فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

مراقبت از گیاهان آپارتمانی سرزنده و شاداب در فضای داخلی خانه حساس است و گاهی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی این گیاهان به دغدغه همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل تبدیل می شود. بدون شک گیاهان آپارتمانی از گیاهان فضای آزاد ظریفتر و نسبت به آفات و بیماری ها حساسترند.
مراقبت از گیاهان آپارتمانی
مراقبت از گیاهان آپارتمانی

محل قرار دادن گیاهان:

نور، هوا، آب، گرما و خاک مناسب از جمله عواملی هستند که سبب رشد و گلدهی گیاه می شوند. نور زیاد یا کم، نوسانان شدید دمای هوا یا خاک، آب زیاد یا کم و حتی نوع خاکی که با نیازهای گیاه متناسب نباشد، می تواند شدیداً به رشد گیاه آسیب برساند.

از آنجایی که همه این عوامل تغییرپذیرند و می توان آنها را تحت تأثیر قرار داد، بنابراین می توانید منظره زیبایی از گیاهان آپارتمانی را در ذهن مجسم کنید و در آینده ای نزدیک به مرحله عمل درآورید. البته زندگی آپارتمانی محدودیت هایی در راه انجام این کار قرار می دهد که می توان با توجه به ساختار آپارتمان، نوعی از گیاهان آپارتمانی را که با شرایط موجود سازگار هستند، انتخاب کرد.

گیاهان، مبلمان منزل، تابلو و یا اشیاء زینتی نیستند. بلکه موجوداتی زنده اند که باید همانند جانداران با آنها رفتار شود. بنابراین اگر می خواهید در آپارتمان یا منزلتان به نگهداری گیاهان بپردازید بهتر است حتی قبل از تعیین نوع آنها، جای آنها را معین کنید.گیاهان مناسب مکان های بخصوص:

اگر می خواهید گیاهان خود را روی طبقات کتابخانه یا بر روی میزی در گوشه اتاق نگهدارید و یا بر روی طاقچه ای قرار دهید باید بدین مسئله توجه داشته باشید که تنها گیاهان بسیار مقاوم در چنین وضعیتی گل می دهند. معمولاً در چنین نقاطی نوسانان دما بسیار شدید و نور خورشید کم است. بنابراین بهتر است به گیاهان برگدار اکتفا کنید.

گیاهانی مناسب با دما های مختلف

از جمله گیاهان مناسب اتاق هایی که دارای وسایل گرمازا هستند می توان تیلاندسیا، دراسنا دراکو و آسپیدیسترا یا برگ عبایی را نام برد.

گیاهان مختص اتاق های نه چندان گرم و سالن ها عبارتند از: کلروفیتوم، سانسوریا، فاتسیا و گردی.

در اتاق های سرد می توان به نگهداری گیاهانی چون فونیکس، برگ انجیری و کاج مطبق پرداخت.

این گیاهان همان گیاهانی هستند که می توان آنها را بر روی طاقچه ها و قفسه ها قرار داد. بدین معنی که این گیاهان قادر به تحمل دمای عمومی اتاق هستند. نور مناسب آنها را می توان با نصب چراغ در بالای طاقچه ها و قفسه هایی که گیاه بر روی آنها قرار دارد تأمین کرد.

برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی بطور کلی میزان رطوبت اتاق هایی که دمای آنها بالاست، پایین تر است. در حد امکان، از آویزان کردن گیاهان در چنین مکان هایی خودداری کنید، زیرا هوای گرمی که به سمت بالا می رود برای آنها مضر است.آفات و بیماری ها:

بدون شک گیاهان آپارتمانی از گیاهان فضای آزاد ظریفتر و نسبت به آفات و بیماری ها حساسترند. این مسئله که موطن تقریباً تمامی گیاهان آپارتمانی مناطق گرمسیری است و این گیاهان در آب و هوای متفاوت با زادگاهشان دچار مشکل می شوند تنها دلیل این حساسیت نیست، بلکه آنها مجبورند در مناطقی که در اصل مخصوص انسان ها است زندگی کنند. هرگونه اشتباهی در نحوه نگهداری گیاه سبب می شود تا گیاه بیمار و در نتیجه بدمنظره شود پس در مراقبت از گیاهان آپارتمانی دقت کنید.

