فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Iberis Sempervirensevergreen candytuft که به فارسی کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز نامیده میشود، گیاهی از خانواده چلیپاییان بومی اروپای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: مناطقی با زمستان های گرم خاک: خاک های سنگین و به خوبی آبیاری شده
کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز
کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز

نام علمي
Iberis Sempervirens
نام لاتين
evergreen candytuft
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه زینتی "نیشکر همیشه سبز" یا "نیشکر چندساله" یکی از گونه های گلدار از خانواده چلیپاییان یا کلم و بومی اروپای جنوبی است. این گیاه یکی از گیاهان نیمه درختچه ای است که تا ارتفاع 30 سانتیمتر و با تاج پوشش بیش از 40 سانتیمتر رشد می کند.
نیشکر همیشه سبز یکی از گیاهان زینتی است که در بهار گل می دهد و معمولاً به صورت آبشاری روی صخره ها و دیوارها و یا بصورت پوششی در باغچه ها کشت می شود.شاخ و برگ گیاه همیشه سبز و براق هستند. برگ ها متعدد، کشیده، یکپارچه، به رنگ سبز تیره و چرمی می باشند.
گل ها به رنگ سفید خالص و معطر بوده که چندین هفته در طول بهار و اوایل تابستان بر روی گیاه نمایان می شوند. این گل ها دارای چهار گلبرگ بوده که در خوشه های پهن ظاهر می شوند. گل ها به تدریج در اثر مسن شدن به رنگ صورتی کمرنگ تبدیل می شوند.evergreen candytuft evergreen candytuft

شرایط نگهداری کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز
مناطقی با زمستان های گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز
خاک های سنگین و به خوبی آبیاری شده

این گیاه مقاوم به خشکی است و پس از رشد و گلدهی در باغ به هرس سبکی نیاز دارد. 
معمولاً خاک های به خوبی آبیاری شده و سنگین که رطوبت را به خوبی در خود نگه دارند را ترجیح می دهد. همچنین به آفتاب کامل نیز نیاز دارد.
این گیاه در نواحی با زمستان های گرم به صورت همیشه سبز رشد می کند. ولی در آب و هوایی با زمستان های سرد به صورت نیمه همیشه سبز می باشد.Iberis Sempervirens Iberis Sempervirens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در پارکها، حاشیه باغ ها، باغ های صخره ای و یا به عنوان گیاه پوششی در مناطق آفتابگیر کشت می شود.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز

مقابله به آفات کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز


خشکی و آفتاب شدید ممکن است به برگ ها آسیب برساند و سبب سوختگی برگ ها شود. همچنین سرمای زمستان نیز می تواند سبب تخریب برگ ها گردد. 
بیماری های ریشه ای نیز سبب توقف رشد می شود.کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز

نحوه تکثیر کَندیتافت همیشه سبز/ نیشکر همیشه سبز


تکثیر این گیاه توسط کشت بذرها، قلمه چوب نرم و نیز قلمه نیمه بالغ صورت می گیرد.
بذرها در فصل پاییز در شاسی سرد، قلمه چوب نرم در فصل بهار و قلمه نیمه بالغ در تابستان کشت و ریشه دار می شوند.evergreen candytuft evergreen candytuftمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/1545/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Iberis_sempervirens
http://www.finegardening.com/evergreen-candytuft-i
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.perennials.com/plants/iberis-sempervire
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=1010


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.