فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Maranta Kerchoveanaprayer plant که به فارسی مارانتا کرشووینا نامیده میشود، گیاهی از خانواده مارانتاسه بومی جنگل های بارانی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: دمای بالای 15 درجه سانتیگراد خاک: خاک های زهکش دار با مواد آلی فراوان
مارانتا کرشووینا
مارانتا کرشووینا

نام علمي
Maranta Kerchoveana
نام لاتين
prayer plant
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "مارانتا کرشووینا" یکی از گیاهان زینتی بسیار زیبا از جنس و خانواده ی مارانتا است. این گیاه دارای برگ های منقوش و گرد است. که در آن رگبرگ اصلی به رنگ روشن درآمده و هاله ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمت ها متمایز می سازد. 
گونه ی مذکور گیاهی همیشه سبز و چندساله است که تا حدود 30 سانتیمتر ارتفاع می تواند رشد کند. دارای برگ های انبوه، تخم مرغی شکل، به رنگ سبز متوسط با طرح هایی به رنگ سبز مایل به خاکستری و لکه هایی در وسط می باشند. 
گل ها کوچک و به رنگ سفید بوده که در خوشه هایی تنها در بالای برگ ها نمایان می شوند. زمان گلدهی این گیاهان در اواسط بهار می باشد.prayer plant prayer plant

شرایط نگهداری مارانتا کرشووینانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه مارانتا کرشووینا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  مارانتا کرشووینا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  مارانتا کرشووینا
دمای بالای 15 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  مارانتا کرشووینا
خاک های زهکش دار با مواد آلی فراوان


بهترین شرایط نوری برای این گیاه، نور غیرمستقیم می باشد. در تابستان شرایط سایه را ترجیح می دهد ولی در زمستان به نور بیشتری نیاز دارد. اشعه مستقیم آفتاب را به ویژه در ظهر تابستان و از پشت شیشه نمی پسندد.
در صورتی که اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا درجه حرارت 10درجه سانتیگراد مقاومت می نماید ولی بهترین درجه حرارت حدود 16درجه سانتی گراد، در درجات نزدیک به 30 درجه احتیاج به غبار پاشی دارد.خاک این گیاه را در هر شرایط باید مرطوب نگه داشت به جز زمانی که درجه حرارت پایین تر از 10درجه است. آبیاری 2-3 بار در هفته در تابستان و یک بار در زمستان و هر 10 روز یکبار در درجات نزدیک به 10درجه سانتیگراد برای آن مناسب است.
بستر کشت این گیاه باید دارای مواد آلی فراوان باشد بنابراین تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و هر دو هفته یکبار با نصف میزان پیشنهادی در رشد گیاه تأثیر مثبت دارد. خاک باید کاملا سبک باشد. کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.Maranta Kerchoveana Maranta Kerchoveana

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ترکیبات شیمیایی:

در برگ های گیاهان خانواده مارانتا مانند مارانتا کروشووینا، رزمارینیک اسید (Rosmarinic acid) یافت می شود.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی - مارانتا کرشووینا معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی - مارانتا کرشووینا

نحوه تکثیر مارانتا کرشووینادر آغاز بهار که ریشه های گیاه تقریباً خشک می شوند، بهترین زمان تکثیر آن است. برای تکثیر این گیاهان، بوته ها را از خاک خارج کرده و با چاقوی تیز، ریشه های غده ای را قطع و آنها را تقسیم می کنند. سپس هر یک را در گلدان جداگانه و خاک آماده کشت کرده و مرتباً آبیاری می نمایند. این عمل باید در گلخانه ای گرم و مرطوب صورت گیرد. خاک مناسب این گیاه باید حاوی مواد آلی به مقدار زیاد باشد و ضمناً از زهکش خوبی نیز برخوردار باشد.prayer plant prayer plantمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/225449/#b
https://en.wikipedia.org/wiki/Maranta_leuconeura
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=1263
خلیقی، ا. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران). انتشا


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.