یکی از اشتباهات رایج، قرار دادن گیاه در محیطی است که نور، گرما و آب آن بیش از حد زیاد و یا بیش از حد متراکم باشد. اگر در مراقبت از گیاهان آپارتمانی دقت نکنید، نه تنها مستقیم به آنها زیان رسانده اید بلکه آنها را نسبت به انواع آفات، انگل ها، باکتری ها، قارچ ها یا ویروس ها آسیب پذیر کرده اید.

به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از آفتکش ها نه تنها انگل های مضر را از بین می برید بلکه به انسان ها و حیوانات خانگی (خصوصاً ماهی ها، پرندگان و گربه ها) نیز صدمه می زنید.هرگز از این آفت کش ها در اتاق های دربسته استفاده نکنید. اگر نمی توانید گیاه را داخل بالکن یا حیاط ببرید لااقل پنجره ای را باز بگذارید و کودکان را از آن محل دور کنید.

گیاهی را که علائم بیماری در آن مشاهده شده است از دیگر گیاهان جدا کنید. همچنین گیاهانی را که دچار عفونت های ویروسی یا میکروبی شده اند بلافاصله از بین ببرید.

علائم و  راه های مبارزه با   بیماری های شایع گیاهان

چنانچه در مراقبت از گیاهان آپارتمانی دقت نکردید و گیاه به باکتری آلوده شود، پژمرده می گردد. رشد این گیاهان متوقف و روی بافت های آنها، بر روی ریشه، ساقه، برگ ها یا گل ها، دیده می شود. خم شدن و زرد شدن برگ ها نیز نشان وجود باکتری بر روی گیاه است. اغلب "بگونیا" و انواع مختلف کاکتوس به این بیماری مبتلا می شوند. استفاده از باکتری کشها تنها به پیشگیری از بروز عفونت میکروبی در گیاهان کمک می کند. برای جلوگیری از عفونی شدن گیاه آن را در مکانی خشک و خوش هوا قرار دهید. گیاهان بیمار را بلافاصله از بین ببرید و هرگز از دانه یا قلمه های آنها استفاده نکنید.بیماری های قارچی نیز تأثیری مشابه عفونت های میکروبی بر روی گیاهان دارند. عامل این بیماری ها، انگل های نخ مانندی است که بر روی گیاه دیده می شود و پس از مدتی کوتاه به صورت لکه هایی درمی آید. قارچ ها هم بر روی ریشه گیاهان و هم بر روی قسمت هایی که در بالای زمین رشد می کنند تأثیر می گذارند. همانند باکتری ها، تنها راه مبارزه با قارچ ها نیز پیشگیری از آنها است. گیاه را با استفاده از قارچ کش ها سمپاشی کنید و سپس آن را بلافاصله از بین ببرید.

بیماری سفیدک حقیقی و سفیدک آشکار

از بین شایع ترین عفونت های قارچی می توان سفیدک حقیقی و سفیدک آشکار را نام برد. حتی کارشناسان نیز قادر نیستند این بیماری ها را که در هر دوی آنها گردی نقره ای رنگ روی سطح گیاه را می پوشاند از یکدیگر تشخیص دهند. در سفیدک حقیقی برگ ها جمع می شوند ولی در سفیدک آشکار، برگ ها ریزش می کنند. سفیدک حقیقی در اثر کمبود نور و یا وجود نیتروژن بیش از اندازه در کود گیاه و سفیدک آشکار بر اثر رطوبت بیش از حد در هوا و خاک پدید می آیند.

