فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۲/۱/۹         
  

Diospyros mespiliformis Jackalberry که به فارسی جاکال بری / آبنوس آفریقایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک هایی با تهویه و رطوبت مناسب
جاکال بری / آبنوس آفریقایی
جاکال بری / آبنوس آفریقایی

نام علمي
Diospyros mespiliformis
نام لاتين
Jackalberry
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"جاکال بری" یا "آبنوس آفریقایی" درختی خزاندار از خانواده ی آبنوس است که بیشتر در ساوان های آفریقا می روید. به دلیل علاقه ی شغال ها (Jackal) به میوه های این گیاه، به این اسم نامگذاری شده است. درخت جاکال بری بزرگترین گونه ی این جنس در آفریقای جنوبی است. 
درختان بالغ دارای تنه ای به رنگ خاکستری با پوستی شکاف خورده هستند. یک درخت بزرگ و بالغ می تواند حدود 4 تا 6 متر نیز ارتفاع داشته باشد. در برخی موارد نیز درختانی به ارتفاع حدود 25 متر از این گونه شناسایی شده است. چوب این درختان در گستره ی مسیعی از رنگ ها از قهوه ای مایل به قرمز تا قهوه ای بسیار تیره دیده می شوند. این درخت دارای شاخ و برگی انبوه و برگ هایی بیضی شکل، به رنگ سبز تیره می باشد که این برگ ها اغلب مورد تغذیه ی فیل ها و بوفالوها قرار می گیرند. گل ها در فصول بارانی تشکیل می شوند. این گل ها ناقص هستند و گل های نر و ماده به صورت مجزا روی درختان جداگانه ای تشکیل می گردند. گل ها به رنگ کرم یا شیری دیده می شوند. درختان ماده در فصول خشک، تولید میوه می کنند که این میوه ها اغلب به وسیله تعدادی از حیوانات وحشی خورده می شوند. این میوه ها تخم مرغی شکل، به رنگ زرد و به قطر حدود 20 تا 30 میلیمتر می باشند. میوه های رسیده به رنگ ارغوانی دیده می شوند. Jackalberry Jackalberry

شرایط نگهداری جاکال بری / آبنوس آفریقایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جاکال بری / آبنوس آفریقایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جاکال بری / آبنوس آفریقایی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جاکال بری / آبنوس آفریقایی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جاکال بری / آبنوس آفریقایی
خاک هایی با تهویه و رطوبت مناسب


درختان جاکال بری اغلب روی تپه ماهورهای موریانه ها رشد می کنند و آبرفتی و رسوبی را برای رشد ترجیح می دهند. اما معمولاً در ساوان ها و روی خاک های شنی می روسند. این گیاه به صورت همزیست با موریانه ها زندگی می کند. به طوری که موریانه ها تهویه ی خاک را انجام داده و در نتیجه چوب های این درخت نیز محل زندگی مناسبی برای آنها خواهند بود. موریانه ها چوب های محل زندگی خود را نمی خورند بنابراین درخت از بین نمی رود. 
وجود رطوبت و تهویه ی مناسب در خاک برای رشد این درختان بسیار مناسب است که موریانه ها می توانند این شرایط را برای گیاه فراهم کنند. Diospyros mespiliformis Diospyros mespiliformis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه به صورت سنتی در آفریقا به مصرف خوراکی می رسد. این میوه ها می توانند تغذیه، امنیت غذایی و غذای روستائیان منطقه را افزایش داده و بهبود بخشند. این میوه خوراکی بوده و دارای طعمی مشابه طعم و مزه ی لیمو است. می توان این میوه ها را به صورت کنسرو شده و مربا نیز تهیه نمود. همچنین می توان آنها را خشک کرده و پودر نمود و سپس به مصرف رساند. همچنین اغلب به صورت جوشانده آبجو و کنیاک نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
برگ ها، پوست و ریشه های این گیاه حاوی تانن هستند که می توانند به عنوان قابض و یا بند آورنده ی خون مورد استفاده قرار گیرند.
ریشه های این گیاه همچنین برای از بین بردن پارازیت ها و انگل ها و نیز برای درمان جذام به کار می روند. 
چوب این گیاه برای مصرف موریانه ها غیرقابل نفوذ است و این موجودات، چوب گیاه را از بین نمی برند. این چوب بسیار خوب و محکم بوده و اغلب برای ساختن سقف های چوبی و لوازم منزل مورد استفاده قرار می گیرند. تنه های درخت نیز برای ساخت قایق های باریک به کار می روند. جاکال بری / آبنوس آفریقایی - معرفی درختان میوه جاکال بری / آبنوس آفریقایی - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر جاکال بری / آبنوس آفریقاییتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرها یا ریشه جوش ها صورت می گیرد. قبل از کشت بذرها باید آنها را در آب غوطه ور کرد یا به مدت چند دقیقه آنها را برشته نمود تا خواب بذر شکسته شود. در نیمکره ی جنوبی بذرها را باید در آگست تا مارچ کشت نمود. بذرهای این گیاهان به خوبی جوانه خواهند زد. این بذور برای کشت به نواحی مرطوب و خاک های لومی رسی نیاز دارند. این گیاه پس از جوانه زنی نسبتاً کند رشد می باشد و بنابراین به آبیاری فراوان برای رشد مطلوب نیاز دارد. Jackalberry Jackalberryمنابع :
http://www.blueplanetbiomes.org/jackalberry_tree.h
http://www.plantzafrica.com/plantcd/diospyrosmespi
https://en.wikipedia.org/wiki/Diospyros_mespilifor


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.