فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Magnolia WieseneriWatson's magnolia که به فارسی ماگنولیا ویسنری نامیده میشود، گیاهی از خانواده ماگنولیا بومی ژاپن می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های لومی، به خوبی آبیاری شده، اسیدی با مواد آلی کافی
ماگنولیا ویسنری
ماگنولیا ویسنری

نام علمي
Magnolia Wieseneri
نام لاتين
Watson's magnolia
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "ماگنولیا ویسنری" گیاهی زینتی از خانواده ی ماگنولیاسه می باشد. این گیاه یک هیبرید بین گونه های Magnolia sieboldii و Magnolia obovata می باشد. این هیبرید به صورت درختی کوچک یا درختچه ای بزرگ با گل های معطر سفید رنگ مشاهده می شود.
این درخت یا درختچه به صورت چند ساقه ای با ارتفاع حدود 6 متر می تواند رشد کند. برگ ها چرمی، واژتخم مرغی، سبز رنگ، به طول 20 سانتیمتر و پهنای 10.5 سانتیمتر مشاهده می شوند. مشخصه ی جالب توجه و برجسته ی این گیاه، وجود گل های بسیار معطر به رنگ عاج فیلی است که عطری مشابه آناناس دارند. و به نظر می رسد تولید این عطر به دلیل وجود ترکیبات اترل، معطر و تند است. گل ها در ابتدا به صورت فنجانی شکل به قطر حدود 10 تا 12.5 سانتیمتر هستند که به مرور و کمتر از یک روز به صورت پهن در آمده و به قطر حدود 15 تا 20 سانتیمتر دیده می شوند. این گل ها دارای مرکزی به رنگ قرمز می باشند. گل ها معمولاً از اواخر بهار تا اوایل یا اواسط تابستان شکوفا می شوند.Watson's magnolia Watson's magnolia

شرایط نگهداری ماگنولیا ویسنرینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ماگنولیا ویسنری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ماگنولیا ویسنری
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ماگنولیا ویسنری
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ماگنولیا ویسنری
خاک های لومی، به خوبی آبیاری شده، اسیدی با مواد آلی کافی


این گیاهان به خاک های لومی، به خوبی آبیاری شده، اسیدی و مرطوب به همراه مواد آلی مناسب در طول سال نیاز دارند. می توانند خشکی را تا حدی تحمل کنند اما بهترین تولید گل را در آبیاری های منظم به وجود می آورند.
اگر مواد غذایی و آلی خاک مناسب نباشد، ریشه ها به صورت سطحی رشد خواهند کرد.معمولاً می توانند دمای تا -27 درجه سانتیگراد (در برخی موارد تا -29 درجه سانتیگراد) را تحمل کنند. اگرچه گیاه مقاومی نسبت به سرما است اما در سرمای شدید و طولانی و نواحی بادخیز، برگ ها و گل ها تخریب شده و از بین می روند.
از نظر نیاز نوری نیز به آفتاب کامل به همراه سایه ی پراکنده نیاز دارند. 
باید دقت شود که فاصله ی کشت گیاهان کم نباشد زیرا در صورت کشت متراکم، تولید شاخ و برگ افزایش یافته ولی گلدهی به خوبی صورت نمی گیرد و تعداد کمی گل تولید خواهد شد.
ماگنولیاها معمولاً نیازی به هرس ندارند بجز در مواردی که درختچه ها مسن و یا بیمار باشند.
ماگنولیاها معمولاً در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری می رویند.Magnolia Wieseneri Magnolia Wieseneri

نحوه تکثیر ماگنولیا ویسنریکشت بذر این گیاه یکی از روش های تکثیر آن است. بهتر است بذرها به صورت تازه و بلافاصله پس از برداشت کشت شوند. قبل از کشت باید پوشش روی بذرها را حذف نمود تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد. برای این کار معمولاً بذور را به مدت 24 ساعت در آب می خیسانند. در صورت انبار کردن بذرها باید مانع خشک شدن آنها شد. برای جلوگیری از خشک شدن بذرها در انبار، آنها را با شن یا ورمی کولیت مخلوط کرده و در کیسه ای پلاستیکی در یخچال یا دمای حدود 4 درجه سانتیگراد به مدت 2 تا 4 ماه قبل از کاشت می توان نگهداری نمود. گیاهان جوان حاصل از نگهداری بذر را به مدت دو تا سه سال در گلدان نگهداری کرده و سپس در مکان اصلی کشت می کنند.
قلمه های این گیاه ممکن است به سختی ریشه دار شوند. استفاده از قلمه های نیمه خشبی در اواخر تابستان و پاییز می تواند به ریشه دار شدن قلمه ها کمک کند.
علاوه بر کشت بذر و ریشه دار کردن قلمه ها، یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه خوابانیدن هوایی و یا خوابانیدن ساده می باشد.Watson's magnolia Watson's magnoliaمنابع :
http://www.bluebellnursery.com/catalogue/trees/Mag
http://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=1906
http://www.readsnursery.co.uk/products/Magnolia-Wi
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnolia_%C3%97_wies


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.