فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Cyclanthera explodensEXPLODING CUCUMBER که به فارسی خیار منفجر نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان بومی جنوب مکزیک می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: شرایط نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: متوسط تا غنی
خیار منفجر
خیار منفجر

دانستنیهای علمینام علمي
Cyclanthera explodens
نام لاتين
EXPLODING CUCUMBER
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی :

 خیار منفجر بومی جنوب مکزیک بوده و تا کلمبیا و اکوادور نیز یافت شده است. این گونه نباید با گونه Ecballium elaterium اشتباه گرفته شود. ریشه اسم آن از یونان آمده است. 
گونه ای با میوه های جالب و عجیب می باشد که خارهای بزرگی روی خود دارد.خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری :

 گیاهی یکساله ، رونده و قوی بوده و میوه های آن خار دار هستند. این میوه ها هنگام رسیدن می ترکند و بذرهای خود را به اطراف بیرون می اندازند. خیار منفجر گیاهی با رشد سریع و پیچک های بلند است. اگر به آن قیم بسته شود رشد بهتری دارد اما اگر قیم هم نداشته باشد می تواند روی زمین رشد داشت باشد. 
با استقرار گیاه روی زمین ، ریشه های آن به جهات مختلف رشد می کند. گلهای آن خیلی کوچک و زرد رنگ هستند. این گلها در خوشه ها ظاهر می شوند و گلهای نر و ماده جداگانه روی یک بوته دیده می شوند. 
گلهای ماده که تولید میوه های خار دار را مکند اندازه ای حدود دو اینچ دارند. میوه های رسیده رنگ سبز متمایل به سفید دارند و باز شده و با انفجار بذر های خود را چند متر دورتر پرتاب می کنند. در این زمان باید مراقب آسیب، مخصوصاً آسیب به چشم ها بود. گلها در اواخر بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند. بوته ها علفی هستند.شرایط نگهداری خیار منفجرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه خیار منفجر
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  خیار منفجر
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  خیار منفجر
شرایط نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  خیار منفجر
متوسط تا غنی

شرایط محیط رشد: 

خیار منفجر تقریبا در هر نوع خاکی رشد می کند. در شرایطی که برای خیار و خربزه مناسب است رشد بهینه دارد. گرما را می پسندد و آب و هوای گرم مناسب آن است. آبیاری را منظم انجام دهید و نیاز متوسط به آب دارد. 
از لحاظ نیاز نوری به مکان های پر نور احتیاج داشته و خاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد.
 اضافه کردن کود های هوموسی رشد را ارتقاء می دهد. pH خاک بین 5.5 تا 6.5 باشد. خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردها:

اغلب از خیار منفجر بعلت میوه های عجیب و جالب خود به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. میوه ها در عین جذاب بودن خوراکی نیز بوده و بصورت خام و رسیده در غذاها استفاده می گردد. 
میوه های خام در سالاد ها نیز استفاده می شود. خوردن آن می تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد. نحوه تکثیر خیار منفجر


نحوه تکثیر گیاه : 

این گونه گیاهی از طریق بذر تکثیر می یابد. قبل از آخرین سرما در گلخانه یا شاسی کاشته شود و پس از رسیدن به اندازه ی مناسب به محل اصلی انتقال می یابد.
کاشت آن در بهار در خاک 20 درجه سانتی گراد بهتر است. انتقال نشا پس از اتمام سرما صورت گیرد. 

منابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/186052/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclanthera_explodens
http://www.growyourown.info/page158.html
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cycl
http://www.tradewindsfruit.com/content/exploding-c


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.