فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Matricaria aurea Matricaria که به فارسی ماتریکاریا اورآ نامیده میشود، گیاهی از خانواده Asteraceae بومی اروپا، آسیا و آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای مدیترانه ای خاک: خاک های هوموس دار و غنی از مواد غذایی
ماتریکاریا اورآ
ماتریکاریا اورآ

نام علمي
Matricaria aurea
نام لاتين
Matricaria
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"ماتریکاریا اورآ" گونه ای از جنس ماتریکاریا یا بابونه و گیاهی یکساله است که ساقه هایی به صورت راست، دارای انشعاب، به ارتفاع 20 سانتیمتر، بدون کرک و یا دارای تعداد کمی کرک های سفید و کوتاه دارد.
این گیاه دارای برگ های دراز، کشیده و نوک تیز به طول 7/0-5 سانتی متر می باشد. برگ ها دارای دمبرگ کوتاهی هستند و به صورت متناوب در روی ساقه قرار می گیرند.
گل ها در این نوع بابونه، به صورت منفرد و انتهایی یا به صورت 2-3 گل در یک گل آذین دیهیم قرار گرفته اند. میوه خشک این گیاه به رنگ قهوه ای و دارای نهنج مخروطی نوک تیز و در بعضی مواقع دارای یک لایه تقریباً سفید رنگ می باشد. 
گلچه های این گیاه، زردرنگ و لوله ای است و گلچه های کناری، ماده می باشند. گلچه های مخروطی شکل، نامنظم، دندانه دار و دارای خامه برآمده می باشد، ولی گلچه های دیسکی شکل، در قسمت میانی اندکی منقبض شده است. 
بذرها، تخم مرغی، دراز و کشیده، به طول 5/0-7/0 میلی متر، مایل به قهوه ای یا خرمایی و دارای سه شیار در قسمت میانی است.
زمان گلدهی ماتریکاریا اورآ از اسفند تا اردیبهشت است. این گیاه بومی اروپا، آسیا و آمریکا می باشد. Matricaria Matricaria

شرایط نگهداری ماتریکاریا اورآنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ماتریکاریا اورآ
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ماتریکاریا اورآ
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ماتریکاریا اورآ
آب و هوای مدیترانه ای
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ماتریکاریا اورآ
خاک های هوموس دار و غنی از مواد غذایی


ماتریکاریا اورآ از نظر نیاز خاکی به خاک های هوموس دار و غنی از نظر مواد غذایی نیاز دارد.
جنس بابونه به سرما حساس نیست ولی چنانچه در فصل بهار در مرحله گلدهی با سرما مواجه شود، تأثیر سویی بر عملکرد گل خواهد داشت. 
بذر این گیاه برای رویش به نور نیاز دارد. این گیاه در طول رویش نیز به نور کافی نیازمند است به طوری که از مرحله تشکیل غنچه تا کامل شدن گل ها به مقادیر زیادی نور محتاج است. گیاهانی که در سایه کاشته می شوند مقادیر بسیار کم اسانس و کامازولن خواهند داشت. Matricaria aurea Matricaria aurea

نحوه تکثیر ماتریکاریا اورآکشت ماتریکاریا اورآ توسط بذر و به دو روش مستقیم و غیر مستقیم (خزانه کاری) انجام می گیرد. از آنجا که نور نقش عمده ای در جوانه زنی بذر دارد، بذرها را باید به صورت سطحی در زمین کشت کرد. پس از کاشت نیز غلتک مناسبی باید زده شود. Matricaria Matricariaمنابع :
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
https://en.wikipedia.org/wiki/Matricaria
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.