فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Anthemis cotula stinking chamomile که به فارسی آنتمیس کاتولا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی اروپا و شمال آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرم خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده با پی اچ خنثی تا کمی اسیدی
آنتمیس کاتولا
آنتمیس کاتولا

نام علمي
Anthemis cotula
نام لاتين
stinking chamomile
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "آنتمیس کاتولا" گیاهی یکساله بوده که گل هایی با عطر بسیار قوی تولید می کند. عطر گل های آن در اغلب موارد ناخوشایند است به همین دلیل به آن "بابونه بدبو" نیز گفته می شود. این گیاه بومی اروپا و شمال آفریقا است که توانسته به شمال امریکا، آفریقای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند نیز منتقل شده و در این نواحی نیز با موفقیت کشت گردد.
این گیاه اغلب در زمین های بایر، مزارع و اطراف جاده ها می روید. به همین دلیل در بیشتر موارد جزو علف های هرز محسوب می شود که به زمین های زراعی و باغی حمله می کند. 
انتمیس کاتولا شباهت زیادی به گیاه بابونه آلمانی یا Anthemis nobilis دارد. به طوری که که هر دو گونه دارای ساقه های ناراست بوده که در انتهای آنها گل های منفرد و بزرگی تشکیل می شود. اگرچه آنتمیس کاتولا به وسیله عدم وجود فلس های غشایی در زیر گل ها، از گیاه بابونه حقیقی یا آلمانی قابل تشخیص می باشد، ولی یکی از مشخصه های بارز این گونه که آن را از گونه بابونه آلمانی یا حقیقی متمایز می کند، بوی بسیار قوی و زننده آن می باشد.
برگ های این گیاه نیز از نظر ظاهری شباهت بسیاری به گیاه رازیانه دارند به همین دلیل به آنها Dog’s Fennel نیز گفته می شود. این برگ ها در برخی موارد دارای کرک های ریز و نازک در سطح رویی هستند اما در بیشتر موارد فاقد کرک می باشند. برگ ها فاقد دمبرگ بوده و به طور مستقیم از ساقه خارج می شوند. برگ ها مرکب و دارای لوب های بسیار زیاد و نازک بوده که می توانند حدود 2.5 تا 5 سانتیمتر طول داشته باشند. 
گل ها به صورت منفرد و در انتهای ساقه ها تشکیل می شوند. به طور متوسط، هر گل حدود یک اینچ یا 2.34 سانتیمتر قطر دارد. هر گل حدود 10 تا 18 گل زبانه ای سفید رنگ دارد. که در انتها دارای سه دندانه می باشند. این گل ها نیز مانند سایر گل های خانواده آستراسه، دارای گل های لوله ای در وسط و گل های زبانه ای در اطراف است. 
میوه ها فندقه (بدون پاپوس) و شیار دار (با ده شیار) و کوچک می باشند. stinking chamomile stinking chamomile

شرایط نگهداری آنتمیس کاتولانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه آنتمیس کاتولا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  آنتمیس کاتولا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  آنتمیس کاتولا
نواحی معتدل تا نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  آنتمیس کاتولا
خاک های به خوبی آبیاری شده با پی اچ خنثی تا کمی اسیدی


آنتمیس کاتولا مکان های آفتابی و خاک های به خوبی آبیاری شده با پی اچ خنثی تا کمی اسیدی را ترجیح می دهد. رشد موفقیت آمیز آن در خاک هایی با بافت سنگین نیز مشاهده شده است. Anthemis cotula Anthemis cotula

نحوه تکثیر آنتمیس کاتولاازدیاد این گیاه از طریق بذر صورت می گیرد. بهترین زمان کشت بذرها در خارج از گلخانه، بلافاصله پس از رسیدن می باشد. بیشترین جوانه زنی بذور در پاییز صورت می گیرد. stinking chamomile stinking chamomile

هشدار - عوارض جانبیآنتمیس کاتولا ممکن است برای سگ ها، گربه ها، اسب ها و خوک های شیلیایی سمیت ایجاد کند. همچنین از عوارض سمیت آن بر روی انسان نیز می توان به التهابات پوستی، استفراغ، اسهال، کم اشتهایی و واکنش های آلرژیک اشاره کرد. همچنین استفاده طولانی مدت از آن نیز می تواند موجب خونریزی گردد. dog-finkle, dog-daisy, pig-sty-daisy, chigger-weed dog-finkle, dog-daisy, pig-sty-daisy, chigger-weedمنابع :
http://www.botanical.com/botanical/mgmh/m/maywee26
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Anth
https://en.wikipedia.org/wiki/Anthemis_cotula


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.