امروز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۸         
امروز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۸         
  

توت فرنگی یک محصول خوشمزه است که شما به راحتی می‌توانید در باغ خود پرورش دهید. به منظور رشد بهتر محصول و بزرگ و طعم دار بودن توت فرنگی‌ها، باید قبل از کاشت، خاک را آماده بهره برداری کنید. توت فرنگی به خاک نرم، غنی وت بارور شده نیازمند است؛ پس قبل از کاشت باید خاک را با مواد آلی غنی کنید تا زمین آماده کاشت شود. بوته توت فرنگی برای رشد بهتر نیاز به نور خورشید و گرما دارد، بنابراین مهم است که محل مناسب را برای گیاه خود را انتخاب کنیم.
خاک مناسب برای کشت توت فرنگی
خاک مناسب برای کشت توت فرنگی

 

توت فرنگی یک محصول خوشمزه است که شما به راحتی می‌توانید در باغ خود پرورش دهید. به منظور رشد بهتر محصول و بزرگ و طعم دار بودن توت فرنگی‌ها، باید قبل از کاشت، خاک را آماده بهره برداری کنید. توت فرنگی به خاک نرم، غنی و ت بارور شده نیازمند است؛ پس قبل از کاشت باید خاک را با مواد آلی غنی کنید تا زمین آماده کاشت شود. بوته توت فرنگی برای رشد بهتر نیاز به نور خورشید و گرما دارد، بنابراین مهم است که محل مناسب را برای گیاه خود را انتخاب کنیم.

 

قسمت 1

شخم زدن  و اصلاح خاک

 

مکان گرم و آفتابی را برای گیاه خود انتخاب کنید. توت فرنگی هر روز حدود 8 تا 10 ساعت به نور خورشید نیاز دارند. منطقه‌ای را برای کشت انتخاب کنید که نور خورشید به طور کامل به آن بتابد. این گرما و نور کافی باعث رشد بهتر بوته توت فرنگی‌ها خواهد شد.

2

منطقه‌ای عاری از علف‌های هرز برای کشت پیدا کنید.

این گیاهان از پس رقابت بخوبی برنمی آیند. پس برای اینکه به آنها  فرصت رشد داده شود، آنها را در منطقه‌ای بکارید که رشد علف‌های هرز، زیاد نباشد. در صورت لزوم، اگر اندکی علف هرز در محل کشت وجود داشته باشد، می‌توانید آنها را با دست بکنید و از بین ببرید، اما مکانی که رشد علف‌های هرز در آن بسیار زیاد است را، هرگز انتخاب نکنید.

. در صورت تمایل توت فرنگی را می‌توانید در باغ‌هایی با بستر بلند  پرورش دهید. تنها تفاوت کاشت در بسترهای بلند و سطح زمین،  برای توت فرنگی در این است که فقط باید خاک را تا عمق بستر بکارید.

3

خاک را با بیل باغبانی و یا گاوآهن  شخم بزنید. توت فرنگی به خاک نرم و شل نیاز دارد، بنابراین باید زمین چند بار قبل از کاشت با بیل، گاو آهن و یا هر دستگاهی  شخم زده شود، کل خاک باغ را به عمق 12 اینچ (30 سانتی متر) شخم بزنید و صاف کنید تا همه سنگلاخ‌ها از بین بروند ویک زمین صاف و نرم برای کشت، داشته باشید.

.  اگر هنوز به نظر می‌رسد خاک  کمی سخت است، نگران نباشید. شما می‌توانید با اضافه کردن کمپوست، خاک را نرم کرده و آن را اصلاح کنید.

4

هنگام کار با مواد آلی. توت فرنگی  عاشق  مواد مغذی و خاک کمی اسیدی است. PH ایده آل توت فرنگی بین 5.5 و 6.5 است. شما می‌توانید مواد مغذی و برخی از اسیدیته ها را با استفاده از مواد آلی به خاک اضافه کنید. حدود 4 اینچ (10 سانتیمتر) ماده آلی را به خاک، اضافه کرده و با استفاده از بیل و چنگک آن را با خاک مخلوط کنید.

. مواد آلی مناسب برای توت فرنگی شامل کود کشاورزی، کود گیاهی و کود پیت ماس یا خزه تورب داراست.

