فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۲/۱/۹         
  

Deutzia scabraFuzzy Deutzia که به فارسی دوتزیا اِسکابرا نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ادریسی بومی شرق آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی خنک و مرطوب خاک: خاک هایی با زهکش مناسب
دوتزیا اِسکابرا
دوتزیا اِسکابرا

نام علمي
Deutzia scabra
نام لاتين
Fuzzy Deutzia
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"دوتزیا اِسکابرا" درختچه ای گلدار از خانواده ی گل ادریسی است. این گیاه بومی شرق آسیا (چین، ژاپن و کره) است که در استرالیا نیز به صورت اهلی شده درآمده است.
دوتزیا اسکابرا درختچه ای است خزاندار که تا حدود سه متر ارتفاع می تواند رشد کند.
گل ها به رنگ سفید، پُرپَر و آویزان است. زمان گلدهی این گیاهان از اوایل تا اواخر بهار می باشد. این گل ها هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده در یک گل) می باشند. گل ها روی شاخه های سال قبل تولید می شوند و انجام هرس مناسب می تواند میزان گلدهی را برای سال بعد افزایش دهد.Fuzzy Deutzia Fuzzy Deutzia

شرایط نگهداری دوتزیا اِسکابرانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه دوتزیا اِسکابرا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  دوتزیا اِسکابرا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  دوتزیا اِسکابرا
نواحی خنک و مرطوب درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  دوتزیا اِسکابرا
خاک هایی با زهکش مناسب


دوتزیا اِسکابرا، بهترین رشد را در نواحی خنک و مرطوب دارد. اما در مناطق گرم نیز متحمل بوده و قادر به رشد است. ولی برای نواحی بسیار گرم و حاره ای مناسب نیست.
این گیاه به خاکی با زهکش مناسب نیاز دارد. این خاک ها باید مدت ها پیش از کاشت، با مواد آلی تقویت شده باشد. همچنین مالچ پاشی با کمپوست کاملاً پوسیده یا کود حیوانی نیز می تواند مفید باشد.
از نظر نیاز آبی به آبیاری منظم و عمیق نیاز دارد.
به منظور هرس مناسب باید بلافاصله پس از پایان دوره گلدهی، سرشاخه های گل داده را حذف نمود. علاوه بر آن، برخی شاخه های قدیمی را نیز از سطح زمین قطع می کنند تا فضا برای شاخه های جدید و قوی تر فراهم گردد.
این گیاه طالب مکان های آفتابی تا نیمه سایه است ولی بهترین گلدهی را در مکان هایی با آفتاب کامل خواهد داشت.
این گیاه در برابر سرما مقاوم است و تا دمای -15 درجه را تحمل می کند.Deutzia scabra Deutzia scabra

نحوه تکثیر دوتزیا اِسکابرایکی از روش های ازدیاد این گیاهان، کشت بذرهای آنها در ماه فوریه در گل خانه می باشد. پس از کشت باید روی بذور را با یک لایه نازک از خاک نرم پوشاند. جوانه زنی این بذرها معمولاً خوب است و در دمای 18 درجه سانتیگراد پس از یک تا سه ماه جوانه خواهند زد. زمانی که نشاها به رشد مناسب خود رسیدند، آنها را برای زمستان سال اول به گلدان های مخصوص در گلخانه منتقل کرده و پس از رفع خطر سرما در اواخر بهار یا اوایل تابستان به محل اصلی یا فضای سبز منتقل می کنند.
یکی دیگر از روش های تکثیر دوتزیا اسکابرا استفاده از قلمه های چوب نیمه رسیده است. این قلمه ها به طول 10 تا 12 سانتیمتر در طی ماه های جون تا جولای در گلخانه برای ریشه دار شدن کشت می شوند. بیشترین درصد قلمه های ریشه دار شده از این قلمه ها است.
علاوه بر قلمه های چوب نیمه رسیده، می توان از قلمه های چوب رسیده به طول 20 تا 25 سانتیمتر به همراه پاشنه یا چوب سال قبل نیز استفاده کرد. Fuzzy Deutzia Fuzzy Deutziaمنابع :
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Deut
https://en.wikipedia.org/wiki/Deutzia
https://www.rhs.org.uk


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.