فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Valeriana sambucifolia Valerian که به فارسی والریانا سامبوسیفولیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاپریفولیاسه، بومی اسکاندیناوی، آلپ و اسکاتلند می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: آب و هوای معتدل خاک: خاک هایی با بافت متوسط، حاصلخیز و غنی از مواد هوموسی
والریانا سامبوسیفولیا
والریانا سامبوسیفولیا

نام علمي
Valeriana sambucifolia
نام لاتين
Valerian
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"والریانا سامبوسیفولیا" یکی از گونه های جنس والریانا یا علف گربه است. این گیاه علفی و بسیار شبیه به گونه والریانا آفیسینالیس یا سنبل الطیب معمولی می باشد. این گیاه بومی اسکاندیناوی، آلپ و اسکاتلند است. 
ارتفاع گیاه 40 تا 170 سانتیمتر، بوته ای، استوار و چندساله است. ریشه دارای ریزومی کوتاه و استوای شکل است. از ریزوم، انشعابات متعدد گوشتی و استوانه ای شکل به طول 10 تا 15 سانتیمتر و به قطر 2 تا 5 میلیمتر خارج می شود. قسمت خارجی ریشه قهوه ای رنگ و قسمت داخلی آن سفیدرنگ است. 
در سال اول رویش برگ های طوقه ای تشکیل می شود. گیاهان پس از گذراندن سرمای زمستان، در سال دوم به ساقه می روند. ساقه توخالی، استوانه ای شکل و دارای شیارهای طولی است. برگ ها به صورت متقابل نسبت به یکدیگر روی ساقه قرار می گیرند. برگ های پایینی دمبرگ بلندی دارند. در حالی که به تدریج به طرف بالا از طول دمبرگ ها کاسته می شود. گل ها دوجنسی و به رنگ صورتی یا ارغوانی کمرنگ هستند و از بوی مطبوعی نیز برخوردارند. 
ریشه این گیاه حاوی متابولیت های ثانویه ارزشمندی است که این مواد مدت ها پیش توسط محققان مورد شناسایی قرار گرفتند. اسانس، یکی از این مواد است که مقدار آن در گونه های مختلف جنس والریان و همچنین تحت شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت است. یکی از محققین اظهار می دارد، ریشه گونه سامبوسیفولیا حاوی دو تا سه درصد اسانس است. 
بوی تند گونه های مختلف این جنس ناشی از وجود اسید ایزووالریک است. چون بومی این ماده گربه را به طورف خود جلب می کند، از این رو به این گیاهان، علف گربه نیز گفته می شود. Valerian Valerian

شرایط نگهداری والریانا سامبوسیفولیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه والریانا سامبوسیفولیا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  والریانا سامبوسیفولیا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  والریانا سامبوسیفولیا
آب و هوای معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  والریانا سامبوسیفولیا
خاک هایی با بافت متوسط، حاصلخیز و غنی از مواد هوموسی


این گیاه در طول رویش به هوای معتدل و آب نسبتاً زیادی نیاز دارد. این گیاه را در مناطقی که بارندگی سالیانه بین 600 تا 700 میلیمتر باشد می توان کشت کرد. 
بذر این گیاه در دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد و در حضور نور و رطوبت کافی جوانه می زند. تاریکی مانع رویش بذر آن می شود. 
این گیاهان را در خاک هایی با بافت متوسط، حاصلخیز و غنی از ترکیبات و مواد هوموسی و با زهکش مناسب باید کشت کرد. ضخامت زیاد سطح الارض سبب گسترش و توسعه ریشه و نیز سبب افزایش عملکرد آن می شود. خاک های سنگین و بسیار مرطوب برای کشت آن مناسب نیست. کشت در چنین خاک هایی سبب ضعیف شدن گیاه و تولید ریشه های کوچک، نازک و شکننده می شود که هنگام برداشت ریشه و شستن آنها مقدار زیادی ریشه در زمین باقی می ماند. Valeriana sambucifolia Valeriana sambucifolia

نحوه تکثیر والریانا سامبوسیفولیاتکثیر این گیاه توسط بذر و یا از طریق رویشی انجام می شود. کاشت و تکثیر توسط بذر به دو روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. تکثیر رویشی نیز از طریق تقسیم بوته انجام می گیرد. دو تکثیر رویشی گیاهان به سرعت به گل رفته و ریشه توسعه نمی یابد. از این رو به ندرت و در شرایط خاص، از این روش برای تکثیر استفاده می شود.  Valerian Valerianمنابع :
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/v
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Vale
امیدبیگی، ر. 1387. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.