فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Humulus japonicus Japanese hop که به فارسی رازک ژاپنی نامیده میشود، گیاهی از خانواده شاهدانه، بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک هایی با بافت متوسط و با ضخامت زیاد و حاوی مقادیر فراوان ترکیبات کلسیم
رازک ژاپنی
رازک ژاپنی

نام علمي
Humulus japonicus
نام لاتين
Japanese hop
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیرازک گیاهی دوپایه، علفی، چندساله و بالارونده است. هومولوس شامل گونه های متعددی است. اخیراً در کشور ژاپن از گونه جاپونیکوس (با گونه اسکاندنس هم نام است) به منظور استفاده از الیاف های بلند آن در صنایع پارچه و کنف سازی استفاده می شود. از این رو این گیاه در سطوح وسیعی در ژاپن کشت می شود. 
رازک ژاپنی گیاهی زینتی و بومی نواحی معتدل آسیا (چین، ژاپن، کره، تایوان و روسیه) و نواحی گرمسیر ویتنام و شمال آمریکا است. برگ ها دارای 5 تا 9 لوب و به خوبی توسعه یافته می باشد. سطح رویی برگ ها پوشیده از کرک است اما ترکم کرک ها کم می باشد. گل آذین ها به ندرت بیش از 2 سانتیمتر طول دارند و دارای براکته هایی به طول کمتر از یک سانتیمتر هستند. گل آذین ها به صورت آویزان، سبز رنگ، مخروطی شکل، تخم مرغی تا استوانه ای، به طول یک تا 4 سانتیمتر و فاقد غده های زرد رنگ می باشند. Japanese hop Japanese hop

شرایط نگهداری رازک ژاپنینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه رازک ژاپنی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  رازک ژاپنی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  رازک ژاپنی
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  رازک ژاپنی
خاک هایی با بافت متوسط و با ضخامت زیاد و حاوی مقادیر فراوان ترکیبات کلسیم


این گیاه در طول رویش به درجه حرارت زیادی نیاز ندارد. اندام های هوایی آن به سرما حساس است ولی اندام های زیرزمینی در برابر سرما مقاوم بوده و قادر به تحمل درجه حرارت های پایین می باشند. رطوبت هوای محل رویش آن باید مناسب بوده و از تغییرات زیادی برخوردار نباشد. 
زمین هایی که رازک ژاپنی در آن کشت می شود باید کاملاً صاف و فاقد هرگونه پستی و بلندی باشد. چنانچه این گیاه در زمین های شیب دار کشت شود، شیب زمین نباید از پنج درصد بیشتر باشد زیرا استفاده از ماشین آلات و تنظیم آنها در زمین های شیب دار با مشکل مواجه می شود. خاک هایی با بافت متوسط و با ضخامت زیاد و حاوی مقادیر فراوان ترکیبات کلسیم، خاک های مناسبی برای کشت این گیاه می باشند. کشت در خاک های رسی و خاک هایی با بافت نامناسب و همچنین خاک هایی که از مقادیر زیادی کربنات برخوردار باشند مناسب نیست و توصیه نمی شود. Humulus japonicus Humulus japonicus

نحوه تکثیر رازک ژاپنیکاشت و تکثیر این گیاه به روش رویشی و در مقیاس وسیع تنها از طریق قلمه های ریشه ای انجام می پذیرد. اگرچه از پیکر رویشی گیاه برای تکثیر آن می توان استفاده کرد ولی این روش مناسب نیست و احتمال رویش آنها در مقایسه با قلمه های ریشه ای بسیار ضعیف است. قلمه های مذکور باید کاملاً سالم و عاری از هر گونه آلودگی میکروبی، ویروسی و یا قارچی باشند. این قلمه ها باید از ضخامت و طول مناسبی (20 تا 25 سانتیمتر طول و به ضخامت بند انگشت) برخوردار بوده و حداقل دارای یک تا دو جوانه رویشی باشند و انتهای آنها حتی الامکان باید صاف باشد.Japanese hop Japanese hopمنابع :
https://en.wikipedia.org/wiki/Humulus_japonicus
https://www.nps.gov/plants/alien/pubs/midatlantic/
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.