فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

Pilea involucratafriendship plant که به فارسی گیاه دوستی نامیده میشود، گیاهی از خانواده گزنه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: مکان های گرم و مرطوب خاک: خاک هایی با زهکش مناسب
گیاه دوستی
گیاه دوستی

نام علمي
Pilea involucrata
نام لاتين
friendship plant
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی



"گیاه دوستی" یا "پیله آ اینوولاکراتا" گیاهی است رونده و انبوه از خانواده ی گزنه که کشت آن در برخی موارد به خصوص در نواحی مرطوب مانند تراریوم ها انجام می شود. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است.



گیاه دوستی گیاهی چندساله و علفی است. برگ ها بیضوی، دندانه دار، دارای ساختاری خاص، به رنگ سبز تیره می باشند. این برگ ها در قسمت میانی و نزدیک به وسط به رنگ برنز تیره و در حاشیه ها به رنگ سبز روشن مشاهده می شوند. بخش زیرین برگ به رنگ قرمز تیره می باشد. این برگ ها به خصوص برگ های جوانتر دارای کرک های زیادی نیز می باشند. گل ها به صورت خوشه ای، به رنگ سبز مایل به صورتی و کوچک بوده که در تابستان تولید می شوند. این گل ها جلوه ای ندارند. و این گیاه زینتی به دلیل برگ های زیبایش تکثیر و کشت می گردد. این گونه از پیله آ به ندرت در فضای خانگی یا گلخانه تولید گل و میوه می کند.



friendship plant friendship plant

شرایط نگهداری گیاه دوستی



نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گیاه دوستی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گیاه دوستی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گیاه دوستی
مکان های گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گیاه دوستی
خاک هایی با زهکش مناسب


معمولاً در خانه یا گلخانه های گرم، مرطوب با نور غیرمستقیم خورشید رشد می کند. نور کامل خورشید را برای رشد ترجیح می دهد اما در مکان هایی با شدت نور بیش از حد، طرح های روی برگ کمرنگ خواهند شد و از زیبایی برگ کاسته می شود.
در طول فصل رشد به آبیاری منظم و مناسب نیاز دارد. اما در طی فصول پاییز و زمستان باید آبیاری گیاه کاهش یابد. در تابستان حدود دو تا سه بار آبیاری در طول هفته مناسب خواهد بود. ولی در پاییز و زمستان هفته ای یکبار آبیاری برای این گیاه کفایت می کند.
بهترین دما برای این گیاه در طی روز حدود 21 تا 23 درجه سانتیگراد و در طول شب 15 تا 21 درجه سانتیگراد می باشد. در دماهای پایین، برگ های گیاه تیره و سیاه خواهند شد.
این گونه از پیله آ مانند سایر گونه ها به خاکی با زهکش مناسب نیاز دارد. مخلوط یک قسمت پیت ماس و یک قسمت خاک لوم و دو قسمت شن و یا حجم مساوی از پیت ماس و شن محیط مناسبی برای کشت آن است. برای رشد بهتر آن می توان از کود های محلول ویژه ی گیاهان آپارتمانی نیز استفاده نمود.
این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد اما برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها می توان آنها را سرزنی کرد تا رشد ساقه ها جانبی تحریک شده و بوته ها متراکم تر گردند.



Pilea involucrata Pilea involucrata

نحوه تکثیر گیاه دوستی



ازدیاد این گیاهان از طریق ریشه دار کردن قلمه های انتهایی (قلمه های چوب سبز) در بهار یا تابستان صورت می گیرد. قلمه ها را باید در گلخانه و بستر کشت مرطوب و سبک قرار داد. قلمه های تهیه شده از این گیاه در طول یک ماه ریشه خواهند داد.
روش دیگر تکثیر این گیاه استفاده از قلمه های ریشه یا تقسیم بوته است.



friendship plant friendship plant



منابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/122470/#b
http://www.guide-to-houseplants.com/friendship-pla
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Pilea_involucrata


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 



گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.