فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۰         
  

Chenopodium albumlamb's quarters که به فارسی سلمه تره / سلمک نامیده میشود، گیاهی از خانواده اسفناج بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای معتدل و گرم خاک: خاک های غنی از نیتروژن
سلمه تره / سلمک
سلمه تره / سلمک

دانستنیهای علمینام علمي
Chenopodium album
نام لاتين
lamb's quarters
خانواده (تيره)

سلمه تره به عنوان یک علف هرز شناخته می شود که براى بسيارى از محصولات زراعى به ویژه مزارع چغندرقند، سويا و ذرت ایجاد مزاحمت می کند. علاوه بر اين، سلمه تره را مى توان در باغ ها، زمين هاى باير و حاشيه ی جاده ها نيز مشاهده کرد.
برای مبارزه با این گیاه در مزارع چغندر و پنبه می توان از علف كش ترفلان به مقدار دو لیتر در هكتار قبل از رویش گیاه مخلوط با خاک استفاده کرد. در مزارع غلات با استفاده از تو-فور-دی به مقدار 3 لیتر درهكتار بعد از رویش اقدام كرد. همچنین در باغات می توان از پاراكوات (گراماکسون) برای مبارزه با این گیاه استفاده نمود.سلمه تره / سلمک سلمه تره / سلمک

خصوصیات - معرفی


سلمه تره یا سلمک گياهى يکساله، ايستا، به ارتفاع ۳۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است.
ساقهٔ آن صاف، شياردار و منشعب است و تعداد انشعابات بسته به ميزان رقابت اين علف هرز با گياهان مجاور متغير می باشد.
برگ ها متناوب، سطح زيرين آن متمايل به سفيد و طول آن ۵/۲ تا ۵/۷ سانتىمتر است. اين برگ ها داراى دمبرگى بلند بوده و از نظر شکل با يکديگر متفاوت و تخم مرغى تا سرنيزه اى هستند. حاشيه ی آنها ممکن است صاف، لوبدار و يا موجدار باشد.
ريشه هاى اين گياه کوتاه ولى داراى انشعابات بسيار زياد است و گسترش فراوانى دارد. ریشه اصلی، عمودی و قوی است.گل آذين هرمى شکل، گل ها کوچک و متمايل به سبز که توسط پنج قطعه گلپوش سبز متمايل به سفيد و آردى احاطه شده است. گل ها در انتهای گياه و يا انشعابات آن قرار گرفته و بدون دمگل هستند.
میوه این گیاه از نوع میوه های فندقه می باشد.
بذرهاى اين گياه سياه، عدسى شکل و به اندازهٔ ۷/۰ تا ۵/۱ ميلى‌متر بوده و سطحى مشبک دارند. 
زمان گلدهى اين گياه تيرماه تا مهرماه بوده و زمان رسيدن بذرها از مرداد تا اواخر پائيز صورت مى پذيرد.lamb's quarters lamb's quarters

شرایط نگهداری سلمه تره / سلمکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سلمه تره / سلمک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سلمه تره / سلمک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سلمه تره / سلمک
آب و هوای معتدل و گرم درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سلمه تره / سلمک
خاک های غنی از نیتروژن

این گیاه در اکثر خاک ها به خصوص خاک های غنی از نیتروژن به خوبی رشد می کند. همچنین خاک باید مرطوب باشد.
بذرهای این گیاه به راحتی جوانه زده و یک گیاه سریع الرشد می باشد. 
از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل نیاز دارد و نمی تواند در شرایط سایه به خوبی رشد کند.Chenopodium album Chenopodium album

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


برگ ها و ساقه های جوان را می توان به عنوان یک سبزی برگی مصرف نمود. در این صورت می توان هم مانند اسفناج آن را پخت و هم آن را بخارپز نمود. ولی باید دقت نمود که به وقدار زیاد مصرف نشود زیرا دارای آفوکسالیک اسید است که ایجاد مسمومیت می کند.
اندام های رویشی و بذرهای این گیاه به مصرف دام ها نیز می رسند.
برگ های این گیاه دارای خواص دارویی نظیر: دفع کننده کرم روده، ضدالتهاب، ضددردهای مفصلی، ملین، تسکین دهنده دردهای دندان می باشد.
همچنین جویدن بذرهای این گیاه برای افرادی که دارای بیماری های ادراری می باشند مفید است.
آب استخراج شده از ساقه های این گیاه برای درمان آفتاب سوختگی و کک و مک روی پوست، به کار می رود.
آب و عصاره استخراج شده از ریشه های سلمه تره برای درمان اسهال های خونی مورد استفاده قرار می گیرد.ترکیبات شیمیایی و ارزش غذایی:
هر 100 گرم از این گیاه دارای 180 کیلوژول انرژی، 7.3 گرم کربوهیدرات ها، 4 گرم فیبر، 8 گرم روغن، 4.2 گرم پروتئین، 580 میکروگرم ویتامین A، 0.16 میلیگرم تیامین، 0.44 میلیگرم ریبوفلاوین، 1.2 گرم نیاسین، 0.092 میلیگرم ویتامین B5، 0.274 میلیگرم ویتامین B6، 30 میکروگرم فولات (ویتامین B9)، 80 میلیگرم ویتامین C، 309 میلیگرم کلسیم، 1.2 میلیگرم آهن، 34 میلیگرم منیزیم، 0.782 میلیگرم منگنز، 72 میلیگرم فسفر، 452 میلیگرم پتاسیم، 43 میلیگرم سدیم و 0.44 میلیگرم روی می باشد.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سلمه تره / سلمک معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سلمه تره / سلمک

نحوه تکثیر سلمه تره / سلمک


تکثیر سلمه تره از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. هر گياه حدوداً سه هزار بذر توليد مى کند ولى اين تعداد گاهى اوقات به حدود بيست هزار عدد نيز مى رسد. جوانه زنى بذرهاى سلمه تره سطحى و در عمق ۵/۰ تا ۳ سانتیمترى خاک صورت مى گيرد.lamb's quarters lamb's quarters

هشدار - عوارض جانبی


گیاهان این جنس تولید مقادیر زیادی گلوكوزید سیانوژنیك كرده که سبب مسمومیت دام می شوند.melde,goosefoot, fat-hen, white goosefoot, pigweed melde,goosefoot, fat-hen, white goosefoot, pigweedمنابع :
http://edis.ifas.ufl.edu/fw011
http://en.wikipedia.org/wiki/Chenopodium_album
http://nargil.ir/plant/article.aspx?aid=%D8%B3%D9%
http://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Chenopod
http://vista.ir/content/57875/
http://weediness.blogfa.com/post-80.aspx
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.