٦/١٢/١٤٤٣ --- 7/6/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش بونسای راش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  69  نفر
بازدید امروز :  7975  بازدید
بازدید دیروز :  11705  بازدید
تبلیغات متفرقه
هورتانسیا یا ادریسی  -  HORTENSIA
HYDRANGEA MACROPHYLLA : نام علمی
  HYDRANGEACEAE  - هیدرانجیاسه : خانواده
چین و ژاپن : بومی منطقه
bigleaf hydrangea, French hydrangea, lacecap hydrangea, mophead hydrangea, penny mac : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های غنی و زهکش دار
15 درجه در شب و 20 درجه در روز
کمی مرطوب
متوسط

هورتانسیا یا ادریسی

دانستنیهای علمی

"هورتانسیا" یکی از گیاهان گلدار گلخانه ای است و از نظر اقتصادی حائز اهمیت است. در صورتی که فصل گل آن به خوبی تنظیم شود، می توان در عید نوروز گل هورتانسیا به بازار عرضه کرد. 

خصوصیات - معرفی

گل های هورتانسیا، خوشه ای گرد و درشت به رنگ های سفید، صورتی و آبی تا بنفش است. و آنچه در خوشه ی گل جلب توجه می کند، کاسبرگ ها می باشند. و گل های حقیقی در این گیاه غیرقابل تشخیص هستند. 
برگ ها پهن و به شکل تخم مرغ با لبه دندانه دار می باشد. این برگ ها متقابل بوده و قسمت زیرین برگ در بعضی از گونه ها صاف و در برخی دیگر دارای کرک می باشد.

شرایط نگهداری هورتانسیا یا ادریسی

کشت و کار این گیاه به نواحی نسبتاً سرد محدود است. و بهترین درجه حرارت برای تشکیل جوانه های گل حدود 15 درجه سانتیگراد است. 
از نظر نیاز نوری، بهتریت شرایط برای گلدان های هورتانسیا در خارج از گلخانه، محلی سایه و آفتاب است. بنابراین باید در روزهای گرم تابستان به گیاه تا حدودی سایه داد. ولی در ماه های پاییز باید گلدان ها را در آفتاب کامل قرار داد. تحت این شرایط است که جوانه های گل در پاییز تکامل پیدا می کنند.
درجه حرارت شبانه در گلخانه های پرورش هورتانسیا باید حدود 15 درجه سانتیگراد و درجه حرارت روز، 5 درجه بیشتر از دمای شبانه تنظیم گردد. در این درجه حرارت ها، رشد و نمو گیاه خوب و جوانه های گل تشکیل می شوند.در درجات حرارت بالاتر از 20 درجه و پایین تر از 12 درجه سانتیگراد، تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد.
در خاک های قلیایی با آلومینیوم قابل جذب بالا، رنگ گل ها آبی شده ولی در خاک های اسیدی و یا خاک هایی فاقد آلومینیوم قابل جذب، رنگ گل ها به رنگ صورتی دیده می شود.

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی

بیماری ها و آفات:
پوسیدگی برگ ها در فصل پاییز روی می دهد. بیماری بوتریتیس که در پوسیدگی برگ های ریخته عمومیت دارد، جوانه ها را نیز آلوده می کند. جمع آوری این برگ ها همواره توصیه شده است. همچنین دقت در آبیاری و جلوگیری از ماندن آب روی شاخه های هورتانسیا از این عارضه جلوگیری می کند.
یکی دیگر از بیماری های هورتانسیا سفیدک است که با شب های سرد و مرطوب پاییزی انطباق دارد. گرم کردن گلخانه و ضمناً مقدار افزایش تهویه باعث کاهش این عارضه می شود. همچنین می توان با گل گوگرد (کاراتان) با این سفیدک مبارزه کرد.
کنه و شته ها نیز به هورتانسیا حمله می کنند و این حشرات مکنده با سموم معمولی حشره کش از میان می روند.
قبل از اینکه هورتانسیا به گلخانه منتقل شود باید دقت شود تا عاری از هر گونه آفات باشد زیرا در شرایط مناسب گلخانه این آفت به شدت زیاد می شوند و چون گلدان ها در کنار هم قرار می گیرند، آلودگی به گیاهان سالم سرایت می کند.

