فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱/۴         
  

Campanula glomerataclustered bellflower که به فارسی گل استکانی خوشه ای نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل استکانی بومی نواحی معتدل اروپا - آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های آهکی
گل استکانی خوشه ای
گل استکانی خوشه ای

نام علمي
Campanula glomerata
نام لاتين
clustered bellflower
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"گل استکانی خوشه ای" گیاهی علفی و چندساله از خانواده گل استکانی ها است. این گیاه حدود 20 تا 60 سانتیمتر (در برخی موارد حداکثر تا 90 سانتیمتر) ارتفاع رشد می کند. ساقه ها ساده، برافراشته و دارای کرک های کوتاهی است. برگ های ابتدایی دمبرگ دار، تخم مرغی-نیزه ای شکل و یا کمی قلبی شکل می باشند. در حالیکه برگ های ساقه ای، نیزه ای شکل و بدون دمبرگ هستند.
گل ها به صورت خوشه ای در گل آذین هایی به طول 15 تا 20 سانتیمتر نمایان می شوند. این گل آذین ها بدون ساقه، اکتینومورفیک و هرمافرودیت (دوجنسی) می باشند. هر گل نیز حدود 2 تا 3 سانتیمتر قطر دارد. این گل آذین ها به صورت انتهایی یا به صورت جانبی و بالاتر از برگ ها ظاهر می شوند. جام گل استکانی یا زنگوله ای شکل بوده و دارای پنج گلبرگ بنفش-آبی تیره یا آبی-ارغوانی می باشد. دوره ی گلدهی این گیاهان از اواسط تابستان تا اوایل پاییز است.
گل استکانی خوشه ای حدود پانزده زیرگونه دارد. که شامل: Campanula glomerata subsp. Glomerata ، Campanula glomerata subsp. Cervicarioides ، Campanula glomerata subsp. Serotina ، Campanula glomerata subsp. Farinosa ، Campanula glomerata subsp. Elliptica ، Campanula glomerata subsp. Subcapitata ، Campanula glomerata subsp. Hispida ، Campanula glomerata subsp. Caucasica ، Campanula glomerata subsp. Oblongifolia ، Campanula glomerata subsp. Oblongifolioides ، Campanula glomerata subsp. Symphytifolia ، Campanula glomerata subsp. Panjutinii ، Campanula glomerata subsp. Krylovii ، Campanula glomerata subsp. Daqingshanica و Campanula glomerata subsp. Speciosa می باشد.clustered bellflower clustered bellflower

شرایط نگهداری گل استکانی خوشه اینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل استکانی خوشه ای
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل استکانی خوشه ای
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل استکانی خوشه ای
نواحی معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل استکانی خوشه ای
خاک های آهکی


این گیاهان بومی شمال نواحی معتدل اروپا- آسیا، از اروپا تا ژاپن هستند. این گیاه همچنین در آمریکای شمالی نیز به صورت اهلی شده در آمده است.
گل استکانی خوشه ای را می توان در جنگل ها یا چمنزارهای خشک، در بوته زارها و حاشیه ی جاده ها پیدا کرد. همچنین تا ارتفاعات حدود 1500 متر بالاتر از سطح دریا نیز می رویند.
نیازمند محل های آفتابی و گرم است و از گیاهان نادری است که خاک های آهکی را می پسندد.
به زهکشی خاک بسیار حساس بوده و در رطوبت زیاد، به سرعت از بین می رود. به آبیاری منظم (ولی نه بیش از حد) نیاز دارد.
عملیات نگهداری سالیانه گل استکانی نظیر گیاهان دائمی دیگر است. در فصل پاییز بخش های خشک شده و از بین رفته گیاه، که غالباً بخش مهمی از شاخه ها و برگ ها را تشکیل می دهد، قطع و از زمین خارج می شود و سطح خاک نیز نرم می شود. در زمستان مقداری کود دامی در سطح خاک پخش می کنند تا ریشه های این گیاهان از سرما محافظت شوند. در بهار این گیاهان به تدریج رشد می کنند و چندین بار علف های هرز آنها وجین می شود و در اوایل تابستان به گل می نشینند.Campanula glomerata Campanula glomerata

نحوه تکثیر گل استکانی خوشه ایازدیاد این گیاه از طریق کاشت بذر یا تقسیم گیاه در بهار یا پاییز و یا توسط قلمه چوب نرم در بهار یا تابستان امکان پذیر است.clustered bellflower clustered bellflowerمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/989/
https://en.wikipedia.org/wiki/Campanula_glomerata
https://www.rhs.org.uk/Plants/96441


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.