فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۳/۹         
  

Hydrangea Macrophylla که به فارسی هورتانسیا یا ادریسی نامیده میشود، گیاهی از خانواده هورتانسیا بومی چین و ژاپن می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: محیط متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط:15 درجه سانتیگراد دمای شبانه و 20 درجه سانتیگراد دمای روزانه خاک: خاک های غنی و زهکش دار
هورتانسیا یا ادریسی
هورتانسیا یا ادریسی

دانستنیهای علمینام علمي
Hydrangea Macrophylla
نام لاتين
hortensia
خانواده (تيره)

"هورتانسیا" یکی از گیاهان گلدار گلخانه ای است و از نظر اقتصادی حائز اهمیت است. در صورتی که فصل گل آن به خوبی تنظیم شود، می توان در عید نوروز گل هورتانسیا به بازار عرضه کرد. هورتانسیا یا ادریسی هورتانسیا یا ادریسی

خصوصیات - معرفی


گل های هورتانسیا، خوشه ای گرد و درشت به رنگ های سفید، صورتی و آبی تا بنفش است. و آنچه در خوشه ی گل جلب توجه می کند، کاسبرگ ها می باشند. و گل های حقیقی در این گیاه غیرقابل تشخیص هستند. 
برگ ها پهن و به شکل تخم مرغ با لبه دندانه دار می باشد. این برگ ها متقابل بوده و قسمت زیرین برگ در بعضی از گونه ها صاف و در برخی دیگر دارای کرک می باشد.hortensia hortensia

شرایط نگهداری هورتانسیا یا ادریسینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه هورتانسیا یا ادریسی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  هورتانسیا یا ادریسی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  هورتانسیا یا ادریسی
15 در شب و 20 در روز درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  هورتانسیا یا ادریسی
خاک های غنی و زهکش دار

کشت و کار این گیاه به نواحی نسبتاً سرد محدود است. و بهترین درجه حرارت برای تشکیل جوانه های گل حدود 15 درجه سانتیگراد است. 
از نظر نیاز نوری، بهتریت شرایط برای گلدان های هورتانسیا در خارج از گلخانه، محلی سایه و آفتاب است. بنابراین باید در روزهای گرم تابستان به گیاه تا حدودی سایه داد. ولی در ماه های پاییز باید گلدان ها را در آفتاب کامل قرار داد. تحت این شرایط است که جوانه های گل در پاییز تکامل پیدا می کنند.
درجه حرارت شبانه در گلخانه های پرورش هورتانسیا باید حدود 15 درجه سانتیگراد و درجه حرارت روز، 5 درجه بیشتر از دمای شبانه تنظیم گردد. در این درجه حرارت ها، رشد و نمو گیاه خوب و جوانه های گل تشکیل می شوند.در درجات حرارت بالاتر از 20 درجه و پایین تر از 12 درجه سانتیگراد، تشکیل جوانه های گل کاهش می یابد.
در خاک های قلیایی با آلومینیوم قابل جذب بالا، رنگ گل ها آبی شده ولی در خاک های اسیدی و یا خاک هایی فاقد آلومینیوم قابل جذب، رنگ گل ها به رنگ صورتی دیده می شود.Hydrangea Macrophylla Hydrangea Macrophylla

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


بیماری ها و آفات:
پوسیدگی برگ ها در فصل پاییز روی می دهد. بیماری بوتریتیس که در پوسیدگی برگ های ریخته عمومیت دارد، جوانه ها را نیز آلوده می کند. جمع آوری این برگ ها همواره توصیه شده است. همچنین دقت در آبیاری و جلوگیری از ماندن آب روی شاخه های هورتانسیا از این عارضه جلوگیری می کند.
یکی دیگر از بیماری های هورتانسیا سفیدک است که با شب های سرد و مرطوب پاییزی انطباق دارد. گرم کردن گلخانه و ضمناً مقدار افزایش تهویه باعث کاهش این عارضه می شود. همچنین می توان با گل گوگرد (کاراتان) با این سفیدک مبارزه کرد.
کنه و شته ها نیز به هورتانسیا حمله می کنند و این حشرات مکنده با سموم معمولی حشره کش از میان می روند.
قبل از اینکه هورتانسیا به گلخانه منتقل شود باید دقت شود تا عاری از هر گونه آفات باشد زیرا در شرایط مناسب گلخانه این آفت به شدت زیاد می شوند و چون گلدان ها در کنار هم قرار می گیرند، آلودگی به گیاهان سالم سرایت می کند.معرفی و راهنمای پرورش درختان زینتی - هورتانسیا یا ادریسی معرفی و راهنمای پرورش درختان زینتی - هورتانسیا یا ادریسی