مقابله به آفات هورتانسیا یا ادریسی

برخی مسائل و مشکلات تولید محصول هورتانسیا:
بعضی از شاخه های هورتانسیا بدون گل باقی مانده، رشد رویشی دارند و به اصطلاح کور می شوند. علت این موضوع عدم تشکیل جوانه های گل است که در نتیجه حرارت زیاد و یا بسیار کم ماه آخر تابستان و ماه های اول و دوم پاییز روی می دهد. همچنین این بی گلی در ارتباط با میزان سطح برگ فعال گیاه است که به دلایل مختلف در تابستان و ماه های پاییز نقصان می یابد و در نتیجه ی کاهش مواد معدنی مورد نیاز گیاه روی می دهد. 
برخی از شاخه های هورتانسیا ممکن است در تابستان به گل روند. این مربوط به نوع قلمه است که از آنها در تکثیر گیاه استفاده شده است. همچنین برداشت بی موقع جوانه های انتهایی می تواند به این عارضه مربوط شود. 
سوختگی برگ های هورتانسیا یک عارضه عمومی است. در صورت امکان باید گلدان های این گیاه را در زیر سیستم مه پاش قرار داد. و به هر نحو برگ ها را مرطوب کرد. در صورت بروز این عارضه، آبیاری باید با دقت بیشتری انجام شود و در صورت امکان در روزهای گرم تابستان، محلی سایه برای آنها تدارک شود.
زردی برگ ها نیز در نتیجه کمبود آهن است. لیکن به دلیل ضعف ریشه در جذب آهن، قلیایی بودن خاک و کمبود ازت خاک نیز ممکن است اتفاق افتد. در بسیاری از خاک ها کاربرد سولفات آهن (سولفات فرو) به میزان 4 گرم در لیتر و در چند دفعه محلول پاشی توصیه شده است. 
یکی دیگر از عوارض این گیاه رشد و نمو ضعیف شاخه ها و برگ ها در زمان زودرسی است. علت این عارضه ممکن است به دلیل کوتاهی دوره سرمای پاییزه باشد که هورتانسیا باید در آن شرایط تکامل یابد. 

نحوه تکثیر هورتانسیا یا ادریسی

تکثیر این گیاه از طریق قلمه های ساقه صورت می گیرد. که ابتدا در گلخانه ریشه دار شده و سپس به خارج از گلخانه برده می شود.
قلمه در ماه های بهار از پایه مادری و یا شاخه هایی که در فصل قبل گل نداده اند و در حقیقت کور باقی مانده اند، برداشت می شوند و ضرورتی ندارد که حتماً از چوب گلدهنده قلمه تهیه کنیم.
اگر تعداد پایه هایی که می خواهیم از آنها قلمه برداریم، کم باشد به جای قلمه سبز و نیمه خشبی معمولی می توانیم از قلمه های برگ هورتانسیا استفاده کنیم. قلمه برگ را به یک برش از 2 تا 3 سانتیمتری زیر جوانه و برش دیگر از نیم سانتیمتری بالای جوانه به نحوی برمی داریم که چوب ساقه به نصف تقسیم شود و هر قسمت یک برگ داشته باشد.
زمانی که طول ریشه در قلمه ها به یک تا دو سانتیمتر رسید آنها را از بستر کاشت قلمه خارج کرده در گلدان می کارند.

هشدار - عوارض جانبی

جوانه های گل و برگ این گیاه خاصیت سمی دارد. در برخی منابع تمام قسمت گیاه هورتانسیا سمی ذکر شده است که باعث آماس پوست می گردد. از این رو توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش مخصوص استفاده گردد.  


 

تصاویر هورتانسیا یا ادریسی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
vipshop گل
گل هورتانسیا یا ادریسی - گل و گیاه منصوری

یکی دیگر از مهمترین موضوعاتی که در خصوص گل هورتانسیا یا همان گیاه مخصوص آپارتمان وجود دارد، آفات و بیماری های مربوط به این گل زیبا و بی نظیر می باشد که افرادی که علاقه مند به نگهداری از این گل هستند بایستی در مورد آفات و بیماری های این گل اطلاعات لازم را به دست بیاورند. از مهمترین آفات و بیماری های گل هورتانسیا  گیاه مخصوص آپارتمان  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ویروس: ویروس های موجود در هوا و آب می تواند رنگ بندی گل مذکور را مورد تاثیر خود قرار داده و گل رنگ بندی غیر عادی را داشته باشد.

