فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۳/۹         
  

Muscari sp. grape hyacinth که به فارسی کلاغک نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی اوراسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرم تا معتدل خاک: خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب
کلاغک
کلاغک

دانستنیهای علمینام علمي
Muscari sp.
نام لاتين
grape hyacinth
خانواده (تيره)


"کلاغَک" یا "سنبلک" نام یک سرده از گیاهان از تیره مارچوبه و راسته مارچوبه سانان که علفی است و دارای ریشهٔ پیازی شکل می باشد و متعلق به تک لپه ای ها است. گل هایش خوشه ای شکل اند و در انتهای ساقه قرار دارند و دارای رنگ آبی مایل به بنفش با تلألو قرمز می باشند.
در حدود ۴۰ گونه از این گیاه شناخته شده که در مناطق مدیترانه ای می رویند و در ایران نیز در کنار رودها یافت می شوند. این جنس در ایران ۷ گونه دارد که متعلق به زیر جنس های Leopoldia ،Bothryanthus و Pseudomusari می باشد. موسیر که در ایران آن را با ماست یا در ترشی ها استفاده می کنند همانTassel hyacinth که در ایتالیا با نام Lampascioni شناخته می شود و نام گیاهشناسی آن Muscari comosum/Leopoldia comosum است.
برخی از گونه های این گیاه به عنوان گل زینتی در باغچه ها کشت می شوند. از بافت های آن ماده ای به نام موسکارین استخراج می کنند که به مقدار کم برای رفع اختلالات دستگاه گوارش و رحم به کار می رود.کلاغک کلاغک

خصوصیات - معرفیکلاغک گیاهى چندساله، علفی، ایستا و به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر که توسط پیاز تکثیر مى یابد. برگ هاى آن باریک و راست، نیزه اى شکل، نسبتاً پهن و تاخورده که به صورت روزت بر روى زمین قرار مى گیرند. در قاعدهٔ پیاز آن تعداد زیادى پیازچه تولید مى شود و به همین جهت به صورت دسته هاى متراکم مى روید.
گل آذین به صورت خوشه هاى متراکم و خمره اى شکل و شامل گل هاى دوجنسى و کوچک است. رنگ گل ها بنفش تیره و لبه هاى آن سفیدرنگ است. گل هایی که در بخش هاى بالائى گل آذین قرار گرفته اند عقیم بوده و باز نخواهند شد.
میوهٔ این گیاه کپسول و شامل تعدادى بذر است. بذرها سیاه برّاق، نامتقارن، به قطر ۱ تا ۵/۱ میلیمتر و بیضى تا تخم مرغى شکل است و سطح آن بدون کرک و غده، ولى داراى ناهموارى هاى زیاد و نقاط شفاف است.
موسم گلدهى این گیاه فروردین ماه است.
این گیاه در اکثر نقاط ایران مشاهده مى شود. از جمله گیاهان زودرس بهارى است که بیشتر در مراتع، باغ ها، چمنزارها و گاهى در مزارع غلات دیده مى شود. پراکندگى آن به گونه اى است که در محیط هاى کوهستانی، دشت ها و در نواحى مختلف ایران مشاهده مى شود.grape hyacinth grape hyacinth

شرایط نگهداری کلاغکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کلاغک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کلاغک
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کلاغک
نواحی نیمه گرم تا معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کلاغک
خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب


این گیاه برای رشد بهتر به مکان های آفتابی و خاک نسبتاً غنی و مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتیگراد می باشد.Muscari sp. Muscari sp.

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبرخی از گونه های این گیاه به عنوان گل زینتی در باغچه ها کشت می شوند. از بافت های آن ماده ای به نام موسکارین استخراج می کنند که به مقدار کم برای رفع اختلالات دستگاه گوارش و رحم به کار می رود.کلاغک - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز کلاغک - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز

نحوه تکثیر کلاغکازدیاد این گیاه از طریق کاشت بذر در پاییز و تقسیم گیاه در اواخر تابستان امکان پذیر است.grape hyacinth grape hyacinthمنابع :
http://giahyab.com
http://vista.ir
http://www.finegardening.com/grape-hyacinths
https://en.wikipedia.org/wiki/Muscari
https://fa.wikipedia.org


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.