فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Callistephus chinensis China aster که به فارسی مینای یکساله (مینای چینی) نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی بومی چین و ژاپن می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: 13-20درجه سانتیگراد درجه سانتیگراد خاک: خاک غنی با زهکشی مناسب
مینای یکساله (مینای چینی)
مینای یکساله (مینای چینی)

دانستنیهای علمینام علمي
Callistephus chinensis
نام لاتين
China aster
خانواده (تيره)

گل مینا با داشتن گل¬هایی زیبا، مقاوم و خواص دارویی فراوان گیاهی با ارزش به¬شمار می¬رود.گیاهی یکساله با رنگها و فرمهای مختلف گل بوده و خصوصیات زینتی و دارویی فراوان داشته و آن را در سراسر جهان به عنوان یک گیاه زینتی کشت می کنند.مینای یکساله (مینای چینی) مینای یکساله (مینای چینی)

خصوصیات - معرفی


برگهای مینا یکساله متناوب، بیضوی و با حاشیه دندانه دار است. انواع کم پر و پرپر گلبرگهای باریک و پهن دارد. رنگ غالب آنها سفید، صورتی، قرمز آتشی و ارغوانی است. نباید آن را با مینای چندساله که به آن مینا چمنی گفته می شود اشتباه گرفت. این گیاه یکساله یا دوساله با یک ساقه راست، عمدتا ساقه بدون انشعاب بوده و طول ساقه در حال رشد از 20 تا 100 سانتی متر می رسد. برگ به سمت بالا ممکن است لبه های صاف داشته باشد. گل انفرادی در بالای ساقه و گاهی در شاخه های جانبی رشد می کند. زمان گلدهی مینا یکساله اواسط مرداد و شهریور می باشد. برای خالی نماندن زمین، این گیاه را در بهار با دیگر گیاهان بصورت مخلوط می کارند چرا که مینا یکساله در بهار گل نمی دهد. China aster  China aster

شرایط نگهداری مینای یکساله (مینای چینی)نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مینای یکساله (مینای چینی)
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مینای یکساله (مینای چینی)
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مینای یکساله (مینای چینی)
13-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مینای یکساله (مینای چینی)
خاک غنی با زهکشی مناسب

خاک مناسب مینا یکساله خاک غنی با زهکشی مناسب بوده و از آنجا که ریشه های این گیاه سطحی است نباید دچار کم آبی شود. جهت طولانی تر کردن دوره ی گلدهی باید گلهای پژمرده را حذف کرد. سایه را تحمل میکند اما نور فراوان آفتاب را ترجیح می دهد. مینا یکساله جزء آسانترین گیاهان از نظر نگهداری و مراقبت نیست، آنها باید هنگامیکه خشک شده یا علفی هستند به دقت آبیاری شوند. مینا برای تسریع گل آغازی در دمای در دمای 20-13 درجه سانتیگراد بعنوان یک گیاه روز بلند اختیاری طبقه بندی می شود ولی در دمای 13 درجه سانتیگراد یا کمتر روز بلند اجباری است و در شرایط روز کوتاه فقط به فرم طوقه ای رشد می کند. پس از گل آغازی در شرایط روز کوتاه نمو گل تسریع می گردد. نور خورشید کامل و یا سایه-آفتاب توصیه می شود. انجام زهکشی خوب، مهیا کردن pH خاک در دامنه ی 5.5-7 و خاک غنی شرایط بهینه را برای رشد مینا فراهم می کند.Callistephus chinensis Callistephus chinensis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


قسمت دارویی مینا گل، برگ و بطور کلی همه اندام آن می¬باشد که اندام¬های مختلف دارای ساپونین¬های مختلف، تانن، مواد رزینی، مومی و لعاب فراوان است. از خواص بیشمار این گل زیبا تصفیه¬کنندگی خون، ملین ملایم، آرام کننده، مقوی، معرق، خلط آور و کمی مدر بودن آن را می¬توان برشمرد. این گیاه دارای خاصیت دارویی است و در درمان سردردهای میگرنی بسیار موثر است. روغن گل مینا حاوی اسیدهای چرب ضروری ازنوع اسید لینوئیک و اسید گامالینوئیک می‌باشد. اسیدهای چرب ضروری برای رشد و تکثیر سلول‌های بدن ضروری هستند. داروهای تهیه شده از این گیاه در درمان مالتیپل اسکلروز، درمان بی اشتهایی، درمان اگزما که پماد آن در آلرژی پوستی و هر نوع تحریک پوستی مفید است.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - مینای یکساله (مینای چینی) معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - مینای یکساله (مینای چینی)

مقابله به آفات مینای یکساله (مینای چینی)


: شته ها و کنه های عنکبوتی ممکن است ظاهر می شود. مورچه نیز از آفات مهم برای مینا یکساله بوده که طوقه را هدف قرار می دهد. با خوردن طوقه توسط مورچه، این گیاه خشک شده و از بین می رود. جهت از بین بردن این آفت از لیندین یا سوین می توان استفاده کرد. شایان ذکر است که این گیاه امراض قارچی زیادی نیز دارد که برای جلوگیری از آن نباید دو سال پشت سر هم این گیاه را در یک محل کشت کرد.مینای یکساله (مینای چینی) مینای یکساله (مینای چینی)

نحوه تکثیر مینای یکساله (مینای چینی)


بذر مینا یکساله را در اسفندماه در شاسی سرد کشت کرده و در اردیبهشت ماه در مرحله ی 4 برگی به زمین اصلی منتقل می کنند. پس از کاشت سریعا آبیاری صورت گرفته و بهتر است سایبان ایجاد گردد. از زمان کاشت تا گلدهی بسته به رقم از سه تا پنج ماه طول می کشد. در طول فصل رشد آبدهی منظم و تغذیه دو بار با کودهای تقویتی جهت رشد بهینه انجام گیرد. برای جلوگیری از رقابت گیاهان علف های هرز در اطراف وجین شود. China aster  China asterمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Callistephus
http://www.gardenershq.com/Callistephus-china-aste
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.webindia123.com/garden/flowers/aster.ht
زرگری، ع.، 1360. گیاهان دارویی. جلد اول. انتشارات
قاسمی قهساره، م.، م. کافی. 1384. گلکاری علمی و عمل


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.