گیاهانی که دارای پیاز، ساقه زیرزمینی و ریشه هوایی هستند در معرض ابتلا به گندیدگی ریشه قرار دارند. در اثر این بیماری، بر روی ریشه گیاه نقاطی تیره و تقریباً سیاه رنگ پدید می آید که بعدها مرطوب و فاسد می شود. این گیاهان پژمرده شده و می میرند.بیماری گندیدگی ساقه

گندیدگی ساقه که اغلب با قارچ گرفتگی اشتباه گرفته می شود، بر اثر رطوبت بیش از حد و عموماً تنها بر روی قسمت های مرده گیاه پدید می آید. در صورتی که میزان عفونت گیاه کم باشد، برگ های خالدار آن را بکنید و سپس آن را با ترکیبات مس سم پاشی کنید. این عمل سبب می شود تا گیاه به زندگی خود ادامه دهد. این بیماری مختص سیکلامن و بنفشه آفریقایی است.

بیماری زنگ

گاهی اوقات بر روی برگ های گیاهان آپارتمانی لکه هایی به چشم می خورد. اما این لکه ها همیشه علامت بروز بیماری در گیاه نیست. این لکه ها اغلب بر اثر سوختگی ناشی از نور شدید آفتاب یا قطرات آب به وجود می آید. اما ممکن است دلیل آن عفونت های قارچی نیز باشد که تشخیص آن برای کارشناسان نیز مشکل است. قارچ های انگلی نقاطی تقریباً نارنجی رنگ را در زیر برگ های گیاه پدید می آورند که بعدها این نقاط تبدیل به لکه هایی می شوند که نشان بیماری زنگ است. نقاط قرمز زیر سطح برگ ها و همچنین بر روی پیازها و ساقه گل ها علامت سوختگی این گیاه است. اما اگر بعدها رنگ این نقاط سیاه شود، گیاه مبتلا به بیماری شده است. در همه این موارد گیاه را با محلول مس و سولفور سمپاشی کنید و آن را از اتاق بیرون ببرید. ضزخم های روی ساقه گیاه خود به خود بهبود می یابد. بیماری های ویروسی که از طریق بقایای حیوانی درون خاک منتقل می شوند برای همه گیاهان خطر بزرگی محسوب می گردند. علائم این بیماری ها کاهش شدید رشد و تغییر عمده در رنگ گیاه است.

برای درمان گیاهان بیمار راهی وجود ندارد اما برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی و پیشگیری از آسیب های بیشتر، این گیاهان را به بیرون منزل ببرید و فوراً بسوزانید.بیماری های ویروسی

از جمله بیماری های ویروسی می توان از تاخوردگی برگ، پیچیدگی برگ و بیماری موزائیک نام برد که در آن لکه هایی روشن و تیره بر روی برگ ها دیده می شود. تنها کاری که می توان در مورد بیماری های ویروسی انجام داد کنترل آفات گیاهی ناقل آنها است. این کار را می توان یا با استفاده از حشره کشها و با برداشتن آفت از روی گیاه (با دست) انجام داد.

علاوه بر بیماری های فوق الذکر، تعدادی از حشرات زیان آور به عنوان آفات گیاهی به گیاهان آپارتمانی حمله ور می شوند، از جمله:

1- آفات مکنده

این آفات با حمله به اندام های گیاهی مانند ساقه و ریشه و با مکیدن شیده گیاه سبب تضعیف و از بین رفتن گیاه می شوند. مانند: مگس سفید، شته، کرم ریشه، عنکبوت قرمز و غیره.

2-    آفاتی که از اجزای گیاهی تغذیه می کنند شامل: مورچه ها، چوبخوارها، کرم های برگخوار و نماتدها.

 برای مراقبت از گیاهان آپارتمانی و برای مبارزه با آفات و امراض مذکور با بررسی دقیق و کارشناسانه نسبت به رفع آنها می توان اقدام کرد.  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.