فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

Alhagi pseudoalhagiCaspian manna که به فارسی ترنجبين ایرانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات بومی از مدیترانه تا روسیه، ایران می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل مدیترانه ای تا گرمسیری خاک: رشد در انواع خاک ها
ترنجبين ایرانی
ترنجبين ایرانی

دانستنیهای علمینام علمي
Alhagi pseudoalhagi
نام لاتين
Caspian manna
خانواده (تيره)


گیاه "ترنجبین ایرانی" یا "گزانگبین ایرانی" یا "خار شتر" گیاهی درختچه ای از خانواده فاباسه یا بقولات است. این درختچه بومی گستره ی وسیعی از مدیترانه تا روسیه شامل نواحی معتدل و گرمسیری اروپا-آسیا و آسیای میانه مانند افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، شمال غرب چین، قبرس، شمال هند، ایران، عراق، اردن، قزاقستان، کویت، لبنان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان بوده اما در تعدادی از نواحی جهان مانند استرالیا، آفریقای جنوبی و غرب ایالات متحده نیز به صورت اهلی شده درآمده و تولید می شود.ترنجبين ایرانی ترنجبين ایرانی

خصوصیات - معرفیترنجبین ایرانی درختچه ای در اندازه های متوسط، خاردار، دارای شاخه های متعدد و به هم پیچیده و چندساله است. این شاخه ها حدود 3 تا 12 سانتیمتر طول داشته، به رنگ سبز، غده ای دارای خارهایی به طول 1 تا 2.5 سانتیمتر با نوک زرد رنگ هستند. شاخه های جوان دارای کرک می باشند.
برگ ها به رنگ سبز مایل به آبی، با آرایش متناوب، کوچک، به طول بیش از 2.5 سانتیمتر، ساده، یکپارچه، تخم مرغی شکل تا نیزه ای شکل و دارای دمبرگی کوتاه می باشند. برگ های جوان و انتهایی کرکدار بوده ولی با افزایش سن، غده ای می شوند. این برگ ها در آب و هوای گرم ریزش می کنند.
گل های این گیاه به رنگ های متنوعی از قهوه ای تا قرمز، خرمایی، ارغوانی و بنفش وجود دارند. این گل ها شبیه نخود فرنگی بوده و حدود 8 تا 9 میلیمتر طول دارند. و به صورت خوشه ای و به تعداد 1 تا 8 گل دیده می شوند.
میوه ها به صورت نیام ناشکوفا و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز بوده که 1 تا 3 سانتیمتر طول دارد. هر میوه حاوی 1 تا 5 یا تعداد بیشتری بذر می باشد. 
بذرها قلوه ای شکل بوده و شباهت بسیاری به بذر شبدر دارد. این بذرها کمی طویل و به رنگ قهوه ای تیره تا قهوه ای مایل به سبز یا مایل به زرد با نقطه های تیره هستند.
این گیاه دارای سیستم ریشه ای وسیعی است که هم حاوی ریشه های اصلی و هم ریشه های فرعی است که تا عمق 2 متر (به صورت عمودی) و حدود 8 متر (به صورت افقی) می توانند در خاک نفوذ کنند.Caspian manna Caspian manna

شرایط نگهداری ترنجبين ایرانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ترنجبين ایرانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ترنجبين ایرانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ترنجبين ایرانی
نواحی معتدل مدیترانه ای تا گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ترنجبين ایرانی
رشد در انواع خاک ها


این گیاه در گستره وسیعی از خاک ها رشد می کند از خاک های شور تا شنی، صخره ای و خشک می تواند پرورش یابد.
بهترین رشد را پس از یک آبیاری مناسب مانند آبیاری نهری می تواند داشته باشد.
این گیاه به رفت و آمد و تاخت و تاز و چرای حیوانات نیز سازگار است.Alhagi pseudoalhagi Alhagi pseudoalhagi

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیگیاه ترنجبین ایرانی دارای استفاده های فراوانی در صنایع دارویی و طب سنتی می باشد. و برای درمان تومورها، پولیپ های بینی و نیز ناراحتی های صفراوی کاربرد دارد.
همچنین به عنوان یک گیاه دارویی برای درمان ناراحتی های شکمی، معرق، ادرار آور، خلط آور، ملین، ضد اسهال و ضد عفونی کننده استفاده می شوند. و برای درمان روماتیسم و بواسیر نیز کاربرد دارند.
در قرآن نیز به این گیاه اشاره شده است.
همچنین از آن به عنوان یک شیرین کننده طبیعی استفاده می کنند.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان دارویی - ترنجبين ایرانی معرفی و راهنمای پرورش گیاهان دارویی - ترنجبين ایرانی

نحوه تکثیر ترنجبين ایرانیتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Caspian manna Caspian mannaمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Alhagi_maurorum
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/15198/Al
http://www.cal-ipc.org/ip/management/ipcw/pages/de


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.