فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

لیمو گلابی آمل جزء ارقام اسیدی ترش مزه از خانواده مرکبات بوده که در سال 1339 در شهرستان آمل شناسایی و سپس در مؤسسه تحقیقات مرکبات کشور به این نام ثبت گردید. این گیاه درختی همیشه بسز با میوه ای شبیه گلابی بوده که موجب جذابیت و بکارگیری آن در فضای سبز گردیده است. این درخت علاوه بر شکل خاص میوه، دارای گل های معطر بنفش رنگ نیز است که می تواند ضمن افزایش زیبایی منظر، در معطر نمودن فضای پیرامون نیز تأثیرگذار باشد. به دلیل اینکه تیپ گیاهی ذکر شده در گروه لیموها قرار داشته می توان این گونه استنباط نمود
گیاهشناسی و ارزش غذایی رقم زینتی لیمو گلابی آمل
گیاهشناسی و ارزش غذایی رقم زینتی لیمو گلابی آمل

از لحاظ گیاهشناسی، مرکبات متعلق به رده Geraniales ، خانواده Rutaceae و زیرخانواده Aurantioideae هستند. در مناطق شمالی کشور از آستارا تا گرگان ارقام مختلفی از مرکبات کشت می شود که به دلیل کاهش محصول در اثر محدودیت های اقلیمی (سرما و خشکی) اغلب تراکم کشت ارقام تجاری مرکبات در نواحی شمالی از چابکسر تا بهشهر متمرکز می باشد. لیموها دارای ارتفاعی به طول 2 تا 5 متر بوده که برگ های آن سبز و دارای گل های بنفش و گوشت میوه سفید مایل به زرد می باشد. پوست میوه دارای غده های زیاد پر از اسانس با بوی نافذ است. دارای انواع مختلفی بوده که در بین آنها لیمو گلابی آمل دارای جنبه زینتی است. لیمو گلابی آمل جزء مرکبات اسیدی ترش مزه تقسیم شده که اولین بار در سال 1339 در شهرستان آمل شناسایی و پس از جمع آوری و تکثیر توسط مؤسسه تحقیقات مرکبات کشور به عنوان یک گیاه زینتی بهره برداری و به کارشناسان منطقه معرفی گردید. این رقم از طریق تکثیر پیوند قابل کشت و پرورش است. لیمو گلابی آمل دارای برگ های متوسط و گل های بنفش رنگ بوده که می تواند ضمن زیبایی بر روی درخت، در معطر نمودن فضای اطراف نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.خصوصیات گیاهشناسی:

این گیاه به صورت درختی همیشه سبز به طول 3 تا 5 متر با برگ های پهن سبز رنگ می باشد. گل های این درخت همانند سایر ارقام موجود در خانواده لیموها دارای گل های سفید مایل به بنفش بوده که علاوه بر تولید عطر و تلطیف نمودن فضای پیرامون خود در زیبایی منظر نیز تأثیرگذار است. میوه این گیاه به دلیل کشیدگی در بخش اتصالی به دم دارای ظاهری شبیه گلابی بوده که به این نام نیز شناخته شده است. رنگ میوه این گیاه در زمان بلوغ از سبز به رنگ روشن لیمویی گرایش دارد. این میوه دارای طعم و مزه ترش بوده که عمده توجه خریداران این نهال به زیبایی این درخت می باشد. این گیاه نیز همانندت سایر میوه های خانواده مرکبات دارای ارزش غذایی و دارویی بالایی بوده که می تواند در سلامت مصرف کنندگان مؤثر باشد. با توجه به شاخص زیبایی این گیاه باید به این نکته توجه داشت که تنها حفظ ساختار ظاهری این گیاه (توسط گیاهان مشابه والد مادری)، تکثیر این گیاه از طریق پیوند بوده که در ادامه شرح مختصری از ازدیاد پیوندی آن ارائه گردید.ارزش غذایی و دارویی لیمو گلابی آمل

میوه این گیاه همانند سایر ارقام مرکبات دارای ویتامین ث بوده که می تواند به عنوان یک ترکیب آنتی اکسیدان با خنثی نمودن رادیکال های فعال اکسیژن از احتمال بروز برخی بیماری ها ممانعت نماید. از طرفی این میوه جزء گروه مرکبات ترش مزه اسیدی نیز تقسیم بندی شده که می تواند به عنوان چاشنی در مصارف غذایی مطرح باشد. از نکات قابل ذکر از خصوصیات این گیاه می توان به رایحه مطبوع میوه و برگ این گیاه اشاره داشت که نشان دهنده پتانسیل این گیاه برای کاربرد در صنایع بهداشتی و یا غذایی (به عنوان اسانس طبیعی) مطرح باشد. نظر به خواص متعدد ذکر شده در مرکبات که لیمو گلابی آمل نیز جزء این دسته از محصولات قرار داشته می توان به کم کالری بودن میوه این گیاه نیز اشاره نمود که برای افرادی که به دنبال تنظیم وزن خویش و تنظیم انرژی دریافتی می باشند، میوه این درخت می تواند گزینه مناسبی باشد.کاربرد لیمو گلابی آمل در زیباسازی منظر:

علاوه بر خواص بهداشتی و غذایی ذکر شده، می توان به فواید دیگر این گیاه نیز اشاره داشت که از جمله این موارد صفات زیبایی شناختی این درخت می باشد. همانطور که در ارزیابی های گیاهشناسی عنوان گردید، این درخت جزء گروه لیموها بوده که همانند سایر گیاهان موجود در این گروه از مرکبات دارای گل ها و شکوفه های سفید مایل به بنفش بوده که باعث تنوع رنگ در گل های مرکبات می گردد. نظر به اهمیت تنوع در طراحی فضای سبز می توان اینگونه عنوان داشت که صفت مذکور می تواند به عنوان یک صفت مثبت در بکارگیری تیپ زینتی مرکبات مذکور در طراحی ها مؤثر باشد. از نکات لازم به ذکر دیگر این گیاه آن است که درخت ذکر شده همانند سایر درختان هم خانواده خود در فصل بهار شکوفا شده که به واسطه تولید رایحه مناسب و خوشبو در تلطیف هوای اطراف نیز تأثیرگذار خواهد بود. از نکات مهم دیگر در خصوص زیبایی شناسی این گیاه می توان به فرم و شکل خاص میوه آن اشاره داشت که در قم مذکور کاملاً فاحش بوده است.کاربرد لیمو گلابی آمل در زیباسازی منظر:

علاوه بر خواص بهداشتی و غذایی ذکر شده، می توان به فواید دیگر این گیاه نیز اشاره داشت که از جمله این موارد صفات زیبایی شناختی این درخت می باشد. همانطور که در ارزیابی های گیاهشناسی عنوان گردید، این درخت جزء گروه لیموها بوده که همانند سایر گیاهان موجود در این گروه از مرکبات دارای گل ها و شکوفه های سفید مایل به بنفش بوده که باعث تنوع رنگ در گل های مرکبات می گردد. نظر به اهمیت تنوع در طراحی فضای سبز می توان اینگونه عنوان داشت که صفت مذکور می تواند به عنوان یک صفت مثبت در بکارگیری تیپ زینتی مرکبات مذکور در طراحی ها مؤثر باشد. از نکات لازم به ذکر دیگر این گیاه آن است که درخت ذکر شده همانند سایر درختان هم خانواده خود در فصل بهار شکوفا شده که به واسطه تولید رایحه مناسب و خوشبو در تلطیف هوای اطراف نیز تأثیرگذار خواهد بود. از نکات مهم دیگر در خصوص زیبایی شناسی این گیاه می توان به فرم و شکل خاص میوه آن اشاره داشت که در قم مذکور کاملاً فاحش بوده است.با توجه به موارد بیان شده می توان اینگونه استنباط داشت که تیپ گیاهی مذکور می تواند به واسطه همیشه بسز بودن در جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن تأثیر بسزایی داشته باشد. از طرفی این گیاه در دو فصل از سال نیز می تواند در زیباسازی منظر تأثیرگذار باشد. نکته قابل ذکر دیگر اینکه با توجه به مثمر بودن درخت مذکور و تولید شکوفه های شهد دار می توان اینگونه استدلال داشت که درخت لیمو گلابی آمل می تواند بواسطه تغذیه جانداران دیگر علاوه بر زیباسازی منظر در تعادل چرخه اکولوژیکی و محیط زیستی پیرامون ما نیز تأثیرگذار باشد.


  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.