فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Berchemia discolorbird plum که به فارسی درخت آلوی پرنده نامیده میشود، گیاهی از خانواده عناب بومی آفریقای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 14 تا 30 درجه سانتیگراد خاک: خاک های غنی از مواد غذایی و بخوبی آبیاری و زهکشی شده
درخت آلوی پرنده
درخت آلوی پرنده

نام علمي
Berchemia discolor
نام لاتين
bird plum
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه "برکمیا دیسکالر" یا "آلوی پرنده: گیاهی است درختچه ای یا درختی به طول 3 تا 20 متر؛ با تنه مستقیم و زبر، پوستی به رنگ خاکستری تیره که روی تنه در راستای طولی شیارها و فلس هایی دیده می شود. این گیاه دارای تاجی گرد می باشد. شاخه های جوان دارای منافذ قابل مشاهده ای هستند. شاخه چه ها بدون کرک یا دارای کرک هایی بسیار کوچک، متراکم و سفید رنگ می باشند. 
برگ ها متناوب یا نیمه متقابل، یکپارچه یا کمی کنگره دار، در قسمت رویی براق ولی در قسمت زیرین به رنگ سبز مایل به زرد و کم رنگ تر، بیضوی، تخم مرغی یا بیضوی-تخم مرغی یا نیزه ای شکل هستند. این برگ ها دارای ابعاد 2 تا 9 سانتیمتر در 2 تا 5 سانتیمتر می باشند. دمبرگ ها بدون کرک یا دارای کرک هایی به طول 1 تا 1.8 هستند.گل ها کوچک، منفرد، ظریف، کشیده یا بیضوی شکل و دارای 4 تا 5 میلیمتر قطر هستند. گل های جوان به رنگ سبز و گل های بالغ تر به رنگ قرمز دیده می شوند. 
میوه خرمایی شکل، زرد رنگ، با ابعاد 20 میلیمتر در 8 میلیمتر، دارای یک تا دو بذر پهن و دارای گوشتی شیرین و خوردنی می باشد. 
از زمان لقاح گل ها تا رسیدن میوه ها حدود 4 تا 5 ماه طول می کشد. شروع گلدهی متقارن است با آغاز فصل بارندگی در حالی که رسیدن میوه ها متقارن می شود با پایان فصل بارندگی. برای مثال در آفریقای جنوبی، گل ها در ماه های اکتبر تا ژانویه و میوه در ماه های ژانویه تا جولای بر روی درخت نمایان می شوند.bird plum bird plum

شرایط نگهداری درخت آلوی پرندهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت آلوی پرنده
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت آلوی پرنده
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت آلوی پرنده
14 تا 30 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت آلوی پرنده
خاک های غنی از مواد غذایی و بخوبی آبیاری و زهکشی شده

این گیاه در شرایط آب و هوایی مختلفی رشد اعم از نواحی نیمه خشک تا بارانی می کند. آلوی پرنده به صورت پراکنده در چمنزارهای نیمه بیابانی و جنگل ها یا ارتفاعات کم در امتداد رودخانه ها به خصوص روی تپه های موریانه ها یافت می شود. 
آلوی پرنده نسبت به خشکی مقاوم است ولی نسبت به سرما و بادهای سرد مقاوم نمی باشد.
این گیاه به میزان 300 تا 1200 میلیمتر بارندگی و دمای  14 تا 30 درجه سانتیگراد جهت رشد نیاز دارد. آلوی پرنده در انواع مختلفی از خاک ها بخوبی رشد می کند. بهترین نوع خاک برای این گیاه خاک های به خوبی آبیاری شده و با زهکش مناسب است.
این درخت، درختی سریع الرشد است به طوری که در سال حدود 600 تا 800 میلیمتر رشد می کند. Berchemia discolor Berchemia discolor

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


میوه های این گیاه دارای طعمی شیرین، خرمایی و بسیار دلپذیر است. قند موجود در این میوه بیش از 30 درصد و بذرهای آن دارای طعمی مشابه طعم گردو هستند. میزان ویتامین ث میوه ها نیز حدود 65 میلی گرم در 100 گرم میوه می باشد. میوه های آن را می توان بصورت جوشیده به همراه ذرت استفاده نمود. یک نوشیدنی الکلی قوی نیز از میوه های این گیاه تهیه می شود. میوه های بزرگتر پس از جمع آوری، خشک و انبار شده و به مصرف مردم در نواحی مرغزار آفریقای جنوبی می رسد.
از برگ های این گیاه نیز نوشیدنی تهیه می شود که مانند چای به مصرف می رسد.
گل های این گیاه نیز برای زنبورهای عسل جذاب می باشند. 
چوب این درخت از چوب های بسیار ارزشمند در نواحی آفریقای جنوبی است. این چوب بسیار مناسب برای ساختان لوازمی مانند میز و صندلی است.
ریشه های این درخت نیز ارزش دارویی دارند.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت آلوی پرنده معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - درخت آلوی پرنده

نحوه تکثیر درخت آلوی پرنده


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. بذرها دارای پوسته سخت هستند که برای شکستن خواب و افزایش جوانه زنی می توان از تیمارهای خراش دهی یا غوطه ور ساختن در آب گرم به مدت 12 ساعت استفاده نمود. bird plum bird plumمنابع :
http://ecocrop.fao.org/ecocrop/srv/en/cropView?id=
http://www.fao.org/docrep/x5327e/x5327e0n.htm
http://www.fruitipedia.com/bird_plum%20Berchemia%2
http://www.kew.org/science-conservation/millennium
http://www.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Be


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.