فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۱/۹/۱۹         
  

Agave parryiParry's agave که به فارسی آگاو پری / آگاو گرد نامیده میشود، گیاهی از خانواده مارچوبه بومی آریزونا، نیومکزیکو و مکزیک شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های زهکش دار با بافت سبک
آگاو پری / آگاو گرد
آگاو پری / آگاو گرد

نام علمي
Agave parryi
نام لاتين
Parry's agave
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"آگاو پری" یا "آگاو گِرد" یکی از گیاهان جنس آگاو و از تیره ی مارچوبه (Asparagaceae) می باشد. این گیاه بومی ایالت آریزونا، نیومکزیکو و مکزیک شمالی است. این گونه از آگاو به احترام Chrles C. parry (1823-1890) گیاهپزشک به این نام، نامگذاری شده است.
برگ ها به رنگ سبز مایل به خاکستری بوده و دارای تعدادی خار در حاشیه ی خود می باشند. یکی از روش های تشخیص این گیاهان وجود نقاطی تیره به رنگ های قهوه ای یا سیاه یا تیره تر از رنگ برگ ها، در انتهای برگ می باشد. این برگ ها به تعداد زیاد و به صورت رزت رشد می کنند و در نهایت ساختاری گرد و کروی را برای گیاه ایجاد می کنند.
آگاو پری همیشه سبز بوده و می توان ساقه ی گلدهنده ای به طول حدود یازده فوت تولید کند. این ساقه ها، گل هایی به رنگ زرد روشن تولید می کنند. گیاه پس از تولید گل از بین می رود.
آگاو پری دارای سه واریته به نام های A. parryi var. huachucensis ، A. parryi var. truncata و A. parryi var. couseii است.Parry's agave Parry's agave

شرایط نگهداری آگاو پری / آگاو گردنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه آگاو پری / آگاو گرد
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  آگاو پری / آگاو گرد
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  آگاو پری / آگاو گرد
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  آگاو پری / آگاو گرد
خاک های زهکش دار با بافت سبک


این گیاه به پوسیدگی ریشه حساس است و باید در آبیاری آن دقت شود و از آبیاری بیش از اندازه اجتناب کرد.
خاکی که برای تکثیر آگاو استفاده می شود دارای مقدار زیادی ماسه است.
از نظر نیاز نوری به نور کامل خورشید نیاز دارد.
این گیاه نسبت به خشکی و خاک های کم عمق و صخره ای نیز متحمل است.
خاک باید دارای زهکش کافی باشد. در خاک هایی با زهکش کم و نامناسب، گیاه دچار پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاهچه می شود.
یکی از خصوصیات مهم آگاو پری این است که این گیاه می تواند زمستان های سخت را یه خوبی تحمل کند و زنده بماند. در برخی نواحی گزارش شده که در زمستان هایی با دمای منهای 20 درجه سانتیگراد نیز زنده ماند. اما در این شرایط بهتر است محیط سرد و خشک باشد.Agave parryi Agave parryi

نحوه تکثیر آگاو پری / آگاو گردتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذر و نیز جدا کردن پاجوش ها صورت می گیرد.
بذرها باید در محیطی دارای نور کافی و در ماه آپریل در گلخانه گرم کشت شوند. این بذور معمولاً یک تا دو ماه پس از کشت در دمای 20 درجه سانتیگراد جوانه خواهند زد. گیاهان پس از رفع خطر سرما در اواخر بهار یا اوایل تابستان به فضای سبز یا گلدان های اصلی منتقل می شوند. اگرچه این گیاهان نسبت به سرما مقاوم هستند ولی در سال های اول رشد به خصوص در سال اول باید آنها را در مقابل سرمای زمستان محافظت کرد. 
پاجوش ها را می توان در هر زمانی از سال در گلخانه های گرم کشت نمود تا بتوانند به خوبی در خاک مستقر شوند.Parry's agave Parry's agaveمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Agav
https://en.wikipedia.org/wiki/Agave_parryi


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.