فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۹/۱۶         
  

Trametes versicolorturkey tail که به فارسی قارچ دُم بوقلمون نامیده میشود، گیاهی از خانواده پُلیپوراسه بومی سراسر جهان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: معتدل و مرطوب خاک: درختان مرده و بین آجرها
قارچ دُم بوقلمون
قارچ دُم بوقلمون

دانستنیهای علمینام علمي
Trametes versicolor
نام لاتين
turkey tail
خانواده (تيره)


قارچ دُم بوقلمون یکی از قارچ های خانواده ی پُلیپوراسه است که در سراسر جهان یافت می شود. نام این قارچ به دلیل چندین رنگ بودن آن انتخاب شده است که شباهت بسیاری به چندرنگ بودن دُم بوقلمون های وحشی دارد.سطح انتهای کلاهک قارچ یک نقطه ی متحدالمرکز با رنگ های مختلف را به وجود می آورد. گوشت آن حدود یک تا سه میلیمتر ضخامت داشته و دارای ساختاری چرمی است.
گونه های قدیمی تر این قارچ به دلیل رشد جلبک های سبز روی نقاط متحدالمرکز، ممکن است به رنگ سبز دیده شوند.این قارچ معمولاً در لایه های آجرها و سفال ها رشد می کند. همچنین در جنگل های شمال آمریکا روی درختان مرده و کنده های متلاشی شده و روی درختان خانواده ی مخروطیان، می روید.کلاهک آن به رنگ های قهوه ای زنگاری یا قهوه ای تیره و گاهی با نقاط سیاه دیده می شود. این کلاهک ها پهن بوده و حدود 8 × 5 × 0.5-1 سانتیمتر مساحت دارند. و اغلب سه گوش یا گِرد با کرک های نرم می باشند.سطح منافذ یا پورهای این قارچ به رنگ مایل به سفید تا قهوه ای روشن بوده و گرد می باشد که با افزایش سن دارای پیچ خوردگی هایی می شود. حدود 2 تا 5 پور در هر میلیمتر مشاهده می گردد.
اسپورهای این قارچ دارای ابعاد 5-6 × 1.5-2 میکرومتر، صاف، استوانه ای و غیرآمیلوئیدی (غیرنشاسته ای) است.قارچ دُم بوقلمون قارچ دُم بوقلمون


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه قارچ دُم بوقلمون
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  قارچ دُم بوقلمون
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  قارچ دُم بوقلمون
معتدل و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  قارچ دُم بوقلمون
درختان مرده و بین آجرها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبر اساس مؤسسه ی سرطان شناسی آمریکا، این قارچ تأثیرات ضد سرطانی در انسان ها داشته است. اما تحقیقات مدارک علمی مختلفی وجود دارد که نشان می دهد بخش های خاصی از این قارچ دارای خواص ضد سرطانی هستند.دلیل ضد سرطانی بودن آن نیز وجود پلی ساکارید K (PSK) در آن است.
پلی ساکارید K همچنین در درمان ناراحتی ها و سرطان های معده، مری، کُلورِکتال، پستان و ریه نیز مفید می باشد.مطالعات مختلف در افراد نشان داده که PSK می تواند بازگشت سرطان را نیز در انسان کاهش دهد.
این قارچ برای مصارف خام خوری بسیار سفت و سخت بوده و از آن در تهیه پودر خشک شده یا به صورت چای یا تنتور (محلول در الکل) نیز می توان استفاده کرد.معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ دُم بوقلمون معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ دُم بوقلمونمنابع :
http://botit.botany.wisc.edu/toms_fungi/aug97.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Trametes_versicolor
http://mushroom-collecting.com/mushroomturkey.html
http://www.first-nature.com/fungi/trametes-versico
http://www.medicalmushrooms.net/trametes-versicolo
http://www.mushroomexpert.com/trametes_versicolor.
http://www.mykoweb.com/CAF/species/Trametes_versic
http://www.sierrapotomac.org/W_Needham/TrametesVer


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.