فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Cereus repandus Peruvian Apple Cactus که به فارسی سرئوس رپاندوس نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاکتوس ، بومی آفریقای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 15.5 تا 23.8 درجه سانتیگراد خاک: خاک سبک و ضدعفونی شده
سرئوس رپاندوس
سرئوس رپاندوس

نام علمي
Cereus repandus
نام لاتين
Peruvian Apple Cactus
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"سرئوس رپاندوس" یکی از کاکتوس های ستونی است که حدود 3 متر طول می تواند داشته باشد. شاخه ها معمولاً از سطح زمین مفصل بندی می شوند. گل ها بسیار زیبا، به طول 15 تا 20 سانتیمتر و عرض 15 تا 20 سانتیمتر، با گلبرگ های متعدد، هرمافرودیت (دارای اندام های جنسی نر و ماده در یک گل)، با دمگلی کوتاه، دارای شهد و به رنگ سبز کمرنگ یا زرد کمرنگ هستند. این گل ها در شب شکوفا می شوند. میوه های این گیاه تخم مرغی شکل، به طول 7 تا 10 سانتیمتر و عرض 5 تا 7 سانتیمتر، با رنگ های متنوع، از زرد، نارنجی و قرمز تا قرمز تیره هستند. گوشت میوه ها کرمی رنگ یا سفید و ترد و آبدار می باشد. بذرها بسیار کوچک، سیاه رنگ، به صورت مخلوط شده در پالپ هستند. هر میوه حدود 600 تا 2000 بذر دارد که این بذرها به همراه پالپ خورده می شوند. Peruvian Apple Cactus Peruvian Apple Cactus

شرایط نگهداری سرئوس رپاندوسنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سرئوس رپاندوس
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سرئوس رپاندوس
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سرئوس رپاندوس
15.5 تا 23.8 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سرئوس رپاندوس
خاک سبک و ضدعفونی شده


نگهداری سرئوس ها مانند سایر کاکتوس هاست. نیازهای اصلی این خانواده داشتن بستری سبک و ماسه ای، روشنایی زیاد، آبیاری کم و هوای گرم و مرطوب است. هر چند که سرئوس گرما را دوست دارد اما در فصل سرد که در حال استراحت است باید آن را به محل خنک (با درجه حرارت ده درجه سانتیگراد) منتقل نمود. دمای حدود ده درجه سانتیگراد در زمستان موجب گلدهی بیشتر این گیاه در تابستان می شود. به طور کلی، بهترین دما برای رشد این گیاهان دمای 15.5 تا 23.8 درجه سانتیگراد از بهار تا پاییز، و در ماه های سردتر در دمای 10 درجه تا 13 درجه سانتیگراد می باشد. سرمای زیاد نیز موجب ایجاد لکه های خرمایی رنگ روی پوست ساقه ها می شود.
اگر در تمام فصول سال در محل گرم نگهداری شود گلدهی آن به تعویق افتاده و یا اصلاً به گل نمی نشیند، در تابستان آن را به فضای باز منتقل کنید تا از هوای آزاد استفاده نماید. در زمستان بهتر است آبیاری را متوقف کنیم و همزمان با گرم شدن هوا (از اوایل بهار) فقط هر ده روز یکبار به آن آب بدهیم. یادمان باشد نگهداری سرئوس در گلدان کوچک موجب کم شدن یا توقف در گلدهی می گردد. حتی الامکان بهتر است گیاه را در گلدان های بزرگ یا سکوهای گلخانه ای بکاریم.
معمولاً برای کاکتوس ها از خاک مخصوص استفاده می شود که کاملاً سبک و ضدعفونی شده است. اگر خودتان بخواهید خاک را تهیه کنید لازم است دو قسمت ماسه را با یک قسمت خاک باغچه و مقدار کمی خاکبرگ مخلوط نموده و آن را با آب جوش ضدعفونی کنید.
داشتن روزنه در کف بستر و زهکش مناسب برای خروج آب های اضافه برای کاکتوس ها اهمیت زیادی دارد.
افراط در استفاده از مواد غذایی موجب حساسیت و آسیب پذیری بیشتر می شود. نیاز غذایی این گیاه بسیار کم است. فقط با استفاده از کودهای دارای فسفات آن هم به مقدار کم گیاه را تقویت کنید.Cereus repandus Cereus repandus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه این گونه از سرئوس خوراکی بوده و طعم ترش و شیرین داشته و همچنین بافت آن آبدار و گوشتی می باشد. 
این میوه ها حاوی ویتامین های B، C و E، فسفر، آهن، کلسیم، پتاسیم و منیزیم هستند.
کاشت گروهی و یا حتی تکی این نوع سرئوس در فضای سبز می تواند منظره ی دلنشینی ایجاد کند.
در باغبانی انواع آن به عنوان پايه در پيوند انواع کاکتوس ها به كار می روند.
میوه آن سرشار از فلاونوئیدها است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان اثر سم زدایی داشته و از آسیب سلولی که باعث سرطان و پیری می شود، جلوگیری می کند.سرئوس رپاندوس - معرفی درختان میوه سرئوس رپاندوس - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر سرئوس رپاندوسسرئوس با استفاده از قلمه ساقه به سادگی تکثیر می شود.
بهار و تابستان زمان مناسبی برای ازدیاد این گیاه است.
برای کاشت قلمه از بستر سبک (کاملاً ماسه) استفاده کنید ضمناً قبل از کاشت بستر را با استفاده از آب جوش و یا سموم قارچ کشی ضدعفونی کنید.
ساقه را با چاقوی تیز بریده و قطعات بریده شده را برای مدت چند ساعت در سایه قرار دهید تا شیرابه آن خارج شده و محل بریدگی خشک شود. در هنگام کاشت مواظب باشید تا قلمه ها سر و ته کاشته نشوند.Peruvian Apple Cactus Peruvian Apple Cactusمنابع :
http://www.fruitipedia.com/apple_cactus_cereus_per
http://www.houseplantsexpert.com/peruvian-apple-ca
https://en.wikipedia.org/wiki/Cereus_repandus


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.