امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۶         
امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۶         
  

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی به عنوان پوسیدگی سیاه و یا پوسیدگی خشک خوانده می شود در اکثر مزارع گوجه فرنگی مشاهده می شود.بیماری در بوته هایی که هرس شده بیشتر دیده می شود.این بیماری روی فلفل نیز مشاهده می گردد.پوسيدگي گلگاه عارضه ای است که با کمبود موقتی کلسيم موجود در گياه مرتبط است و با تغييرات رطوبتی خاک تشديد می شود .
 بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه ) - فوت و فن های باغبانی
 بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه ) - فوت و فن های باغبانی

در ابتدا لکه های کوچک آب سوخته در میوه های سبز در محل نوک میوه گوجه فرنگی درست در مقابل محل دم ظاهر می شود .این ناحیه شدیدا گسترش می یابد و به اندازه 1/4 تا 1/2سطح میوه می رسد .لکه ها همزمان با رسیدن میوه به زودی تیره می شوند وناحیه سیاه شده ،خشک و حالت چرمی به خود گرفته و رنگ آن تغییر می یابد و این لکه از روشن تا سبز مایل به سیاه تغییر می یابد.میوه های آلوده معمولا زود تر از میوه های سالم می رسند . بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه )


پوسیدگی ته میوه گوجه فرنگی بیشتر در بوته هایی دیده می شود که در خاک های دارای زهکشی ضعیف و با مقدار کلسیم کم دیده می شود.سرد شدن خاک موجب بیشتر شدن این عارضه در گوجه فرنگی می شود.انجام سله شکنی یا وجین علف های هرز نزدیک به بوته گوجه فرنگی موجب آسیب دیدن ریشه ها می شود و این عارضه بیشتر می شود.بیشتر ارقام گوجه فرنگی می توانند دچار پوسیدگی ته میوه شوند اما در برخی از ارقام این عارضه کمتر دیده می شود. بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه )


اگر ميزان آب محدود باشد، رشد گياه کند مي شود و متعاقبا جذب مواد غذایی نیز کاهش مي يابد. اين موضوع باعث کاهش غلظت کلسيم در گياه می گردد زيرا کلسيم توسط جريان آب در گياه جابجا مي شود. به همين دليل بخشهايی از گياه که سريع تر تعرق مي کنند، بيشترين ميزان کلسيم را دريافت مي نمايند.اين نواحي معمولا برگهاي بزرگ هستند که به خاطر اندازه شان تعرق زيادتري دارند. به اين ترتيب ميوه هاي در حال رشد، کمترين ميزان کلسيم مورد نياز خود را دريافت مي کنند. استرس هاي رطوبتی ای که حتي در نتيجه پژمردگي هاي جزئي گياه بوجود مي آيد، براي ايجاد کمبود کلسيم کافي است. زماني که رطوبت به حد مناسب مي رسد، گياه رشد طبيعي خود را از سر مي گيرد. ولي جذب کلسيم هنوز کند است و گياهي که به سرعت در حال بزرگ شدن است، کلسيم کافی برای رشد خود دريافت نمي کند. بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه )


ایجاد مالچ یا خاکپوش می تواند به حفظ رطوبت خاک کمک نماید. مصرف کود کلسیم دار در چند نوبت در طول رویش میوه گوجه فرنگی توصیه می شود.این محلول پاشی از گسترش بیشتر این عارضه جلو گیری می کند و اما بر میوه دچار شده به این عارضه را تاثیر نمی گذارد.مصرف ازت را به اندازه مورد نیاز گیاه توصیه می شود از مصرف خیلی زیاد ازت جلوگیری شود. بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه )


چون پوسیدگی گلگاه ارتباط زیاد با میزان آب آبیاری دارد باید توجه داشت که میزان رطوبت در همه شرایط به صورت یکنواخت باشد .خاک باید خوب زهکشی شده و تهویه شود و نیز باید به اندازه کافی هوموس در خاک وجود داشته باشد تا رطوبت خاک را در فصل خشک فراهم کند .کاشت باید حتی الامکان کم عمق باشد و سعی شود که ریشه های غذا دهنده از بین نروند .اسیدیته خاک باید بالای 5.5 و در حدود 6.5 باشد . بیماری پوسیدگی سیاه گوجه فرنگی (پوسیدگی گلگاه )
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.