فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱         
  

Tragopogon caricifolius که به فارسی شنگ نی مانند نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی فارس شیراز... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خشک دمای محیط: 18-20 خاک: مکان های صخره ای و کوهپایه ها
شنگ نی مانند
شنگ نی مانند

نام علمي
Tragopogon caricifolius
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاهانی گلدار، آوندی و دولپه ای هستند. شنگ نی مانند علفی و چندساله بوده و در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری وجود دارند. تا ارتفاع 50 سانتی متر رشد می کنند. ابتدا کرک دار و به تدریج بدون کرک می شوند. ریشه ها دوکی شکل و ساقه افراشته و منشعب هستند و گاهی غیر منشعب با برگ های فراوان هستند. برگ های پایینی علفی تقریبا هم طول با ساقه گلدهنده که طول آن 22 سانتیمتر و عرض آن 0/4 سانتی متر به سوی نوک به تدریج باریک می شود. برگ های بالایی با قاعده پهن، نیمه ساقه آغوش طولش 18 سانتیمتر و عرض آن 1/2 سانتیمتر می باشد که به یکباره باریک می شود و رگبرگ های فراوانی دارد. به هنگام گلدهی نوک برگ ها از گل بالاتر می رود. گریبان 8 برگه ای است. زبانک ها به رنگ قرمز-ارغوانی تا سفید و کناری ها بلندتر از گریبان هستند. لوله بساک قهوه ای تیره می باشد. 

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شنگ نی مانند
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شنگ نی مانند
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شنگ نی مانند
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شنگ نی مانند
مکان های صخره ای و کوهپایه ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


طبیعت گیاه شنگ نی مانند سرد و خشک می باشد. برای زخم و تقویت معده کاربرد دارد. برای درمان سوختگی مفید می باشد. در درمان روماتیسم نیز نقش دارد. شنگ نی مانند - معرفی و خواص گیاهان دارویی شنگ نی مانند - معرفی و خواص گیاهان دارویی

هشدار - عوارض جانبی


افرادی که دارای انواع بیماری های کلیوی هستند، نباید از این گیاه استفاده کنند. افرادی که دارای مزاجی صفراوی هستند نباید از این گیاه مصرف کنند. بانوان باردار برای مصرف این گیاه باید با پزشک خود مشورت کنند.


منابع :
بررسی فلور، شکل زیستی و کورولوژی گونه های گیاهی رو
فلور ایران شماره 77 سیدرضا صفوی و ص 472
گیاهان دارویی ایران


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.