– کنه ها: یکی از مهمترین آفت های گل هورتانسیا یا همان گیاه مخصوص آپارتمان
 می باشد که به کمک سموم می توان کنه ها را از بین برد.

– سفیدک: گل هورتانسیا بیماری سفیدک را در فصل پاییز و زمستان گرفته و افراد نگهدارنده آن می توانند با گرم نگه داشتن محیط گلخانه یا منزل از مبتلا به بیماری جلوگیری کنند. البته می توان با استفاده از کاراتان با این بیماری مبارزه نمود
. (به دلیل زیبایی این گل ها می توان در تزئین سبد گل ها از آنها استفاده کرد بنابراین میتوانید در  خرید سبد گل اینترنتی  این گل ها را نیز سفارش دهید)

– پوسیدگی جوانه ها: پوسیدگی جوانه ها در فصل پاییز اتفاق افتاده و نام قارچی که سبب این بیماری می شود بوتریتیس نام دارد که باعث آلوده شدن جوانه ها شده و کم کم برگ های گل هورتانسیا را از بین می برد. (به دلیل زیبایی این گل ها می توان در تزئین سبد گل ها از آنها استفاده کرد بنابراین میتوانید در خرید سبد گل اینترنتی این گل ها را نیز سفارش دهید)

شما نیز می توانید با در نظر گرفتن هر کدام از این بیماری ها از گل زیبای هورتانسیای خود مراقبت کنید. البته می توانید در مورد این موضوع با گیاه شناس معتبر مورد نظرتان نیز مشورت های لازم را داشته باشید تا بدون بروز هر گونه مشکلی بتوانید از گل هورتانسیا نگهداری نمایید.
  پاسخ مشاهده
وحید ایمانی
سلام من یه ادریسی امروز گرفتم سوالم اینه که تو هوای اتاق توی قم چجوری میتونم نگهداریش کنم چون الان هوا بالای 30درجس و این گیاهم سرما دوسته درضمن میخاستم ببینم میشه با کودسه 20کودیاریش کرد یا باید کود مخصوص بگیرم براش؟ ممنون از راهنماییتون  پاسخ مشاهده
vipshop گل


نگهداری از گل هورتانسیا یا همان گل مخصوص آپارتمان به دقت و هوشیاری بسیار زیادی نیاز دارد که از مهمترین این موارد می توان به موارد زیر اشاره نمود : ( به دلیل زیبایی این گا ها می توان در سبد گل ها قرار گیرد)

– کور شدن شاخه ها: گل هورتانسیا در صورت جوانه زدن رشد نخواهند کرد که در این صورت نیازی به نگرانی در این امر نداشته باشید که این موضوع در فصل تابستان بیشتر مشاهده می شود البته در برخی از مواقع کاهش مواد معدنی در خاک نیز سبب این امر خواهد شد.

– سوختگی برگهای هورتانسیا: در صورتی که نتوانید به مقدار کافی به گل هورتانسیا یا گل مخصوص آپارتمان آب برسانید شاهد سوختگی برگ های هورتانسیا خواهید شد که برای جلوگیری از این امر بایستی گل مذکور را در سایه نگه داشت.


– زردی برگ ها: دلیل اصلی کمبود زردی برگهای گل هورتانسیا یا 
گل مخصوص آپارتمان  کمبود آهن می باشد که در صورت مشاهده این امر می توانید مقداری آهن به خاک این گیاه اضافه کنید.
( به دلیل زیبایی این گل ها می توان در تزئین سبد گل ها از آنها استفاده کرد بنابراین میتوانید در خرید سبد گل اینترنتی این گل ها را نیز سفارش دهید )

– رشد بی نظیر شاخه های هورتانسیا: در بسیاری از مواقع شاهد رشد بسیار زیاد شاخه های هورتانسیا هستیم که این امر دارای دلایل بسیار زیادی می باشد که از مهمترین این عوامل می توان به روزهای بلند بهار، نرسیدن دمای هوا به زیر ۱۵ درجه سانتی گراد، رشد بسیار طبیعی، کم بودن فاصله گلدان های گل هورتانسیا در گلخانه و غیره اشاره کرد.

