اشولزیا (شقایق کالیفرنیا یا لاله باغی )
گل خونی
شقایق شرقی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت