فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۲/۷/۵         
  

Schizophyllum communeSchizophyllum که به فارسی قارچ شیزوفیلوم نامیده میشود، گیاهی از خانواده شیزوفیلاسه بومی آمریکای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: مرطوب دمای محیط: گرم و مرطوب خاک: رشد روی کنده های مرده درختان
قارچ شیزوفیلوم
قارچ شیزوفیلوم

دانستنیهای علمینام علمي
Schizophyllum commune
نام لاتين
Schizophyllum
خانواده (تيره)


"قارچ شیزوفیلوم معمولی" یکی از گونه های قارچ جنس شیزوفیلوم است. این نوع قارچ در اوایل قرن بیستم شناسایی و مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. این قارچ ساپروفیت روی کنده های مرده یا در برخی موارد به صورت پارازیت روی چوب های زنده و در حال رشد، و در مکان های تاریک می روید. رویش آن به صورت منفرد یا مجتمع و گروهی به صورت چسبیده روی چوب های سخت دیده می شود. این قارچ در تمام طول سال می تواند تولید شود. در فصول خشک، قارچ به وسیله خشک شدن بقای خود را حفظ می کند و در صورت مساعد شدن شرایط آب و هوایی و مرطوب شدن محیط، مجدداً به حیات خود ادامه می دهد. این نوع قارچ ها به طور وسیعی در آمریکای شمالی و سایر نواحی دنیا به جز قطب جنوب یافت می شود.
اندام میوه دهنده ی این گیاه حدود یک تا پنج سانتیمتر پهنا داشته و درصورت چسبیدن به اطراف پایه، به صورت بادبزنی شکل دیده می شود. سطح بالایی آن پوشیده از کرک های کوچک، خشک، به رنگ سفید تا مایل به خاکستری یا قهوه ای مایل به زرد است. سطح زیرین آن دارای چین خوردگی های گیل مانند، به رنگ مایل به سفید تا مایل به خاکستری، بدون ساقه، گوشتی، چرمی و رنگ پریده است.اسپورهای این قارچ به رنگ سفید می باشند. این اسپورها در زیر میکروسکوپ به ابعاد 3 تا 4 در 1 تا 1.5 میکرون (در برخی موارد در اندازه های بزرگتر 5.5 تا 7 در 2 تا 2.5 میکرون) دیده می شوند. اسپورها کشیده و بیضی شکل و صاف می باشند. فاقد سیستید هستند.گزارشات حاکی از این است که این قارچ ها نیز مانند سایر انواع قارچ ها دارای خواص دارویی ارزشمندی از قبیل فعالیت های ضد تومور، ضد ویروسی و ضد میکروبی می باشند. همچنین مشخص شده که این گونه ها مفید برای درمان ورم سینوس ها (سینوزیت) می باشند. این قارچ می تواند کادمیوم موجود در محیط جذب و تغلیظ کند. شیزوفیلوم به عنوان یک قارچ مدل برای جذب مواد، در مطالعات بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد.قارچ شیزوفیلوم قارچ شیزوفیلوم


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه قارچ شیزوفیلوم
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  قارچ شیزوفیلوم
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  قارچ شیزوفیلوم
گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  قارچ شیزوفیلوم
رشد روی کنده های مرده درختانمنابع :
http://genome.jgi.doe.gov/Schco1/Schco1.home.html
http://www.first-nature.com/fungi/schizophyllum-co
http://www.mushroomexpert.com/schizophyllum_commun


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.