مقابله به آفات هورتانسیا یا ادریسی


برخی مسائل و مشکلات تولید محصول هورتانسیا:
بعضی از شاخه های هورتانسیا بدون گل باقی مانده، رشد رویشی دارند و به اصطلاح کور می شوند. علت این موضوع عدم تشکیل جوانه های گل است که در نتیجه حرارت زیاد و یا بسیار کم ماه آخر تابستان و ماه های اول و دوم پاییز روی می دهد. همچنین این بی گلی در ارتباط با میزان سطح برگ فعال گیاه است که به دلایل مختلف در تابستان و ماه های پاییز نقصان می یابد و در نتیجه ی کاهش مواد معدنی مورد نیاز گیاه روی می دهد. 
برخی از شاخه های هورتانسیا ممکن است در تابستان به گل روند. این مربوط به نوع قلمه است که از آنها در تکثیر گیاه استفاده شده است. همچنین برداشت بی موقع جوانه های انتهایی می تواند به این عارضه مربوط شود. 
سوختگی برگ های هورتانسیا یک عارضه عمومی است. در صورت امکان باید گلدان های این گیاه را در زیر سیستم مه پاش قرار داد. و به هر نحو برگ ها را مرطوب کرد. در صورت بروز این عارضه، آبیاری باید با دقت بیشتری انجام شود و در صورت امکان در روزهای گرم تابستان، محلی سایه برای آنها تدارک شود.
زردی برگ ها نیز در نتیجه کمبود آهن است. لیکن به دلیل ضعف ریشه در جذب آهن، قلیایی بودن خاک و کمبود ازت خاک نیز ممکن است اتفاق افتد. در بسیاری از خاک ها کاربرد سولفات آهن (سولفات فرو) به میزان 4 گرم در لیتر و در چند دفعه محلول پاشی توصیه شده است. 
یکی دیگر از عوارض این گیاه رشد و نمو ضعیف شاخه ها و برگ ها در زمان زودرسی است. علت این عارضه ممکن است به دلیل کوتاهی دوره سرمای پاییزه باشد که هورتانسیا باید در آن شرایط تکامل یابد. هورتانسیا یا ادریسی هورتانسیا یا ادریسی

نحوه تکثیر هورتانسیا یا ادریسی


تکثیر این گیاه از طریق قلمه های ساقه صورت می گیرد. که ابتدا در گلخانه ریشه دار شده و سپس به خارج از گلخانه برده می شود.
قلمه در ماه های بهار از پایه مادری و یا شاخه هایی که در فصل قبل گل نداده اند و در حقیقت کور باقی مانده اند، برداشت می شوند و ضرورتی ندارد که حتماً از چوب گلدهنده قلمه تهیه کنیم.
اگر تعداد پایه هایی که می خواهیم از آنها قلمه برداریم، کم باشد به جای قلمه سبز و نیمه خشبی معمولی می توانیم از قلمه های برگ هورتانسیا استفاده کنیم. قلمه برگ را به یک برش از 2 تا 3 سانتیمتری زیر جوانه و برش دیگر از نیم سانتیمتری بالای جوانه به نحوی برمی داریم که چوب ساقه به نصف تقسیم شود و هر قسمت یک برگ داشته باشد.
زمانی که طول ریشه در قلمه ها به یک تا دو سانتیمتر رسید آنها را از بستر کاشت قلمه خارج کرده در گلدان می کارند.hortensia hortensia

هشدار - عوارض جانبی


جوانه های گل و برگ این گیاه خاصیت سمی دارد. در برخی منابع تمام قسمت گیاه هورتانسیا سمی ذکر شده است که باعث آماس پوست می گردد. از این رو توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش مخصوص استفاده گردد.  bigleaf hydrangea, French hydrangea, lacecap hydrangea, mophead hydrangea, penny mac bigleaf hydrangea, French hydrangea, lacecap hydrangea, mophead hydrangea, penny macمنابع :
http://bitki.blogfa.com/post/59
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrangea_macrophylla
http://www.finegardening.com/bigleaf-hydrangea-hyd
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.