١٩/١٠/١٤٤٣ --- 5/21/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
چرا گیاهان تراریوم من خراب می شوند؟
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  42  نفر
بازدید امروز :  2364  بازدید
بازدید دیروز :  16975  بازدید
تبلیغات متفرقه
سینرر  -  CINERARIA
PERICALLIS HYBRID : نام علمی
  COMPOSITAE  - کلاپرکها : خانواده
جزایر قناری : بومی منطقه
senetti pericallis,xhybtidus,senecio : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک با زهکشی خوب ومرطوب
12 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

سینرر

دانستنیهای علمی

گیاه Cineraria از خانواده Compositae می باشد که در فارسی به سینرر و یا سینره شهرت دارد که نام سینره رایج تر می باشد.
این گیاه بومی جزایر قناری می باشد و نمونه هایی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز دیده می شود و اکنون در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده میشود.
قابل ذکر است که این گیاه در ایران به عنوان یک گیاه نوروزی در رنگهای مختلف و اندازه های متفاوت وجود دارد و به عنوان یک گل یک ساله یا 2 ساله پرورش داده میشود.
این گیاه از جمله گلهای ممتاز بهاری محسوب میشود که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل میدهد.

خصوصیات - معرفی

این گل برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل 3 نمونه سینره وجود دارد : 1)سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی 40 سانتی متر 2)سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر 3)سینرر پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین 30 تا 60 سانتیمتر می باشد . این گیاه گلهایی شبیه گل مینا دارد و در رنگهای آبی ،ارغوانی ، صورتی ،قرمز ،بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گلها حدودا 5 سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گلها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگهای این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است

شرایط نگهداری سینرر

خاک مناسب برای این گل ، خاک زهکشی شده خوب و مواد آلی کافی +2/3 خاک پر قدرت و سبک باغچه +1/3 خاک برگ می باشد بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد .
نور باید کافی باشد ولی مستقیم و شدید نباشد ، دمای مناسب برای این گیاه 13 تا 18 درجه می باشد

نحوه تکثیر سینرر

تکثیر سینرر: اين گياه بوسيله بذرهاي بسيار ريزش تکثير مي‌شود و مراحل رشد رويشي آن فوق‌العاده کند است. بعد از يک دوره طولاني رشد رويشي وارد مرحله زايشي مي‌شود و گل‌هاي رنگين توليد مي‌كند. سينرر را در محيطي با خاک غني از مواد غذايي و درجه حرارت نسبتاً يکنواخت پرورش مي‌دهند. اما بعد از به گل رفتن گياه و ظهور گل‌ها درجه حرارت محيط را تا حد امکان پايين مي‌آورند تا دوره شکوفايي گياه طولاني‌تر شود. بذرهاي سينرر بسيار کم دوام هستند و قوه ناميه خود را بسرعت از دست مي‌دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن‌ها، در اوايل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت مي‌کنند. براي جوانه زني و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگاميكه گياه 2 برگه شد در گلدان‌هاياستكاني مي‌كارند و زماني كه 6 برگه شدند در گلدان‌هاي اصلي براي فروش قرار مي‌دهند. نکته مهم در پرورش سينرر کاربرد کودهاي اسيدي براي ساخت بهتر آنتوسيانين است. براي داشتن آنتوسيانين بهتر و رنگريزه‌هاي بهتر در گل‌هاي گياه از محيط‌هاي اسيدي براي کشت گياه استفاده مي‌کنند.

