فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Erythronium caucasicum که به فارسی گیاه سگ دندان نامیده میشود، گیاهی از خانواده سوسنی ها، بومی خوزستان و کرمان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خشک دمای محیط: 20-25 خاک: خاک شنی، لومی و سنگین
گیاه سگ دندان
گیاه سگ دندان

نام علمي
Erythronium caucasicum
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گل سگ دندان گیاهی است که دارای یک غده زیرزمینی کوچک، تخم مرغی و به رنگ سبز است. این گیاه چندساله بوده و ریشه ای غده ای به رنگ قهوه ای روشن دارد. ساقه آن باریک و ارتفاع آن حدود 25 سانتیمتر است. گیاه دارای برگ سرنیزه ای به رنگ سبز روشن با لکه های ارغوانی یا قهوه ای می باشد. گل های این گیاه سوسن مانند، بزرگ، بلند و آویزان می باشند. براکته های گریبان تیز و برگشته، به رنگ زرد روشن و اغلب مخلوط با لکه های ارغوانی در قاعده خود هستند. برگ های تازه این گیاه در صورتی که به صورت ضماد به کار روند، اثر نرم کننده و ضد خنازیر دارند.

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گیاه سگ دندان
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گیاه سگ دندان
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گیاه سگ دندان
20-25 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گیاه سگ دندان
خاک شنی، لومی و سنگین

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ترکیبات این گیاه شامل آلفا-متیلن-گاما-بوتیرولاکتون و گلوکوزیدهایی مانند تولیپوزیدهاست. این گیاه به صورت داخلی استفراغ آور و به صورت خارجی نرم کننده است. از گیاه سگ دندان به صورت مصارف موضعی برای مداوای زخم ها نیز استفاده می شود.گیاه سگ دندان - گیاهان بومی ایران گیاه سگ دندان - گیاهان بومی ایران

هشدار - عوارض جانبی


گیاه مزبور دارای اثر حساسیت زای شدیدی می باشد. با این وجود تا کنون هیچ گونه عارضه انبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. 

منابع :
مطالعه اثر ضد درد عصاره هیدروالکلی
مطالعه اثر ضد درد عصاره هیدروالکلی گیاه سگ دندان د


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.