فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۲/۳/۸         
  

Calystegia Sepiumlarger bindweed که به فارسی نیلوفر صحرایی بزرگ نامیده میشود، گیاهی از خانواده پیچک / نیلوفر بومی تمامی نواحی معتدل نیمکره شمالی و جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای معتدل خاک: رشد در انواع خاک های مختلف از نظر بافت
نیلوفر صحرایی بزرگ
نیلوفر صحرایی بزرگ

دانستنیهای علمینام علمي
Calystegia Sepium
نام لاتين
larger bindweed
خانواده (تيره)

"نیلوفر صحرایی بزرگ" یکی از گونه های نیلوفر صحرایی است که در تمامی نواحی معتدل نیمکره شمالی و جنوبی یافت می شود. و معمولاً به عنوان علف هرز شناخته می شود.نیلوفر صحرایی بزرگ نیلوفر صحرایی بزرگ

خصوصیات - معرفی


این گیاه، گیاهی علفی و چندساله و دارای پیچک است که جهت رشد آن در جهت عقربه های ساعت می باشد. این گیاه تا ارتفاع 2 تا 4 متر و به ندرت 5 متر می تواند رشد کند. 
برگ ها به رنگ سبز کمرنگ و مات با آرایش مارپیچی اند. این برگ ها ساده، در انتهای برگ به صورت نوک تیز، به طول 5 تا 10 سانتیمتر و عرض 3 تا 7 سانتیمتر هستند.
گل ها در اواخر بهار تا پایان تابستان نمایان می شوند. زمانی که گلها به صورت جوانه هستند، به وسیله براکته های بزرگی پوشانده می شوند. این براکته ها روی گیاه باقی می مانند تا در نهایت به عنوان کاسبرگ در گل دیده می شوند. گل های باز شده به صورت شیپوری شکل بوده و حدود 7 سانتیمتر نیز قطر دارند. این گل ها به رنگ سفید یا صورتی کمرنگ با نوارهای سفید می باشند.
میوه ها به صورت کپسول های کروی شکل، به قطر یک سانتیمتر و حاوی دو تا چهار بذر بزرگ و سیاه رنگ می باشند. روی این بذرها بخش هایی به رنگ نارنجی دیده می شود. بذرها بصورت خودکشت در زمین و باغ ها پراکنده شده و جوانه می زنند. این بذرها حدود 30 سال می توانند زنده بمانند و قوه نامیه خود را حفظ کنند.
نیلوفر صحرایی بزرگ دارای ریشه های قوی است که حدود 3 تا 4 متر نیز می توانند طول داشته باشند.
این گیاه بسیار سریع الرشد بوده و دارای شاخه های چسبناکی هستند که می توانند به سرعت تمام درختچه ها یا درختان کوچک اطراف خود را به شاخ و برگ خود بپوشانند.larger bindweed larger bindweed

شرایط نگهداری نیلوفر صحرایی بزرگنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نیلوفر صحرایی بزرگ
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نیلوفر صحرایی بزرگ
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نیلوفر صحرایی بزرگ
آب و هوای معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نیلوفر صحرایی بزرگ
رشد در انواع خاک های مختلف از نظر بافت

گیاه نیلوفر صحرایی مناسب برای خاک های با بافت های مختلف (سبک، متوسط تا سنگین) می باشد. pH مناسب برای آن نیز پی اچ اسیدی، خنثی و کمی قلیایی است. 
این گیاه می تواند در شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه به خوبی رشد کند. همچنین خاک ها مرطوب را برای رشد بهینه ترجیح می دهد.Calystegia Sepium Calystegia Sepium

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


نیلوفر صحرایی معمولاً به عنوان علف هرز و به صورت خودرو در باغ ها، زمین ها، حاشیه جاده و غیره رشد می کنند. ولی در برخی موارد از ریشه ها و شاخ و برگ این گیاه نیز به عنوان مصارف خوراکی نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، ریشه ها و شاخه ها را شسته، دم کرده و به عنوان یک منبع نشاسته و قند از آن استفاده می کنند. این ترکیب می تواند بسیار مغذی باشد و مزه ای شیرین دارد. ولی در مصرف آن باید احتیاط کرد زیرا دارای خاصیت مسهلی می باشد.
علاوه بر مسهل بودن دارای خواصی همچون مسکن، مدر و تب بر نیز است.
همچنین از ساقه های این گیاه به دلیل منعطف بودن می توان در سبدبافی نیز استفاده کرد.
نیلوفر صحرایی دارای گل های زیبایی است ولی گل های آن عمر و ماندگاری کوتاهی دارند.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - نیلوفر صحرایی بزرگ معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - نیلوفر صحرایی بزرگ

نحوه تکثیر نیلوفر صحرایی بزرگ


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن در فصل بهار صورت می گیرد. این بذرها حدود 1 تا 3 ماه پس از کشت و در دمای 15 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. larger bindweed larger bindweedمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Calystegia_sepium
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/l
http://www.minnesotawildflowers.info/flower/hedge-
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Caly
https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=241


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.