– رشد و نمو بسیار ضعیف شاخه ها: در برخی از مواقع شاهد رشد بسیار ضعیف شاخه ها هستیم که این عارضه ممکن است در فصل پاییز اتفاق بیفتد. توجه داشته باشید که این گل به دمای پایین بسیار حساس بوده و همین امر نیز سبب بروز اتفاق هایی از این قبیل خواهد شد.
  پاسخ مشاهده
Sam Si
سلام. یه هفته است گل ادریسی خریداری کردم. در حیاط خلوت پر نور نگهداری میکنم و هر روز ساعت ۸ صبح به مقدار کافی آبیاری میکنم طوری که غرقاب نشه. بین ساعت ۱۲ ظهر تا ۵ عصر به علت تابش خورشید, گرمای محیط زیاد میشه و بعد دوباره متعادل میشه. سقف حیاط خلوت مات اما از نوع روشن است و تابش مستقیم خورشید ندارد. 
اما تمام گلها از رنگ صورتی به قهوه ای در اومدن یا حالت مچاله و سوخته شده پیدا کردن یا نوک گلها سوخته شده. علت چیه و چکار باید بکنم؟
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام کمبود رطوبت و دمای بالا باعث این عارضه شده است .ادريسي يا هورتانسيا در دماي 22 درجه رشد مطلوبي دارد .براي ايجاد رطوبت اطراف گياه از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که کف گلدان با آب تماس پيدا نکند. غبارپاشی نیز يک يا دو بار درهفته بدون اينکه گلها خيس نشوند در دماي گرم و خشک مکشلي ندارد.
فرزانه محمدی
با سلام وخسته نباشید من در بهار این گل رو خریدم و در هوای ازاد قشنک سه عدد گل داده و رشد خوبی داشت و لی چن هفته اخیر که هوای تبریز به بالاتر از ۴۰ رسیده برگهاش خشک شدن و خشکی دیدن بااینکه رطوبت میدادم و ابیاری منظم میکردم اینجور شدم الان گلدون رو اوردم تو خونه و جلوی پنجره رفلکس گذاشتم ایا همینحور بزارمش تو خونه ساب بعد گل میده یا تو پاییز بزارمش تو حیاط تو زمستون بیارم تو خونه ؟لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
هورتانسیا گياهي است که محيط خنک را مي پسندد.رشد گل هاي آن در دماي بيش از 22 درجه مطلوب نيست. گياهي که گل آذيني پر از غنچه داشته باشد. در هواي خنک تمامي اين غنچه ها شکوفا شده و به گل تبديل مي شوند اما در دماي گرم تر و بيش از 22 درجه از ميزان شکوفايي غنچه ها کاسته مي شود.اين گياه رطوبت دايمي را دوست دارد و خشکي کشيدن منجر به از بين رفتن آن مي شود. از غرقابي کردن خاک اين گياه پرهيز کنيد. اين کار منجر به زرد شدن برگ ها و حتي از بين رفتن ريشه ها و نابودي گياه مي شود.گلدان را در مکان ثابتي با نور کافي قرار دهيد.در هفته حداقل سه بار گلدان‌ها را آبياري كنيد و همواره از باز بودن زهکش مطمئن شويد. آبياري گياه با آب بدون املاح باشد و از اوايل بهار تا اواخر تابستان نياز به تقويت با کود کامل دارد.آفتاب تند و مستقيم به برگ ها صدمه ميزند ،محيط نيم سايه نيم آفتاب براي گياه مناسب هست.باد کولر نيز مستقيم به گياه نخورد.براي ايجاد رطوبت اطراف گياه از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که کف گلدان با آب تماس پيدا نکند.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
نرگس درختی
یاس درختی لوویس
دوتزیا اِسکابرا
یاس درختی / یاس شیروانی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت