فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳         
  

Gaultheria procumbens Eastern teaberry که به فارسی چای کوهستان - ميوه چای شرقی نامیده میشود، گیاهی از خانواده اریکاسه بومی شمال شرقی آمریکای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک هایی با بافت سبک تا متوسط
چای کوهستان - ميوه چای شرقی
چای کوهستان - ميوه چای شرقی

دانستنیهای علمینام علمي
Gaultheria procumbens
نام لاتين
Eastern teaberry
خانواده (تيره)


گیاه "چای کوهستان" یا "میوه چای شرقی" گیاهی از خانواده اریکاسه و بومی شمال شرقی آمریکای شمالی و جنوب آلاباما است. چای کوهستان - ميوه چای شرقی چای کوهستان - ميوه چای شرقی

خصوصیات - معرفیاین گیاه به صورت درختچه ای کوچک که ارتفاع آن تا حدود 10 تا 15 سانتیمتر می رسد رشد می کند. 
برگ های این گیاه همیشه سبز، بیضوی یا تخم مرغی شکل، به طول 2 تا 5 سانتیمتر و عرض 1 تا 2 سانتیمتر بوده که دارای عطر مشخصی می باشد.
گل ها زنگوله ای شکل، به طول 5 میلیکتر، سفید رنگ و به صورت منفرد یا خوشه ای دیده می شوند. این گل ها هرمافرودیت بوده (دارای اندام های نر و ماده روی یک گل) و گرده افشانی آن توسط حشرات صورت می گیرد. این گیاه، گیاهی خودگرده افشان می باشد.
میوه های این گیاه شبه سته بوده که در حقیقت یک کپسول خشک هستند که توسط یک نهنج گوشتی احاطه شده اند. این میوه ها حدود 6 تا 9 میلیمتر نیز قطر دارند.
گل ها از جولای تا آگست تشکیل شده و بذرها از اکتبر تا دسامبر می رسند.  Eastern teaberry  Eastern teaberry

شرایط نگهداری چای کوهستان - ميوه چای شرقینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه چای کوهستان - ميوه چای شرقی
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  چای کوهستان - ميوه چای شرقی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  چای کوهستان - ميوه چای شرقی
نواحی معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  چای کوهستان - ميوه چای شرقی
خاک هایی با بافت سبک تا متوسط


نیاز به خاک هایی با بافت سبک تا متوسط دارد. همچنین می تواند در خاک های فقیر از نظر مواد غذایی نیز رشد کند. در خاک هایی با پی اچ اسیدی تا خنثی رشد می کند. همچنین می تواند در خاک های بسیار اسیدی نیز پرورش یابد.
این گیاه خاک های مرطوب را ترجیح می دهد ولی در خاک های خشک نیز رشد کرده و به شرایط خشکی مقاوم است.
از نظر نیاز نوری به سایه کامل یا شرایط نیمه سایه در زیر درختان جنگلی نیاز دارد.
میوه های این گیاه در برابر سرمای زمستان مقاوم است. و جزو معمود گیاهانی است که برگ های آن در سرمای زمستان سبز و شاداب باقی می ماند.
این گیاه معمولاً در آتش سوزی های جنگل از بین می رود اما در صورت آتش سوزی کم یا ملایم، ممکن است برگ ها و ریزوم های این گیاه آسیبی نبینند و به رشد خود ادامه دهند.Gaultheria procumbens Gaultheria procumbens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه دارای به عنوان میوه چای، مصرف خوراکی دارند. این میوه ها دارای طعمی مشابه طعم نعناع هستند.
همچنین از میوه های این گیاه به عنوان طعم دهنده بستنی ها در نواحی که این گیاه می روید، استفاده می شود.
برگ ها و شاخه های این گیاه نیز به عنوان یک دمنوش مانند چای مصرف خوراکی دارند. برای افزیش میزان اسانس برگ ها، آنها را تحت عمل تخمیر به مدت حداقل سه روز قرار می دهند.
این گیاه در نواحی از آمریکا که بومی آنجاست در برخی قبایل به عنوان گیاهی دارویی برای درمان زخم ها و جراحات نیز کاربرد دارد.
اسانسی که از برگ های این گیاه استخراج می شود حاوی متیل سالیسیلات بوده که ارتباط نزدیکی با آسپرین دارد. این گونه ی گیاهی یکی از منابع غنی از متیل سالیسیلات محسوب می شود.
برگ های این گیاه، مسکن، قابض، معطر، ضدنفخ، ادرارآور، قاعده آور، محرک و مقوی هستند.معرفی گیاهان - چای کوهستان - ميوه چای شرقی معرفی گیاهان - چای کوهستان - ميوه چای شرقی

مقابله به آفات چای کوهستان - ميوه چای شرقیاز بیماری هایی که این گیاه را آلوده می سازد می توان به کپک سیاه، سفیدک پودری و گال برگی اشاره کرد.چای کوهستان - ميوه چای شرقی چای کوهستان - ميوه چای شرقی

نحوه تکثیر چای کوهستان - ميوه چای شرقیگیاه میوه چای شرقی اغلب به وسیله ریزوم های طویلش تکثیر می شود. این ریزوم ها حدود 20 تا 30 میلیمتر در خاک طول دارند. زیرا به صورت طبیعی در خاک به صورت سطحی قرار دارند و رشد می کنند.
روش دیگر تکثیر این گیاه، کشت بذرهای آن است. این بذرها برای جوانه زنی نیاز به 4 تا 10 هفته سرمادهی دارند. پس از آن بذرها در دمای 20 درجه سانتیگراد به مدت 1 تا 2 ماه به خوبی جوانه خواهند زد. ولی نشاها ممکن است دچار مرگ گیاهچه شوند. بنابراین مراقبت های لازم از نظر نیاز آبی و دمایی برای آنها باید فراهم گردد.
تهیه ی قلمه های چوب نیمه سخت به طول 3 تا 6 سانتیمتر و کشت و ریشه دار کردن آنها در طی ماه های جولای تا آگست در گلخانه می تواند یکی دیگر از روش های تکثیر آنها باشد. Eastern teaberry  Eastern teaberryمنابع :
http://dendro.cnre.vt.edu/dendrology/syllabus/fact
http://en.wikipedia.org/wiki/Gaultheria_procumbens
http://www.finegardening.com/wintergreen-gaultheri
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Gaul
http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_pla


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.