فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Aster amellus Italian aster که به فارسی گل ستاره ایتالیایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی ایتالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: خاک های حاصلخیز و مرطوب
گل ستاره ایتالیایی
گل ستاره ایتالیایی

نام علمي
Aster amellus
نام لاتين
Italian aster
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"گل ستاره ایتالیایی" با نام علمی Aster amellus گیاهی علفی و چندساله از خانواده ی گل ستاره ای ها است. این گیاه بومی ایتالیا است و امروزه از نواحی کوهستانی اروپا مانند پیرنیز و آلپ تا غرب آسیا (ترکیه) و آسیای مرکزی (قزاقستان) یافت می شود. این گیاه به طور متوسط حدود 20 تا 50 سانتیمتر ارتفاع دارد. ساقه ها و شاخه های آن افراشته و برگ ها به رنگ سبز تیره می باشند. برگ های ابتدایی واژتخم مرغی و دمبرگ دار هستند ولی برگ هایی که روی ساقه قرار گرفتند بدون دمبرگ، به شکل خطی یا نیزه ای و با آرایش متناوب می باشند. گل ها به رنگ ارغوانی یا یاسی می باشند. دوره ی گلدهی این گیاهان طولانی بوده و از جولای تا اکتبر ادامه دارد. این گل ها هرمافرودیت (دارای اندام های جنسی نر و ماده بر روی یک گل) می باشند. گرده افشانی گل ها به صورت اتوگامی (خودگرده افشانی) یا توسط حشرات (انتوموگامی) صورت می گیرد. میوه های این گیاهان به صورت فندقه هایی هستند که در اکتبر می رسند. 
واریته های زیبای این گونه شامل Blue king و King George است که دارای گل هایی به رنگ آبی روشن می باشند. همچنین واریته ی Sonia نیز از این گونه دارای گل هایی به رنگ صورتی متمایل به گلی است. که همگی آنها دارای گل های زبانه ای (در مرکز) زرد رنگ و معطر هستند.Italian aster Italian aster

شرایط نگهداری گل ستاره ایتالیایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل ستاره ایتالیایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل ستاره ایتالیایی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل ستاره ایتالیایی
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل ستاره ایتالیایی
خاک های حاصلخیز و مرطوب


این گیاهان از سطح دریا تا ارتفاعات حدود 800 متر بالاتر از سطح دریا مشاهده می شوند. همچنین در زمین های صخره ای و آهکی رشد می کنند. 
بهترین شرایط رشدی برای آن، استفاده از خاک حاصلخیز، به خوبی آبیاری شده و قلیایی است. اگر چه خاک های حاصلخیز را می پسندد اما نسبت به خاک های فقیر نیز متحمل است. 
همچنین به مکان های باز و با آفتاب کامل نیاز دارد. و نمی تواند در مکان های سایه به خوبی رشد کند. 
در دماهای پایین تا حدود -25 درجه سانتیگراد می تواند مقاومت کند. Aster amellus Aster amellus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کاربردها و خواص درمانی:

از این گیاه به دلیل گل های فراوان و زیبا به عنوان گیاهی زینتی استفاده می شود. همچنین در حاشیه کاری ها یا به صورت منفرد در طراحی فضای سبز نیز کاربرد دارد.
علاوه بر استفاده های زینتی، برگ های این گیاهان نیز ارزش خوراکی دارند. هر صد گرم از برگ های خشک این گیاه حاوی حدود 305 کالری انرژی، 32.8 گرم پروتئین، 5.5 گرم روغن، 50 گرم کربوهیدرات، 8.6 گرم فیبر، 11.7 گرم خاکستر، 328 میلیگرم کلسیم، 594 میلیگرم فسفر، 31 میلیگرم آهن، 4164 میلیگرم پتاسیم، 26 میلیگرم ویتامین آ، 1.41 میلیگرم تیامین (ویتامین ب1)، 2.81 میلیگرم ریبوفلوین (ویتامین ب2)، 8.59 میلیگرم نیاسین (ویتامین ب6) و 688 میلیگرم ویتامین ث می باشد. 
ریشه های این گیاه نیز خواص ضد التهاب، ضد سرفه، تصفیه کننده خون و جلوگیری از خونریزی های درونی را دارد. همچنین در درمان بیماری های ریوی، سرفه و مالاریا نیز کاربرد دارند. در نپال، عصاره ی حاصل از ریشه ها برای درمان سوء هاضمه و نیز در مصارف خارجی برای درمان سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. گل ستاره ایتالیایی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز گل ستاره ایتالیایی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز

نحوه تکثیر گل ستاره ایتالیایییکی از روش های تکثیر این گیاهان، کشت بذرهای آنها است. بذرها را باید به صورت سطحی در بهار در شاسی های سرد کشت کرد. پس از کشت بذرها نباید اجازه داد تا خاک خشک شود. استفاده از پیش تیمار سرمادهی برای دو هفته قبل از کشت می تواند سرعت جوانه زنی بذور را افزایش دهد. بذور حدود دو هفته پس از کشت در دمای 20 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. 
روش دیگر تکثیر گل ستاره ایتالیایی، استفاده از تقسیم بوته در فصل بهار یا پاییز است. گیاهان را پس از تقسیم به فاصله 60 تا 70 سانتیمتر (گیاهان پابلند) یا 30 تا 45 سانتیمتر (گیاهان پاکوتاه) کشت می کنند. Italian aster Italian asterمنابع :
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/m
http://www.perennials.com/plants/aster-amellus-vio
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Aste
https://en.wikipedia.org/wiki/Aster_amellus


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.