فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Hatiora gaertneriEaster Cactus که به فارسی کاکتوس عید پاک نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاکتوس بومی جنوب شرقی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: کود N, P, K به نسبت های مساوی 10:10:10 به فاصله هر دو هفته یکبار
کاکتوس عید پاک
کاکتوس عید پاک

دانستنیهای علمینام علمي
Hatiora gaertneri
نام لاتين
Easter Cactus
خانواده (تيره)

"کاکتوس عید پاک" گیاهی اپی فیت از خانواده کاکتوس ها است. و به عنوان یک گیاه زینتی در سطح وسیع کشت می شود. این گیاه به دلیل دوره ی گلدهی آن در نیمکره شمالی به این نام نامیده شده است.
این گیاه در نواحی جنوب شرقی برزیل، در پارانا و سانتاکاتارینا، در ارتفاعات 350 تا 1300 متری از سطح دریا یافت می شود. همراه با گونه های دیگری مانند H. gaertneri به صورت اپی فیت روی درختان یا اغلب روی صخره ها در جنگل های پرباران نواحی گرمسیری رشد می کنند.کاکتوس عید پاک کاکتوس عید پاک

خصوصیات - معرفی


این گونه از کاکتوس که معمولاً به صورت اپی فیت روی درختان یا صخره ها رشد می کند، در زمان بلوغ دارای انشعابات فراوان و چوبی می شود که به شکل آویزان از گیاه مشاهده می شوند. این ساقه ها دارای قطعات مشخص و پهنی هستند که دارای اندام های فتوسنتز کننده می باشند. بخش های جوانتر به رنگ سبز کمرنگ، به طول 4 تا 7 سانتیمتر و عرض 2 تا 2.5 سانتیمتر با شکاف ها و بریدگی های کوچک در قسمت حاشیه ها هستند. آرئول ها در کاکتوس از این شکاف ها ایجاد می شود.
گل ها نیز از آرئول های انتهای ساقه ها تشکیل می شوند. این گل ها به رنگ های سرخ یا سرخ مایل به زر، به طول 4 تا 5 سانتیمتر، به شکل متقارن شعاعی بوده که در صورت شکوفا شدن به شکل قیف در می آید که حداکثر قطر آن به 4 تا 7.5 سانتیمتر می رسد.
پس از گلدهی و تلقیح، میوه های کشیده و قرمز رنگ تشکیل خواهند شد.Easter Cactus Easter Cactus

شرایط نگهداری کاکتوس عید پاکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاکتوس عید پاک
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاکتوس عید پاک
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاکتوس عید پاک
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاکتوس عید پاک
کود N, P, K به نسبت های مساوی 10:10:10 به فاصله هر دو هفته یکبار

دمای مناسب در تابستان 25 درجه سانتیگراد و در زمستان 7 تا 13 درجه سانتیگراد می باشد تا در این شرایط جوانه ها به خوبی تشکیل شوند.
از نظر نیاز نوری، شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه برای آن پیشنهاد می شود. در فصل تابستان نیز می توان آن را در محیط خارج گلخانه کشت نمود.
از نظر نیاز آبی، این گونه های گیاهی به کمبود و یا زیادی آب واکنش نشان می دهند و پیشنهاد می شود خاک بستر آنها پیوسته مرطوب باشد.
پی اچ مناسب خاک برای آن نیز بین 6.1 تا 7.8 می باشد.
اگرچه این گیاهان بصورت اپی فیت روی درختان یا صخره ها رشد می کنند ولی برای کشت در خاک معمولاً خاک های ناهموار و زبر را ترجیح می دهند. بهترین خاک برای رشد آنها مخلوطی از خاک باغچه، پامیس، پوست درخت یا پرلیت است.
تغذیه این گیاه بهتر است هر 14 روز یکبار صورت گیرد و نیاز کودی آن نیز برای عناصر ماکرو (NPK) به نسبت های مساوی 10:10:10 می باشد.Hatiora gaertneri Hatiora gaertneri

مقابله به آفات کاکتوس عید پاک


مشکلات احتمالی:
اگر آبیاری نامنظم باشد و کوددهی به موقع صورت نگیرد، گل های گیاه ریزش می کنند و تعداد گل های تولید شده نیز کم می شود.
اگر انرژی گیاه صرف تولید میوه شود، گل ها در سال بعد کوچکتر خواهند بود. بنابراین برای رفع این مشکل بهتر است گل های پژمرده و پلاسیده را قبل از تولید میوه از روی گیاه حذف نمود تا انرژی گیاه ذخیره گردد و گل های بزرگ در سال بعد تولید نماید.
زیاد دست زدن و لمس کردن گل ها نیز سبب ریزش آنها می شود.کاکتوس عید پاک کاکتوس عید پاک

نحوه تکثیر کاکتوس عید پاک


تکثیر کاکتوس عیدپاک از طریق بریدن بخش های ساقه انجام می شود. این بخش ها را پس از برش مدتی در هوای آزاد نگهداری می کنند تا خشک شود و سپس در خاک مناسب و کمی مرطوب کشت می کنند.Easter Cactus Easter Cactusمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/54384/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Hatiora_gaertneri
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/R
http://www.guide-to-houseplants.com/easter-cactus.
http://www.houseplantsexpert.com/easter-cactus.htm


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.