فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Nyctanthes arbor-tristisNight-flowering Jasmine که به فارسی یاسمن شب گل نامیده میشود، گیاهی از خانواده زیتون بومی جنوب و جنوب شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: معتدل گرم درجه سانتیگراد خاک: خاک هوموس دار+ماسه+خاک باغچه
یاسمن شب گل
یاسمن شب گل

نام علمي
Nyctanthes arbor tristis
نام لاتين
Night-flowering Jasmine
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


 خصوصیات گیاهشناسی:
" گل یاسمن شب گل " درختچه ای یا درختی کوچک است که تا ارتفاع 10 متر نیز رشد می کند. پوست تنه ی این درخت به رنگ خاکستری و فلس فلس است. برگ ها دارای آرایش متقابل، ساده، به طول 6 تا 12 سانتیمتر و پهنای 2 تا 6.5 سانتیمتر و با حاشیه ای یکپارچه می باشند. گل های این گیاه معطر بوده و دارای 5 تا 8 لوب سفید در جام گل، با یک مرکز نارنجی-قرمز است. این گل ها بصورت خوشه ای در کنار هم و به تعداد دو تا چند گل در خوشه مشاهده می شوند. گل ها در هنگام غروب آفتاب شکوفا شده و در هنگام طلوع آفتاب بسته شده یا عمرشان به پایان می رسد. میوه این گیاه کپسولی به قطر 2 سانتیمتر، پهن، قهوه ای رنگ و قلبی شکل تا گرد است. هر میوه دارای دو قسمت است که هر قسمت حاوی یک بذر می باشد.
گاهی به این درخت، "درخت غمگین" نیز گفته می شود زیرا گل های آن در مدت زمان کوتاه یک روزه عمر می کنند و پس از آن از بین می روند. نام گونه ی این گیاه (arbor-tristis) نیز به معنی درخت غم (sad tree) می باشد. Night-flowering Jasmine Night-flowering Jasmine

شرایط نگهداری یاسمن شب گلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه یاسمن شب گل
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  یاسمن شب گل
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  یاسمن شب گل
معتدل گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  یاسمن شب گل
خاک هوموس دار+ماسه+خاک باغچه

 شرایط محیط رشد:
خاک برگ پوسیده درختان جنگلی (هوموس) به همراه ماسه و خاک معمولی، مخلوط خاکی مناسبی برای رشد این گیاه خواهد بود. آبیاری باید با فاصله مناسب به گیاه داده شود و دقت شود که آب آبیاری قلیایی و آهکی نباشد. Nyctanthes arbor tristis Nyctanthes arbor tristis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


 خواص درمانی و کاربردهای صنعتی:
بذور، گل ها و برگ های این گیاه دارای خواص محرک، محافظ کبد، آنتی لیشمانیا، آنتی ویروس و ضد قارچی می باشند. همچنین برگ های این گیاه در طب سنتی هند و برای درمان بیماری های سیاتیک، ورم مفاصل، تب و تسکین انواع دردها و همچنین به عنوان ملین مورد استفاده قرار می گرفتند. 
برگ ها دارای خواص ضدباکتریایی، کرم کش، ضدعفونی کننده، محافظ کبد، تب بر، آنتی اکسیدانی و ضد قارچی می باشند. برگ های تازه تخمیر و خشک شده و در دستور آشپزی افراد بومی استفاده می شوند.
گل های این گیاه دارای خواص ادرار آور، سودابر، آنتی اکسیدانی، مسکن و ضد انگل است. اسانس گل های این گیاه نیز به عنوان خوشبو کننده و عطر کاربرد زیادی دارند.
گل های این گیاه می توانند به عنوان ایجاد کننده ی رنگ زرد برای لباس ها استفاده شوند. این گل ها به عنوان گل های رسمی و اداری نواحی غرب بنگال، هند و تایلند به کار می روند. ترکیبات شیمیایی:
برگ های این گیاه حاوی دی مانیتول، بتاسیتوسترول، فلاونول گلیکوزیدها، آستراگالین، نیکوتیفلورین (عامل شکوفه دهی در شب)، اولئانولیک اسید، نیکتانتیک اسید، تانیک اسید، آسکوربیک اسید، متیل سالیسیلات، یک گلیکوزید بی شکل، یک رزین بی شکل، کمی روغن های فرار، کاروتن، فرایدلین، لوپئول، مانیتول، گلوکز، فروکتوز، آیریدوئید گلیکوزید و بنزوئیک اسید می باشد.
گل ها دارای اسانس، نیکتانتین، دی مانیتول، تانن، گلوکز، کاروتنوئیدها، گلوکوزیدها شامل بتامونوجنتیوبیوساید استر از آلفا کروستین و ... است.
بذرهای این گیاه حاوی آربورتریستوسایدهای A و B، گلیسریدهای لینولئیک، اولئیک، لیگنوسریک، استئاریک، پالمیتیک و مایریستیک اسیدها؛ پلی ساکاریدهای قابل حل در آب شامل دی گلوکز و دی مانوز می باشد. 
پوست این درخت حاوی گلیکوزیدها و آلکالوئیدها است.
ساقه های آن دارای گلیکوزید نارنجنین و بتاسیتوسترول است.
اسانس گل ها حاوی آلفا پینن، پاراسیمن، 1-هگزونال، متیل هپتانون، فنیل استالدهید، 1-دسینول و آنیسالدهید می باشد.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - یاسمن شب گل معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - یاسمن شب گل

نحوه تکثیر یاسمن شب گل


این نوع یاسمن یا می توان از طریق خوابانیدن شاخه، قلمه زدن و کشت پاجوش و یا از طریق کشت بذر، تکثیر نمود. Night-flowering Jasmine Night-flowering Jasmineمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Nyctanthes_arbor-tris
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
http://www.motherherbs.com/nyctanthes-arbortristis


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.