فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۲/۳/۸         
  

Jacobinia carnea Brazilian plume flower که به فارسی جکوبینیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی شرق برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای گرم و نیمه گرم خاک: انواع مختلفی از خاک ها
جکوبینیا
جکوبینیا

نام علمي
Jacobinia carnea
نام لاتين
Brazilian plume flower
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفییکی از گیاهان خانواده Acanthaceae یا مشعلی، گیاه جکوبینیا می باشد که بخش زینتی آن در حقیقت براکته های زرد و گاهی صورتی آن است. برگ های آن پهن و شبیه به برگ های معین التجار است. این گیاه دارای گل هایی درشت به رنگ قرمز و صورتی با گلبرگ های نسبتاً بلند و برگشته به طرف خارج می باشد. دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن و ساقه بسیار حساسی است و همچنین نسبت به شرایط محیطی به خصوص خشکی محیط و بعضی از آفات گلخانه ای فوق العاده حساس است. چون هر گل در انتهای یک شاخه قرار می گیرد، از این رو در فارسی "مشعلی" نیز نامیده می شود. Brazilian plume flower Brazilian plume flower

شرایط نگهداری جکوبینیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جکوبینیا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جکوبینیا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جکوبینیا
آب و هوای گرم و نیمه گرم درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جکوبینیا
انواع مختلفی از خاک ها


جکوبینیا در مکان های سایه و نیمه سایه رشد بهتری دارد. گلدهی این گیاهان در مکان هایی با آفتاب داغ ظهر به خوبی صورت نمی گیرد. 
آبیاری آنها باید به صورت منظم صورت گیرد. اما پس از استقرار گیاهچه ها، می تواند خشکی کم را تحمل کند. ولی به طور کلی بهترین رشد و گلدهی را در زمان دریافت رطوبت کافی و مناسب خواهد داشت. مالچ پاشی روی سطح خاک می تواند تبخیر و از دست دهی آب را کاهش دهد و در نتیجه گیاه برای مدت طولانی تری آب خاک را دریافت می کند. 
جکوبینیا به افزودن مواد غذایی در خاک نیاز ندارد و عناصر موجود در خاک برای رشد آن کافی است. اما اگر این گیاه را در گلدان کشت کنید یا برای گلدهی بیشتر آن در فضای سبز، استفاده از عناصر غذایی و کود در تابستان به دستیابی به این اهداف کمک می کند. Jacobinia carnea Jacobinia carnea

نحوه تکثیر جکوبینیاتکثیر این گیاهان بوسیله قلمه های ساقه انجام می شود. Brazilian plume flower Brazilian plume flowerمنابع :
http://edis.ifas.ufl.edu/fp308
http://www.costafarms.com/plants/jacobinia
http://www.mygardenlife.com/plant-library/2094/jus


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.