فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Sansevieria dooneriFountain Plant که به فارسی سانسوریا دونِری نامیده میشود، گیاهی از خانواده مارچوبه بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های لومی
سانسوریا دونِری
سانسوریا دونِری

نام علمي
Sansevieria dooneri
نام لاتين
Fountain Plant
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیسانسوریاها گیاهانی هستند که حدود 70 گونه دارند و اغلب رشدشان به صورت رزت یا بی ساگ می باشد. این گیاهان بومی آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا می باشند. یکی از این گونه ها، گونه ی دونِری است. این گیاه که به "سانسوریا آبشاری" نیز معروف است گیاهی علفی با ریزوم های قهوه ای رنگ به ضخامت 1.5 تا 2 سانتیمتر است. ساقه های این گیاه حدود 2.5 تا 8 سانتیمتر طول و حدود 0.5 تا 0.8 سانتیمتر نیز قطر دارند. گاهی اوقات این ساقه ها به طور کامل در بین برگ ها پنهان می شوند.
برگ ها به صورت افراشته، نیمه افراشته و یا آبشاری (در بخش های انتهایی) دیده می شوند. این برگ ها خطی – نیزه ای تا نیزه ای شکل بوده و حدود 20 تا 47 سانتیمتر طول و 0.8 تا 1.4 سانتیمتر نیز عرض دارند. هر گیاه ممکن است حدود 6 تا 18 برگ داشته باشد. برگ ها به رنگ سبز و در هر دو سطح نرم و بدون کرک می باشند. برگ های جوانتر صافتر و نرم تر بوده و دارای خطوط و نوارهای عرضی به رنگ سبز تیره و روشن روی سطح برگ می باشند.
گل ها به صورت خوشه ای و در گل آذین هایی حساس و شکننده تولید می شوند. هر خوشه ی گل می تواند حدود 30 تا 50 سانتیمتر نیز طول داشته باشد. پوشش گل حدود 21 تا 23 میلیمتر طول داشته و به رنگ صورتی کم رنگ تا سفید دیده می شود.
میوه به صورت سته ای و به رنگ زرد و به قطر 5 تا 8 میلیمتر می باشد.Fountain Plant Fountain Plant

شرایط نگهداری سانسوریا دونِرینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سانسوریا دونِری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سانسوریا دونِری
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سانسوریا دونِری
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سانسوریا دونِری
خاک های لومی


این گیاهان، تمامی ریزوم دار بوده و از نواحی گرمسیر آفریقا منشأ گرفته اند. کشت و کار و نگهداری آنها بسیار آسان است و کاملاً مقاوم به سایه و نور کم منازل می باشند.
نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم قادر به ادامه زندگی است، تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند .
در زمستان تا درجه حرارت 10 درجه سانتیگراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل 16 درجه سانتیگراد است، در تابستان، درجه حرارت مطلوب برای آن 24 درجه سانتیگراد می باشد. نسبت به سرما حساس است و سرمای بیش از اندازه را تحمل نمی کند و دچار یخ زدگی می شود.
در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است. به دلیل برگ های گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد. در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.
بهترین خاک، خاک لوم است (مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی مانند خاک برگ پوسیده یا کود دامی به مقدار کم) است. استفاده بیش از حد از مواد آلی باعث پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می گردد .Sansevieria dooneri Sansevieria dooneri

نحوه تکثیر سانسوریا دونِریتکثیر آنها از طریق تقسیم بوته و قلمه برگی در بهار صورت می گیرد. مناسب ترین خاک برای آنها مخلوطی از دو قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است. قلمه های برگ به طول 10 تا 15 سانتیمتر در ماسه ی شسته قرار می گیرند. در درجه حرارتی حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد، قلمه ها در ظرف یک تا دو ماه ریشه دار می شوند و جوانه هایی از کناره ی برگ ها شروع به رشد و نمو می کنند و برگ های جدید ظاهر می گردند.Fountain Plant Fountain Plantمنابع :
http://plants.jstor.org/compilation/sansevieria.do
https://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.