فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۱/۱۰         
  

Platonia insignisPlatonia (Bacuri ) که به فارسی پلاتونیا (باکوری) نامیده میشود، گیاهی از خانواده کلازیاسه بومی آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: زمین های پست و مرطوب
پلاتونیا (باکوری)
پلاتونیا (باکوری)

دانستنیهای علمینام علمي
Platonia insignis
نام لاتين
Platonia (Bacuri )
خانواده (تيره)

پلاتونیا گونه ای از جنس Platonia است. این درخت از خانواده کلازیاسه و بومی آمریکای جنوبی (جنگل های مرطوب برزیل، پاراگوئه، بخش هایی از کلمبیا و شمال شرق گویانا، بویژه در جنگل های بارانی آمازون) می باشد.پلاتونیا (باکوری) پلاتونیا (باکوری)

خصوصیات - معرفی


خصوصیات گیاهشناسی:پلاتونیا درختی خزاندار و گرمسیری و مخصوص آب و هوای خشک است. حدود 25 تا 40 متر ارتفاع رشد می کند. این درخت دارای یک تاج هرمی شکل و مقدار زیادی شیرابه ی زردرنگ در پوست خود می باشد.برگ ها متقابل، ساده، کشیده تا بیضی شکل، با 8 تا 15 سانتیمتر طول، به رنگ سبز تیره و براق، دارای حاشیه ای موجدار و ساختاری چرمی می باشد.گل ها 5 تا 7 سانتیمتر طول داشته و به رنگ صورتی و دارای 5 گلبرگ و تعدادی پرچم می باشد.میوه گرد تا تخم مرغی شکل بوده و 7 تا 14 سانتیمتر طول دارد. این میوه ها دارای پوستی نازک و زردرنگ است. میوه ی آن شباهت زیادی به پاپایا دارد. پوست آن در اثر فشرده شدن، شیرابه ای زرد رنگ ترشح می کند. پالپ میوه سفیدرنگ و معطر است و مزه ای ترش و شیرین دارد. هر میوه دارای 3 تا پنج بذر است.گرده افشانی گل های این گیاه توسط پرندگان صورت می گیرد. یکی از این گرده افشان ها طوطی شکم سفید است.Platonia  (Bacuri ) Platonia  (Bacuri )

شرایط نگهداری پلاتونیا (باکوری)نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پلاتونیا (باکوری)
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پلاتونیا (باکوری)
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پلاتونیا (باکوری)
نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پلاتونیا (باکوری)
زمین های پست و مرطوب

شرایط محیط رشد:پلاتونیا (باکوری) در زمین های پست، مرطوب و نواحی گرمسیری رشد بهتری دارد.Platonia insignis Platonia insignis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:کشت پلاتونیا (باکوری) به خاطر میوه هایش انجام می شود. این میوه ها به عنوان ادویه یا چاشنی یا نوشیدنی استفاده می شود. این میوه حاوی بالاترین میزان فسفر، آهن و ویتامین C می باشد. روغن قهوه ای رنگ بذرها به عنوان داروهای خانگی (درمان بیماری های پوستی) استفاده می گردد. چوب مایل به زرد آن نیز به عنوان اَلوار کاربرد دارد.پلاتونیا یک منبع غنی و طبیعی از تری اکسیژنات گزانتون ها است. شیرابه ی این گیاه نیز حاوی رِزینوتول است.پالپ میوه های پلاتونیا بصورت خام خورده و مصرف می شود. اما بیشتر به شکل شربت ها، بستنی ها، مارمالاد و ژله کاربرد استفاده می گردند.در 100 گرم میوه خوراکی این گیاه حدود 105 کالری، 72.3 گرم آب، 1.9 گرم پروتئین، 2 گرم لیپید، 22.8 گرم گلیسریدها، 7.4 گرم فیبر، 1 گرم خاکستر، 20 میلیگرم کلسیم، 36 میلیگرم فسفر، 2.2 میلیگرم آهن، 0.04 میلیگرم ویتامین ب، 0.5 میلیگرم نیاسین، 33 میلیگرم اسکوربیک اسید، 316 میلیگرم لیسین، 178 میلیگرم متیونین، 219 میلیگرم ترئولین و 57 میلیگرم تریپتوفان وجود دارد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - پلاتونیا (باکوری) معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - پلاتونیا (باکوری)

نحوه تکثیر پلاتونیا (باکوری)


تکثیر:تکثیر پلاتونیا از طریق کشت بذر میوه های تازه برداشت شده انجام می شود.Platonia  (Bacuri ) Platonia  (Bacuri )منابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Platonia
http://www.availableseeds.com/fruit-seeds/platonia
http://www.tradewindsfruit.com/content/bacuri.htm
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/bakuri.


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.