فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Cytisus praecoxbroom Allgold که به فارسی سیتیسوس یا طاووسی نامیده میشود، گیاهی از خانواده نیام داران بومی اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15 تا 18 درجه سانتیگراد خاک: خاک های زهکش دار با بافت متوسط
سیتیسوس یا طاووسی
سیتیسوس یا طاووسی

نام علمي
Cytisus praecox
نام لاتين
broom Allgold
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس سیتیسوس یکی از جنس های خانواده ی نیام داران یا فاباسه است که حدود 50 گونه دارد. این گیاهان بومی نواحی باز به خصوص بوته زارها و زمین های بایر در اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا می باشند.
گیاه سیتیسوس پراکوکس یکی از گونه های این جنس بوده که درختچه ای خزاندار به طول 90 سانتیمتر و گستردگی و تاج 150 سانتیمتر می باشد.
این گیاه گل هایی زیبا در بهار تولید می کند. در فصل بهار، بوته های این گیاه سرشار از گل های خوشه ای به زنگ زرد مایل به کرم می شود. و منظره بسیار زیبایی پر از گل های زرد به وجود می آورد.
برگ های آنها کوچک، ساده و فراوان هستند.
این گیاهان عمر کوتاهی دارند اما هرس مناسب و سالیانه می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.broom Allgold broom Allgold

شرایط نگهداری سیتیسوس یا طاووسینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیتیسوس یا طاووسی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیتیسوس یا طاووسی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیتیسوس یا طاووسی
15 تا 18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیتیسوس یا طاووسی
خاک های زهکش دار با بافت متوسط


گل سیتیسوس یا طاووسی به نور کامل نیاز دارد اما نور زیاد خورشید در وسط ظهر تابستان ممکن است به برگ ها آسیب وارد کند.
در صورتی که جریان ملایم هوا در اتاق برقرار باشد تا 18 درجه سانتیگراد مقاومت می کند. اما بهترین دما برای رشد آن، حدود 15 درجه سانتیگراد است. حداقل دمایی که می تواند در زمستان تحمل کند دمای چهار درجه سانتیگراد می باشد.
این گیاه از باتلاقی شدن خاک رنج می برد. بنابراین هرگز نباید آب اضافی در گلدان باقی بماند. و خاک نیز از زهکش خوبی برخوردار باشد. هفته ای دو بار آبیاری در بهار و تابستان مناسب خواهد بود. در زمستان نیز بهتر است با خشک شدن سطح خاک، آبیاری صورت گیرد. آبیاری هر ده روز یکبار در زمستان مناسب است.
در صورتی که دمای هوا بالا باشد به غبارپاشی روزانه نیاز دارد. ولی در روزهای عادی، حدود دو بار غلارپاشی در هفته کافی است. در فصل زمستان نیز به غبارپاشی نیاز نمی باشد.
نسبت به دمای بالا و گرما حساس است و در این شرایط، برگ ها شروع به ریزش می کنند.
این گیاه به خاکی با زهکش مناسب نیاز دارد. مخلوطی از دو قسمت خاک لوم و یک قسمت شن، بهترین محیط رشد برای ریشه است.
پس از اتمام زمان گلدهی به منظور تقویت گیاه و آماده سازی آن برای گلدهی سال آینده، ارتفاع شاخه های دراز و بدشکل را به نصف کاهش داده و محل قطع شدن را به منظور جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا با گرد گوگرد ضدعفونی می کنند.Cytisus praecox Cytisus praecox

نحوه تکثیر سیتیسوس یا طاووسیاین گیاهان را می توان از طریق کاشت بذر بلافاصله پس از رسیدن بذرها در فصل بهار و نیز از طریق ریشه دار کردن قلمه ها از شاخه های جوان در فصل تابستان در دمای 15 تا 20 درجه سانتیگراد در گلخانه، تکثیر نمود.broom Allgold broom Allgoldمنابع :
http://glassy-garden.com
http://www.gardenersworld.com/plants/cytisus-x-pra
https://www.rhs.org.uk/Plants/19988/


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.