فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Potentilla verna spring cinquefoil که به فارسی پنج انگشت بهاره نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی رشته کوه های آلپ می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا خنک خاک: خاک هایی با بافت متوسط و رطوبت کافی
پنج انگشت بهاره
پنج انگشت بهاره

نام علمي
Potentilla verna
نام لاتين
spring cinquefoil
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پنج انگشت بهاره" پنج انگشت آلپ" گیاهی گلدار و پوششی با نام علمی Potentilla verna یا Potentilla crantzii و از خانواده گل سرخیان (Rosaceae) می باشد. این گیاه اولین بار توسط لینه نامگذاری و تشریح شد. 
ساقه ها به صورت رونده و خوابیده روی زمین رشد کرده و روی هر گره، ریشه ها تشکیل می شوند. به دلیل رشد خوابیده و قدرت پوشانندگی این گیاه، از آن به عنوان گیاهی پوششی نیز استفاده می شود. وجود این شکل رشدی و ریشه های درهم پیچیده این گیاه یکی از روش های تشخیص این گونه از دیگر گونه های این جنس و بومی رشته کوه های آلپ می باشد.
گل های آن به رنگ زرد، برگ ها به صورت مرکب (شامل دو یا تعداد بیشتری برگچه جدا از هم)، آرایش برگ ها به صورت متناوب (وجود یک برگ در هر گره بر روی ساقه ای طویل) و انتهای برگ ها دندانه دار می باشند.
هر گل دارای پنج گلبرگ و پنج کاسبرگ می باشد. گلبرگ ها و کاسبرگ ها پیوسته نبوده و به صورت جدا از هم روی ساقه گلدهنده قرار دارند. همچنین هر گل دارای 13 یا تعداد بیشتری پرچم نیز می باشد.
میوه این گیاه خشک بوده ولی در زمان رسیدن باز و شکوفا نمی شود. هر میوه حدود 1.5 تا 2 میلیمتر قطر دارد.
تشکیل گل های زیبا در کنار برگ های همیشه سبز، در اوخر بهار صورت می گیرد. در برخی موارد نیز ممکن است گیاه مجدداً در اوایل پاییز به گل برود.   spring cinquefoil spring cinquefoil

شرایط نگهداری پنج انگشت بهارهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پنج انگشت بهاره
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پنج انگشت بهاره
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پنج انگشت بهاره
نواحی معتدل تا خنک
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پنج انگشت بهاره
خاک هایی با بافت متوسط و رطوبت کافی


گیاهان این گونه در رشته کوه های آلپ دیده می شوند. همچنین تعدادی از گونه های این گیاه در ارتفاعات کم تا نواحی پست و با شاخ و برگ کوچکتر رشد می کنند. کوچکتر بودن برگ ها به گیاه کمک می کند تا بهتر بتواند کم آبی، گرما، سرما و شرایط خشک را تحمل کند. 
این گیاه به راحتی می تواند بین سنگفرش ها و صخره ها رشد کند. 
از نظر شرایط داشت به نگهداری خاصی نیاز ندارد و گیاه پرتوقعی نیست. 
به آبیاری مناسب و منظم نیاز دارد.
در نواحی با زمستان های ملایم به صورت گیاهی همیشه سبز دیده می شود. 
اگر چه این گیاهان به شرایط نگهداری خاصی نیاز ندارند اما بهترین شرایط برای رشد آنها، مکان هایی با آفتاب کامل، خاک هایی با بافت متوسط تا سبک و کمی مرطوب می باشد. آبیاری باید مناسب باشد ولی دقت شود که گیاه غرقاب نگردد. Potentilla verna Potentilla verna

نحوه تکثیر پنج انگشت بهارهبه راحتی می توان این گیاهان را از طریق تقسیم بوته و ریزوم در بهار یا اوایل پاییز تکثیر نمود. spring cinquefoil spring cinquefoilمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/90693/#b
http://www.perennials.com/plants/potentilla-neuman
https://gobotany.newenglandwild.org/species/potent


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.