فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Bryonia alba white bryony که به فارسی فاشرا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان، بومی بومی اوراسیای غربی و مناطق اطراف آن مانند شمال آفریقا، جزایر قناری و جنوب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرم تا معتدل خاک: انواع مختلفی از خاک ها
فاشرا
فاشرا

دانستنیهای علمینام علمي
Bryonia alba
نام لاتين
white bryony
خانواده (تيره)


"فاشرا" از گیاهان چندساله، پیچکی و بالاروند، تک پایه یا دوپایه است. برگ هایی پهن همانند انگور و میوه های قرمز کوچک خوشه ای دارد. این گیاه بومی اوراسیای غربی و مناطق اطراف آن مانند شمال آفریقا، جزایر قناری و جنوب آسیا است.
در ایران از این گیاه به نام هزار افشان، هزار جشان، ماردارو یا کرم دشتی نیز یاد می شود. در طب سنتی ایران و یونان باستان برای این گیاه خواص دارویی قائل بودند از جمله پاک کننده و لطیف کننده و خشک کننده و گرم کننده معده و مقوی آن و برای رفع صرع و گرفتگی های مجاری و فلج و سستی و بی حسی اعضاء و فراموشی مصرف فراوان دارد.
بنا به آثار رابرت گریوز که داستان های خود را از تاریخ استناد کرده است. امپراتور روم باستان، تبریوس کلودیوس سزار آگوستوس ژرمانیکوس، برای رفع مشکلات حواس پرتی و دردهای شکمی خود طبق نظر پزشکان خود از این گیاه بهره می برده است.فاشرا فاشرا

خصوصیات - معرفیفاشرا گیاهی علفی، چندساله، رونده، از خانواده کدوئیان، یکپایه (گل های نر و ماده به صورت جدا از هم بر روی یک گیاه قرار دارند)، با ریشه های غده ای و زرد رنگ می باشد. گل های آن به رنگ سفید مایل به سبز و به قطر یک سانتیمتر دیده می شوند. پیچک های طویل، گل ها و میوه ها همگی به صورت جانبی بر روی ساقه و در کنار برگ های پنجه ای و لوبدار قرار دارند. میوه ها به طول 1.5 سانتیمتر و از نوع سته هستند. میوه های رسیده به رنگ سیاه درمی آیند. white bryony white bryony


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه فاشرا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  فاشرا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  فاشرا
نواحی نیمه گرم تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  فاشرا
انواع مختلفی از خاک ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیپاک کننده و لطیف کننده و خشک کننده و گرم کننده معده و مقوی آن بوده و برای رفع صرع و گرفتگی های مجاری و فلج و سستی و بی حسی اعضاء و فراموشی مصرف فراوان دارد. در ترکیب با داروهای مناسب و نسخه های صحیح برای درمان کم خونی و چشم و خناق بلغمی و تنگی نفس و سرفه های مزمن و درد پهلو و بادهای مفاصل و زیاد کردن شیر و تقویت معده و قبض نمودن آن و همچنین پاک کردن پرزهای معده نافع و در رفع دردهای معده و گرم کردن آن و اسهال و زیادی شیر مؤثر است. ریشه آن حل کننده و گدازنده خشکی و سفتی طحال و اورام مختلف و جوش می باشد و همچنین در اسهال بلغم و مدر بودن و خورد کردن سنگ های رسوبی بدن و سقط جنین و خارج ساختن آن و پاک کردن رحم و از بین بردن بواسیر و نواسیر و دردهای سرد و رفع چرک های زخم و ورم ها مؤثر و معالج است.فاشرا - معرفی علف های هرز فاشرا - معرفی علف های هرزمنابع :
http://www.homeoint.org/books/boericmm/b/bry.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Bryonia_alba
https://fa.wikipedia.org


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.