 

تصاویر سینرر

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مرجان پرهام
با سلام خدمت شما، آیا راهی وجود داره که سینره بعد از تموم شدن دوره گلدهی خراب نشه و بمونه؟   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام سینره گیاهی یکساله محسوب می شود. دمای بیش از ۱۸ درجه عمر گلها را کم می‌کند و حتی آنان را می‌خشکاند. گرمتر شدن محیط نیز می‌تواند موجب پژمردگی کل گیاه شود.بعد از تمام شدن عمر گل ها بذر ها را جدا کنید و بکارید.بذر سینره را باید اواخر بهار اوایل تابستان در محل سایه آفتاب کشت نمایید. بوته‌های گل سینره برای اواخر زمستان به گل مینشینند.همچنین لازم به ذکر است بذرهاي سينره بسيار کم دوام هستند و خیلی زود قوه ناميه خود از دست مي‌دهند. بنابراین لازم است بلافاصله پس از برداشت بذر و خشک کردن آن،اواخر بهار اقدام به کاشت بذرها نمود. مراحل کاشت گل سینره به شرح زیر میباشد: برای کاشت سینره ابتدا باید خزانه‌ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید. برای خزانه گرفتن نیاز به گلدانی با دهانه بزرگ و ارتفاع کم است. گلدان مورد نظر را با ترکیبی از ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت پر کنید و آبیاری کنید تا خاک کاملا خیس شود، چون بعد از پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید. بذرهای سینره را با فاصله ۲ تا ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید و سپس لایه نازکی از خاک را روی بذرها بریزید به طوریکه کاملا روی بذر را نپوشاند چون بذرهای سنیره ریز هستند و زود پوسیده میشوند. گلدان را به آرامی و با کمک اسپری آبیاری کنید. سپس روی گلدان نایلون شفاف بکشید و بر روی آن سوراخی ایجاد کنید تا تهویه صورت گیرد، کشیدن نایلون باعث حفظ رطوبت و گرما میشود و عمل جوانه‌زنی بذرها راحتتر صورت میگیرد. براي جوانه زني و رشد اوليه گياه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. وقتی جوانه‌ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرهای سینره ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتیگراد میباشد . هنگامی که گیاه سینره چهار تا شش برگ در آورد، آن را از خزانه در بیاورید و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جداگانه بکارید.
s. r.
محیط اسیدی برای کاشت بذر سینره چگونه تهیه می شود؟ (آذر 91)  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام :بذر را در اوایل تابستان در خاک برگ ریز (خیلی نرم ) با خاک سیلیس دار کشت میکنند.بذر گیاه خیلی ریز میباشد پس روی بذر را نباید بیشتر از 1 تا 2 میل پوشاند.خاک برگ و مواد مشابه جزء خاکهای اسیدی به شمار میآیند.
Taraneh Ip
نوشتید محیط مرطوب احتیاج داره یعنی باید هرروز روش اب اسپری کرد؟ و بعد از تموم شدن عمر گل ها، برگ ها میمونن و امکانش هست در محیط اپارتمانی دوباره گل بده یا نه؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
بله نیاز به رطوبت بالایی دارد ،دو تا سه بار در روز گیاه را اسپری کنید و سعی کنید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.سینره گیاهی یک ساله است زمانی که همه گلها باز شدند به تدریج عمرش تمام شده و غیر قابل استفاده می شود.هر چه قدر محیط خنک تر باشد ،دوام گلها بیشتر است .
هادي وكيلي
با سلام ايا الان ميتونم سينره بكارم كه تا عيد نوروز به گل بشينه ؟؟/  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام:از زمان کشت بذر تا گلدهی حدود 9 ماه طول میکشد که اگر شرایط خیلی مطلوب باشد این زمان به 6 تا 7 ماه تقلیل می یابد .بذر را در اول تابستان کشت می کنند . متاسفانه در حال حاضر نمی توانید بذر ها را برای گلدهی در بهار بکارید .
s. r.
اگر به خاک برگی که از گلفروشی خریدم کمی تفاله چای اضافه کنم این خاک اسیدی است ؟ آیا این خاک برای بذر سینره مناسب است؟  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام بستر بذر باید سبک باشد خاک برگ را با ماسه و تفاله چای مخلوط کنید به نسبت های مساوی
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
مینای دائم
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت