٨/٣/١٤٤٣ --- 10/15/2021 --- ۱۴۰۰ جمعه ۲۳ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش گیاه دارویی زردچوبه
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  102  نفر
بازدید امروز :  12911  بازدید
بازدید دیروز :  11496  بازدید
تبلیغات متفرقه
حرا  -  GREY MANGROVE
AVICENNIA MARINA : نام علمی
  AVICENNIACEAE  - آویسنیاسه : خانواده
شرق آفریقا، استرالیا و جنوب، جنوب غربی و جنوب شرقی آسیا : بومی منطقه
white mangrove : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
همه انواع خاکها
26-17
مرطوب
خیلی زیاد

حرا

این گیاه توسط ابوعلی سینا، پزشک و دانشمند ایرانی معرفی و نامگذاری شد. نام جنس و خانواده این گیاه هم از نام ابوعلی سینا گرفته شده است. در منابع مختلف برای جنس Avicennia 4 تا 14 گونه معرفی شده است.
حرا گیاهی درختچه‌ای تا درختی به ارتفاع سه تا ده متر است. در مناطق گرمسیری ارتفاع این گیاه به 14 متر هم می رسد. پوست درخت صاف، نازک، پوسته پوسته و به رنگ خاکستری روشن است. رنگ خاکستری آن به حدی روشن است که گاهی آن را سفید می دانند. برگهای ضخیمی دارد که کرکهای روشنی بر روی سطح بالایی برگ قرار دارد. بر روی سطح زیرین برگ هم کرکهای نقره ای- سفیدی قرار دارد که بسیار کوچک هستند. مانند سایر گیاهان این خانواده، حرا نیز ریشه های هوایی دارد. این ریشه ها تا 20 سانتیمتر طول دارند و به گیاه این امکان را می دهد تا بتواند اکسیژن هوا را در مناطقی که کمبود آن وجود دارد به راحتی جذب کند. گلهای آن سفید تا زرد طلایی است و در خوشه های سه تا پنج تایی قرار دارند.
برگها دارای آرایش متقابل، چرم مانند و به رنگ سبز زیتونی هستند. میوه ها سبز، بیضی شکل و از نوع کپسول هستند. میوه ها گاهی بر روی درخت شکاف خورده و بذرها را آزاد می کنند.
گلدهی حرا اواسط تا اواخر تابستان است. این گیاه زنده زایی ( vivipary ) دارد یعنی بذر بر روی درخت جوانه می زند.
حرا در شوری بسیار بالا می تواند رشد کند و نمک را از برگهای خود دفع می کند. به همین دلیل دیدن بلورهای نمک بر روی برگهای این گیاه امری طبیعی است. حرا به شرایط نامساعد محیطی، بادهای شدید و انواع و اقسام بیماری ها بسیار مقاوم است. یکی از اولین گیاهانی است که در خاکهای سنگین و گلی با pH برابر 6.5 تا 8 رشد می کند. این گیاه تنها تحمل سایه را ندارد و برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد.
بومیان استرالیایی از حرا به دلیل سبکی و قاومتش برای ساخت سایه بان و قایق استفاده می کردند. از این درختان به عنوان منبع گرده برای زنبورها در باغهای پرورش زنبور هم استفاده می شود.
در منطقه دریای سرخ از برگهای این گیاه برای تغذیه شترها استفاده می شود. Lewis and Elvin-Lewis( 1977) بیان داشت که این درخت دارای ماده ای است که سبب سقط جنین می شود. برگ و پوست این درخت در گذشته برای تقویت قوای جنسی استفاده می شد. عصاره چوب این گیاه در درمان گزیدگی نیش مار و عصاره بذر آن برای تسکیل دردها کاربرد داشت. ریشه های این گیاه هم دارای تانن است. پوسته درخت دارای ترکیبی به نام lapachol(C15H14O3) است.
یک مطالعه بر روی اثر ضد ویروسی گیاه حرا نتيجه گرفت که عصاره گليسيريني برگ حـرا اثر قابل توجهي در ممانعت از عفونت زايي ويروس پولیو در کشت سلول Vero داشتـه و مي تواند کانديد مناسبي جهت بررسيهاي بعدي و در نتيجه طراحي دارو با منشا طبيعي ضد ويروسي باشد.
در مطالعه دیگری تاثیر این گیاه بر قارچها مورد بررسی قرار گرفت و نشان داده شد که عصاره متانولی برگ گیاه حرا در مقایسه با عصاره آبی در شرایط آزمایشگاهی اثر بازدارندگی بیشتری بر روی آلترناریا آلترناتا و پنی سیلیوم سیترینوم دارد.
بررسی اثر ضد باکتریایی برگ حرا نشان داد که عصاره برگ حرا دارای اثرات ضد باکتريايی قابل ملاحظه ای بر روی اشريشياکلی و سودوموناس ائروژينوزا به عنوان باکتری های گرم منفی و استافيلوکوکوس اورئوس به عنوان يک باکتری گرم مثبت می باشد.
بذرهای این گیاه بر روی درخت جوانه می زنند و سپس با کمک باد می تواند تا مسافتهای طولانی جابجا شود.
حرا می تواند باعث ایجاد حساسیتهای شدید شود.

: منابع  
http://en.wikipedia.org/wiki/Avicennia_marina
http://www.daff.qld.gov.au/fisheries/habitats/marine-plants-including-mangroves/common-mangroves/grey-mangrove
http://www.plantzafrica.com/plantab/avicenniamarina.htm
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Avicennia_marina.html
آقاي سعيد تاج بخش، آقاي مهدی محمودپور ، آقاي محمدعلی حقيقی. 1384. اثر ضد باکتريايی عصاره حاصل از برگ گياه حرا (Avicennia marina) بر روی استافيلوکوکوس اورئوس، اشريشياکلی و سودوموناس ائروژينوزا. مجله علمی پژوهشی طب جنوب، جلد 8 شماره 1 صفحات 1-7.
بهروز علی زاده بهبهانی ، فریده طباطبائی یزدی ، فخری شهیدی ، محبت محبی. 2014. اثر ضد قارچی عصاره های آبی و متانولی برگ گیاه حرا (Avicennia marina) بر آلترناریا آلترناتا و پنی سیلیوم سیترینوم. دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. جلد 12، شماره 1، 10-1.
طاهرزاده مرضيه، يعقوبي رامين، تاج بخش سعيد، راستيان زهرا. 1387. اثر ضد ويروسي گياه حرا (.Avicennia Forssk.) Vierh) بر روي ويروس پوليو در كشت سلولي. تحقيقات گياهان دارويي و معطر ايران. جلد 24 . شماره 1 (پياپي 39) ; 46-38.

تصاویر گیاه حرا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
حرا

 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت