١٩/١٠/١٤٤٣ --- 5/21/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
چرا گیاهان تراریوم من خراب می شوند؟
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  106  نفر
بازدید امروز :  11205  بازدید
بازدید دیروز :  16975  بازدید
تبلیغات متفرقه
کاکتوس عید پاک  -  EASTER CACTUS
HATIORA GAERTNERI : نام علمی
  CACTACEAE  - کاکتوس : خانواده
جنوب شرقی برزیل : بومی منطقه
Whitsun Cactus : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
کود N, P, K به نسبت های مساوی 10:10:10 به فاصله هر دو هفته یکبار
نواحی گرم و مرطوب
مرطوب
متوسط

کاکتوس عید پاک

دانستنیهای علمی

"کاکتوس عید پاک" گیاهی اپی فیت از خانواده کاکتوس ها است. و به عنوان یک گیاه زینتی در سطح وسیع کشت می شود. این گیاه به دلیل دوره ی گلدهی آن در نیمکره شمالی به این نام نامیده شده است.
این گیاه در نواحی جنوب شرقی برزیل، در پارانا و سانتاکاتارینا، در ارتفاعات 350 تا 1300 متری از سطح دریا یافت می شود. همراه با گونه های دیگری مانند H. gaertneri به صورت اپی فیت روی درختان یا اغلب روی صخره ها در جنگل های پرباران نواحی گرمسیری رشد می کنند.

خصوصیات - معرفی

این گونه از کاکتوس که معمولاً به صورت اپی فیت روی درختان یا صخره ها رشد می کند، در زمان بلوغ دارای انشعابات فراوان و چوبی می شود که به شکل آویزان از گیاه مشاهده می شوند. این ساقه ها دارای قطعات مشخص و پهنی هستند که دارای اندام های فتوسنتز کننده می باشند. بخش های جوانتر به رنگ سبز کمرنگ، به طول 4 تا 7 سانتیمتر و عرض 2 تا 2.5 سانتیمتر با شکاف ها و بریدگی های کوچک در قسمت حاشیه ها هستند. آرئول ها در کاکتوس از این شکاف ها ایجاد می شود.
گل ها نیز از آرئول های انتهای ساقه ها تشکیل می شوند. این گل ها به رنگ های سرخ یا سرخ مایل به زر، به طول 4 تا 5 سانتیمتر، به شکل متقارن شعاعی بوده که در صورت شکوفا شدن به شکل قیف در می آید که حداکثر قطر آن به 4 تا 7.5 سانتیمتر می رسد.
پس از گلدهی و تلقیح، میوه های کشیده و قرمز رنگ تشکیل خواهند شد.

شرایط نگهداری کاکتوس عید پاک

دمای مناسب در تابستان 25 درجه سانتیگراد و در زمستان 7 تا 13 درجه سانتیگراد می باشد تا در این شرایط جوانه ها به خوبی تشکیل شوند.
از نظر نیاز نوری، شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه برای آن پیشنهاد می شود. در فصل تابستان نیز می توان آن را در محیط خارج گلخانه کشت نمود.
از نظر نیاز آبی، این گونه های گیاهی به کمبود و یا زیادی آب واکنش نشان می دهند و پیشنهاد می شود خاک بستر آنها پیوسته مرطوب باشد.
پی اچ مناسب خاک برای آن نیز بین 6.1 تا 7.8 می باشد.
اگرچه این گیاهان بصورت اپی فیت روی درختان یا صخره ها رشد می کنند ولی برای کشت در خاک معمولاً خاک های ناهموار و زبر را ترجیح می دهند. بهترین خاک برای رشد آنها مخلوطی از خاک باغچه، پامیس، پوست درخت یا پرلیت است.
تغذیه این گیاه بهتر است هر 14 روز یکبار صورت گیرد و نیاز کودی آن نیز برای عناصر ماکرو (NPK) به نسبت های مساوی 10:10:10 می باشد.

مقابله به آفات کاکتوس عید پاک

مشکلات احتمالی:
اگر آبیاری نامنظم باشد و کوددهی به موقع صورت نگیرد، گل های گیاه ریزش می کنند و تعداد گل های تولید شده نیز کم می شود.
اگر انرژی گیاه صرف تولید میوه شود، گل ها در سال بعد کوچکتر خواهند بود. بنابراین برای رفع این مشکل بهتر است گل های پژمرده و پلاسیده را قبل از تولید میوه از روی گیاه حذف نمود تا انرژی گیاه ذخیره گردد و گل های بزرگ در سال بعد تولید نماید.
زیاد دست زدن و لمس کردن گل ها نیز سبب ریزش آنها می شود.

نحوه تکثیر کاکتوس عید پاک

تکثیر کاکتوس عیدپاک از طریق بریدن بخش های ساقه انجام می شود. این بخش ها را پس از برش مدتی در هوای آزاد نگهداری می کنند تا خشک شود و سپس در خاک مناسب و کمی مرطوب کشت می کنند.


 

تصاویر کاکتوس عید پاک

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
آريوكارپوس فیساراتوس
ساگوارو طلایی
کاکتوس کلاه اسقف(استررفیتوم)
اورئوسریوس کلسیانوس
استروسیلیندرو پونتیا پاچیپوس
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت