فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Uvularia Grandifloralargeflower bellwort که به فارسی مِری بِل نامیده میشود، گیاهی از خانواده سوسن بومی شمال شرقی آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب درجه حرارت: خنک درجه سانتیگراد خاک: متوسط تا غنی و زهکش دار
مِری بِل
مِری بِل

دانستنیهای علمینام علمي
Uvularia Grandiflora
نام لاتين
largeflower bellwort
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی :

Uvularia grandiflora گونه ای از گیاهان گلدهنده بوده و به خانواده سوسن تعلق دارد ، البته در برخی منابع گفته شده است که به خانواده Colchicaceae نیز تعلق دارد. این گیاه بومی شمال شرقی آمریکا است. مِری بِل مِری بِل

خصوصیات - معرفیخصوصیات ظاهری :
مِری بِل گیاهی است که تا 75 سانتی متر رشد کرده و 30 سانتی متر گستردگی دارد. این گیاه علفی ، ریزوم دار و چند ساله است. برگ های آن در سطح پایینی کرکدار هستند. شکوفه ها در اواسط تا اواخر تابستان ظاهر می گردند. این شکوفه ها گلهایی بزرگ به رنگ زرد ، تکی یا جفتی ، زنگ مانند (شبیه زنگ آویزان) و متکی تولید می کنند. 
قسمت بالای گیاه آویزان بوده و به سمت پایین متمایل است که گلها و برگهای پایینی را آویزان نشان می دهد. ساقه ها سبز روشن هستند و بدون کرک و دارای رنگ سبز مایل به زرد هستند.
 برگها ار زمانیکه ساقه از برگها بالا می آید سوراخ دار می شوند.  در فصل پاییز سه کپسول تخمدان در برخی رقم ها مری بل قابل مشاهده می شوند.largeflower bellwort largeflower bellwort

شرایط نگهداری مِری بِلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مِری بِل
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مِری بِل
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مِری بِل
خنک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مِری بِل
متوسط تا غنی و زهکش دار


شرایط محیط رشد: 
خاک بستر مری بل باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد و از لحاض نور آفاتاب در مکان متوسط نور تا سایه باشد. این گیاه آسان رشد است و شرایط خنک و سایه دار را می پسندد. خاک کمی شنی باشد.
گیاهی بسیار مقاوم بوده و تا سرمای حدود 20- درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. 
در خاک های غنی و با تغذیه بهتر ، مری بل می تواند ارتفاعی بلندتر داشته باشد. آبیاری بطور منظم انجام شده و هفته ای یکبار حتما انجام شود. بین دو آبیاری زمین تقریبا خشک باشد. آب راکد و زیادی را نمی پسندد. Uvularia Grandiflora Uvularia Grandiflora

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیخواص درمانی و کاربردها:  
مری بل در فضای سبز می تواند مرکز کانون توجه قرار گیرد. کشت متراکم آن در زیر سایه درختان در فضای سبز نمای زیبایی می بخشد. گل های زرد و بزرگ مری بل واقعاً در گلکاری برجسته بوده و در ردیف های گلکاری نیز توصیه می گردد. 
ریشه مری بل کاهنده درد است. برای کاهش درد از ضماد آن استفاده می گردد. 
همچنین از پماد آن برای درمان جوش ها ، گرمازدگی ها و زخم ها استفاده می گردد. چای آن در درمان روماتیسم موثر است. معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - مِری بِل معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - مِری بِل

نحوه تکثیر مِری بِلنحوه تکثیر گیاه : 
برای تکثیر مری بل می توان بذور آن را ابتدا در شاسی سرد کشت کرده تاجوانه زده و آماده انتقال به بستر اصلی گردند. هنگامیکه به قدر کافی بزرگ شدند ، آنها را تا ابتدای زمستان در مکان محافظت شده ای همچون گلخانه نگهداری کرده و به مکان نهایی انتقال می دهیم. روش اصلی تکثیر این گیاه از طریق بذر است و به همین روش انجام می گردد.
گیاهان دارای ریزوم را از طریق تکه تکه کردن ریزوم هایی که جوانه دارند نیز می توان تکثیر کرد و کاشت . البته این روش در این گیاه کاربرد زیادی ندارد . تقسیم بوته نیز می توان انجام داد.largeflower bellwort largeflower bellwortمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Uvularia_grandiflora
http://practicalplants.org/wiki/Uvularia_grandiflo
http://www.easywildflowers.com/quality/uvularia.gr
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Uvul
http://www.prairienursery.com/store/native-plants/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.