فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۶/۳۱         
  

Auricularia auriculaJelly Ear Fungus که به فارسی قارچ گوش ژله ای نامیده میشود، گیاهی از خانواده آریوکولاریاسه بومی شمال آمریکا، اروپا، استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: کم رطوبت: مرطوب دمای محیط: معتدل خاک: درختان مرده و بزرگ
قارچ گوش ژله ای
قارچ گوش ژله ای

دانستنیهای علمینام علمي
Auricularia auricula
نام لاتين
Jelly Ear Fungus
خانواده (تيره)


قارچ "گوش ژله ای" یا "گوش چوب" یکی از قارچ های خوراکی است که به صورت وحشی و خودرو یافت می شود. اندام میوه دهنده آن به دلیل شباهتش به شکل گوش و نیز قهوه ای رنگ بودن، قابل تشخیص می باشد.

این قارچ، روی چوب درختان به خصوص درختان بزرگتر می روید.
آنها در نواحی معتدل جهان، در تمامی فصول سال یافت می شوند و در این نواحی بر روی درختان مرده و زنده می توانند رشد کنند.قارچ گوش ژله ای قارچ گوش ژله ای

خصوصیات - معرفیاندام میوه دهنده ی آن حدود 3 تا 8 سانتیمتر پهنا داشته اما می تواند به بیش از 12 سانتیمتر نیز برسد. مشابه قسمت نرم یا فلاپی گوش یا گاهی نیز فنجانی شکل است. کلاهک قارچ گاهی با یک زیرلایه ی چرمی و یا با یک ساقه ی کوتاه به محل رویش متصل می شود.

این گونه در صورت تازه و آبدار بودن دارای بافتی سفت، ژلاتینی و ارتجاعی است اما در صورت خشک شدن دارای بافتی سخت و شکننده خواهد شد.

سطح بیرونی آن به رنگ قهوه ای مایل به قرمز روشن است که اغلب با کرک های بسیار کوچک، نرم و به رنگ خاکستری پوشیده شده است. رنگ سطح بیرونی با افزایش سن ممکن است تیره گردد. سطح داخلی به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری روشن تر و صاف است. گاهی نیز ممکن است چین و چروک هایی داشته باشد و نیز دارای رگه هایی باشد که شکل ظاهری آن را بیشتر شبیه به گوش می کند.

کلاهک می تواند دارای سطحی صاف و یا موجدار و دارای چین و چروک باشد.

اسپورهای این قارچ طویل و سوسیسی شکل هستند. و حدود 16 تا 18 میکرومتر طول و نیز 6 تا 8 میکرومتر ضخامت دارند. این اسپورها به رنگ سفید، کِرِم یا زرد و شفاف می باشند. گاهی نیز به صورت توده های سفید رنگی در سطح زیرین کلاهک مشاهده می شوند.Jelly Ear Fungus Jelly Ear Fungus

شرایط نگهداری قارچ گوش ژله اینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه قارچ گوش ژله ای
کم
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  قارچ گوش ژله ای
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  قارچ گوش ژله ای
معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  قارچ گوش ژله ای
درختان مرده و بزرگ


این قارچ روی چوب درختان و درختچه های خزاندار ه ویژه درختان بزرگتر رشد می کند (حدود 90 درصد روی درختان بزرگتر رشد می کنند). همچنین روی درختانی مانند راش، زبان گنجشک، Acer pseudoplatanus و غیره نیز رشد می کند.

معمولاً روی شاخه های مرده یا در حال زوال درختان، یا روی تنه ی اصلی یا سرشاخه های فاسد شده و غیره می روید.

در استرالیا بر روی درختان اکالیپتوس و جنگل های بارانی تشکیل می شود. 
در جنگل های بارانی می تواند به صورت کلونی های بسیار بزرگ روی سرشاخه های افتاده تشکیل شده و رشد کند.Auricularia auricula Auricularia auricula

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیقارچ گوش ژله ای در بین افراد بومی به عنوان دارو کاربرد داشته است.

این قارچ در بین چینی ها بسیار محبوب بوده به طوری که در قرن نوزدهم به مقدار زیادی از استرالیا به چین صادر شده است.

امروزه این قارچ به عنوان یکی از اجزای اصلی برخی از غذاهای چینی مانند سوپ گرم و ترش (hot and sour soup) و نیز در داروسازی چینی مورد استفاده قرار می گیرد.

در قرن نوزدهم میلادی برای درمان گلودرد، چشم درد و یرقان استفاده می شد.

همچنین به عنوان قابض و برای درمان اسهال نیز به کار می رود.

در کشور غنا از قارچ گوش ژله ای به عنوان تونیک یا تقویت کننده ی خون استفاده می شود.

تحقیقات اخیر نشان داده که امروزه از این قارچ به عنوان داروی ضد تومور، ضد انعقاد خون و کاهنده ی کلسترول خون استفاده می شود.ارزش غذایی:

هر صد گرم از اندام خوراکی این قارچ حاوی 284 کیلوکالری (1190 کیلوژل) انرژی، 0.73 گرم چربی، 9.25 گرم پروتئین، 159 میلیگرم (16 درصد) کلسیم، 5.88 میلیگرم (45 درصد) آهن و حدود 184 میلیگرم (26 درصد) فسفر دارد.معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ گوش ژله ای معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ گوش ژله ای

نحوه تکثیر قارچ گوش ژله ایتکثیر آن از طریق پراکنش اسپورها صورت می گیرد.
اسپورهای به تعداد زیادی از اندام های میوه جدا شده و پراکنده می شوند. سرعت انتشار اسپورها زمانی که این اندام ها خشک باشند، بیشتر خواهد بود.Jelly Ear Fungus Jelly Ear Fungusمنابع :
http://botit.botany.wisc.edu/toms_fungi/apr2004.ht
http://en.wikipedia.org/wiki/Auricularia_auricula-
http://www.first-nature.com/fungi/auricularia-auri
http://www.mushroomexpert.com/auricularia_auricula
http://www.mushroomnutrition.com/auricularia-auric
http://www.rogersmushrooms.com/gallery/DisplayBloc


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.