امروز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۸         
امروز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۸         
  

در این نوع آلرژی، اگر علایم بیماری منحصر به مخاط بینی باشد، به وسیله عطسه، اشک، خارش، ورم بینی و چشم ها خود را نمایان می سازد. آلرژن های استنشاقی بدین ترتیب به بعضی از مواد غذایی آلرژی زا که موجب این علام می شوند، اشاره و راهنمایی می کنند. به طور کلی این حالت از آلرژی را سینوسی یا تب یونجه نامیده اند.
آلرژی های استنشاقی
آلرژی های استنشاقی

در این نوع آلرژی، اگر علایم بیماری منحصر به مخاط بینی باشد، به وسیله عطسه، اشک، خارش، ورم بینی و چشم ها خود را نمایان می سازد. آلرژن های استنشاقی بدین ترتیب به بعضی از مواد غذایی آلرژی زا که موجب این علام می شوند، اشاره و راهنمایی می کنند. به طور کلی این حالت از آلرژی را سینوسی یا تب یونجه نامیده اند. اصطلاح تب یونجه به وسیله جان بوستوک انگلیسی در یک قرن پیش پیشنهاد شده است. برای اینکه او معتقد بود، بویی که از علف های تازه منتشر می شود، موجب ایجاد تب و گرفتگی بینی می گردد.

بروز این علایم در ماه های معینی از سال، تب یونجه فصلی نامیده می شود. زیرا این علایم همیشه با گرده های گیاهی رابطه داشته است. اصطلاح پولی نوزیس ( Polinosis ) نیز برای این بیماری به کار برده شده است. تب های یونجه ای غیرفصلی که معمولاً در تمام دوره سال سبب وزم بینی ها می شود، تحت عنوان آلرژن دایمی مخاط حفره بینی نامیده می شود. این بیماری به وسیله استنشاق موادی غیر از دانه های گرده ایجاد می گردد، که از همه مهم تر گردو غبار، پوست و موی حیوانات، پر، بعضی از الیاف پنبه، اسانس های فرار و غیره را می توان نام برد.به طور کلی در مورد زمانی که آلرژی ایجاد می شود، سه فصل مخصوص وجود دارد که عبارتند از:

1- فصلی که درختان سبز خواهند شد.

2- فصلی که علف ها به وجود می آیند، که از بهار شروع شده و به اوایل تابستان ختم می شود.

3- فصلی که علف های هرز به وجود می آیند، که از تابستان شروع شده و تا پاییز ادامه دارد.

اختلافی که در زمان گرده افشانی این گیاهان وجود دارد، بستگی به محل جغرافیایی، کیفیت آب و هوا و عوامل دیگر دارد.

دانه های گرده که به طور آزاد در هوا پراکنده بوده، به وسیله باد گرده افشانی می شوند. گیاهانی که به وسیله باد گرده فشانی می شوند معمولاً بی رنگ و خوشبو نبوده و مورد حمله حشرات قرار نمی گیرند و در نتیجه فقط به وسیله باد گرده افشانی می شوند.تب های یونجه ای غیرفصلی همانطور که از اسمشان پیداست مخصوص فصل معینی نمی باشند، لذا علایم بیماری در مورد این آلرژی در طول سال یا چند فصل سال، بدون نظم معینی پدیدار می گردد.

اغلب آلرژن های استنشاقی در خانه، محل کار و مکان های دیگری که بیمار وقت خود را بیشتر در آنها صرف می کند بوجود می آیند.

علت بروز این آلرژی در خانه مربوط به انواع بالش ها، ملحفه ها، پتوها یا فیبرهای پنبه ای خوشبو و سبکی می باشد که دارای این خاصیت هستند که ذراتی از آنها در هوا غوطه ور شود. بنابراین اگر شخصی به پر حساسیت داشته باشد، باید یا بالش خود را عوض کند یا آن را به وسیله مواد پلاستیکی کاملاً بپوشاند.

بعضی از انواع حیوانات خانگی مانند قناری یا طوطی نیز زمینه حساسیت را بوجود می آورند.

مصرف زیاد برخی عطرها در مواد آرایشی و غیره سازندگان را مجبور کرده مقدار زیادی از عطرهای گیاهی را در فرآورده های خود وارد کنند. برای مثال می توان اسانس چوب صندل را نام برد که در فراورده های آرایشی آقایان وارد شده است و در نتیجه بروز حساسیت زیادی نسبت به این اسانس در مجلات علمی گزارش شده است.

بسیاری از روغن های فرار دیگر نیز دارای خاصیت آلرژی زا هستند.

پوست و موی بعضی حیوانات نیز یکی دیگر از عوامل آلرژی محسوب می شود. گربه، سگ و بعضی دیگر از حیوانات اهلی دیگر عامل سرفه، عطسه و آسم در برخی از افراد می باشند. تحقیقات نشان داده است که علاوه بر این، هر نوع وسایل زینتی که به وسیله موی اسب یا موی حیوانات دیگر درست شده باشد، یک زمینه آلرژی فراهم خواهد کرد.اسانس های فرار که در عطرسازی و روغن های آرایشی به کار می روند و همچنین بوی جزیی میوه ها و گل ها نیز اغلب انواع آلرژی ها را سبب خواهد شد. در این موارد می توان به وسیله جانشین کردن مواد بی بو و از بین بردن گل ها و میوه ها این عوامل آلرژی زا را از بین برد.

تحقیقات اخیر علاوه بر این نشان داده است، که بیشتر تب های یونجه ای غیرفصلی در نتیجه اسپور قارچ ها مخصوصاً کپک ها مانند آلترناریا، هلمینتوس پوریوم، هورمودندروم، آسپرژیلوس و قارچ های دیگر ایجاد می شوند. اسپور کپک ها تقریباً در طول زمستان در فضا وجود داشته و یکی از عواملی است که آماس بینی را ایجاد می نماید.

برای گرد و غبار تعریف مخصوصی نمی توان کرد، چون وضع گرد و غبار مکانی به مکان دیگر فرق دارد. ولی به طور کلی احتمال دارد که ترکیبی از اسپورهای قارچی، الیاف پنبه ای، موی حیوانات، ذرات ریز قالی و مواد دیگری که سبب آلرژی می شوند، باشد.  


  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.