فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۰         
  

Alchemilla xanthochlora Lions foot که به فارسی پای شیر نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل سرخیان ، بومی اروپا و آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا سرد خاک: خاک های رسی
پای شیر
پای شیر

نام علمي
Alchemilla xanthochlora
نام لاتين
Lions foot
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاهی است کوتاه به بلندی 15 تا 40 سانتیمتر، چندساله و علفی، دارای ریزوم و ریشه قوی به رنگ قهوه ای است. برگهایی مدور به رنگ سبز روشن، منقسم، دارای 7 تا 11 لوب دندانه دار و منتهی به دمبرگ دراز دارد. گل های آن دارای کاسه کوچکی مرکب از 8 تقسیم در 2 ردیف و پرچم هایی به تعداد 4 و بسیار کوچک است.Lions foot Lions foot

شرایط نگهداری پای شیرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پای شیر
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پای شیر
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پای شیر
نواحی معتدل تا سرد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پای شیر
خاک های رسی


محل رویش آن معمولاً در چمنزارهای مرطوب، کوهستان ها و کنار جوی ها، جنگل های مرطوب و سایه دار است.
تقریباً در همه نواحی و مناطق قابل کشت است ولی سرزمین اصلی آن کوه‌های شرق آفریقا است که توسط طوفان های اقیانوسی هند و اطلس به سایر نقاط دنیا سفر کرده است. نوعی از این گیاه به نام پای شیر زمخت دارای برگ هایی بزرگ تر بوده و در مناطق معتدل رشد می کند. از آنجایی که برگ های نرم دارد، در مناطق بارانی طرفداران زیادی پیدا کرده است. زیرا برگ های آن ساعت ها پس از باران مانند جواهر درخشش دارند. تقریباً از اوایل تابستان تا اوایل پائیز دسته هایی از شاخه های گل زرد رنگ می آورد. گونه های مختلف پای شیر، اغلب سالی دو بار گل می دهند. به طور شگفت انگیزی در زمین و خاک رس رشد کرده و زمین را پوشش می دهد.
از پای شیر بیشتر در حاشیه باغچه و نیز پوشش زمین استفاده می شود. محل سایه آفتاب را بیشتر دوست دارد و قد آن تا حدود 35 سانتیمتر می رسد.Alchemilla xanthochlora Alchemilla xanthochlora

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیقسمت مورد استفاده این گیاه تمام گیاه بخصوص ریشه و برگ آن می باشد.
گیاه پای شیر در بیماری های زنان، بخصوص در مواردی که خونریزی های شدید قاعدگی و یا خارش مهبل وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه شدیداً قابض بوده و حاوی مقادیر زیادی «تانین» می باشد. گیاه پای شیر برای درمان زخم هایی که سربازان در قرون ۱۵ و ۱۶ میلادی دچار می شدند بسیار استفاده می شد.
قسمت های هوایی این گیاه برای درمان اسهال و مسمومیت های غذایی مناسب می باشد. در درمان خونریزی های شدید قاعدگی و نیز کم کردن ترشحات مهبل مناسب است. در التهاب ها و عفونت ها هم می توان از آن استفاده نمود. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که عصاره این گیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است.
این گیاه ضد التهاب، تنظیم کننده قاعدگی خانم ها، قابض، تقویت کننده دستگاه گوارش و التیام بخش زخم ها می باشد.
از نظر مزاج شناسی نیز دارای طبیعت تلخ، خشک، خنک و قابضی می باشد.پای شیر - معرفی و خواص گیاهان دارویی پای شیر - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر پای شیرکشت این گیاه به خاطر رشد ضعیف و در نتیجه محصول کم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. علاوه بر این تعداد زیادی از گیاه مورد نظر به صورت خودرو وجود دارد.
زمان حصول برداشت برگ ها و گیاه کامل در طول گلدهی از اردیبهشت تا مردادماه می باشد. پس از محصول برداری آن را باید در سایه و یا به روش مصنوعی در حرارت 40 تا 50 درجه خشک نمود و سپس در جعبه های مسدود و دور از نور و رطوبت نگهداری کرد.Lions foot Lions footمنابع :
http://daneshnameh.roshd.ir/
https://fa.wikipedia.org/
همت خواه، ف. داروهای گیاهی، انتشارات عصر کتاب.


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.