. برای آزمایش pH خاک خود، از کیت تست خاک استفاده کنید که می‌توانید از فروشگاه‌های ابزار آلات کشاورزی و باغ خریداری کنید.

5

زهکشی یا اصلاح خاک برای ایجاد رطوبت و تخلیه مناسب. توت فرنگی‌ها، نیاز به خاک مرطوب و زهکشی مناسب دارند. برای رسیدن به این هدف، 2 اینچ (5.1 سانتی متر) پرلیت  یا  ورمیکولیت را سطح خاک  قرار دهید و آن را به وسیله بیل یا چنگک صاف کنید.

. پرلیت و ورمیکولیت هر دو باعث حفظ آب در خاک می‌شوند،  بنابراین خاک را مرطوب نگه داشته و از تبخیر آب جلوگیری می‌کنند.

6

کود را به خاک برسانید. یک لایه نازک از کود را بر روی کل باغ  پخش کنید. با استفاده از یک  ماشین و ابزارآلات، کود را به تمام نقاط باغ برسانید.

بهترین کود برای توت فرنگی، یک کود متعادل کننده، که حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم، مانند 5-5-5 است. البته  شما می‌توانید کودهایی را خریداری کنید که مخصوص  توت فرنگی و سایر گیاهان میوه‌ای فرموله شده‌اند و در فروشگاه‌های کشاورزی ارائه می‌شوند.

 

قسمت 2

آماده سازی خاک برای توت فرنگی گلدانی

1

گلدان مناسب را انتخاب کنید. رشد توت فرنگی و کشت موفق آن بستگی به انتخاب مکان  و گلدان مناسب دارد. مهم‌تر از همه، گلدان‌هایی را انتخاب کنید که دارای سوراخ زهکشی در پایین باشند. گلدان باید به  قطر 8 تا 12 اینچ (20 تا 30 سانتی متر) باشد. گلدان‌هایی که می‌توانید برای توت فرنگی استفاده کنید عبارتند:

. ظروف سفالی لعاب دار

. ظروف و گلدان‌های مخصوص توت فرنگی

. گلدان‌های پلاستیکی رنگی (رنگ‌های سبک و روشن، زیرا   ریشه گیاه را خنک نگه می‌دارند)

. جعبه‌های چوبی

2

گلدان را به نیمه از خاک گلدان  پر کنید. خاک گلدان چند منظوره  تا زمانی که PH بین 5.5 تا 6.5 باشد، برای کاشت توت فرنگی ایده آل است. شما می‌توانید PH را با استفاده از یک کیت آزمایش خاک آزمایش کنید. ظرف را بیش از نیمی پر نکنید، تا جا برای افزودن  مواد دیگروجود داشته باشد.

3

اصلاح خاک با پرلیت و کمپوست.

 بقیه قسمت‌های ظرف را با مقادیرمساوی پرلیت و کمپوست پر کنید و از دست یا یک بیل برای این کار استفاده کنید تا همه چیز را کاملاً مخلوط کنید. کمپوست، خاک را با مواد مغذی، غنی سازی می‌کند و پرلیت به خاک کمک می‌کند تا رطوبت را حفظ کند بدون اینکه آبی بماند. این یک روش ایده آل برای کاشت توت فرنگی است.

. شما می‌توانید به جای پرلیت  از ورمیکولیت استفاده کنید. زیرا تقریباً همانند هم عمل می‌کنند.

. همچنین می‌توانید کود یا ماسه را سالانه به خاک بیفزایید.

 

قسمت 3

کاشت توت فرنگی

 

1

 هدف قرار دادن در اوایل بهار.

توت فرنگی به طور معمول در فصل بهار کاشته به زودی در زمینی که  به اندازه کافی گرم شده شروع به رشد می‌کنند. این کار تضمین می‌کند که گیاهان و ریشه‌ها به خوبی  مستقر شده اند.

. در آب و هوای گرمسیری که زمستان‌های  معتدلی دارند، شما می‌توانید توت فرنگی را در پاییز بکارید و آنها را در زمستان رشد دهید.

2

حفره‌های کم عمق را در ردیف‌های دوگانه ایجاد کنید.

فضای حفره‌های 18 اینچ (46 سانتیمتر) را جداگانه ایجاد کنید به طوری که در ردیف‌هایی که  24 اینچ (61 سانتی متر) از هم فاصله داشته باشند. سوراخ‌ها باید به اندازه کافی عمیق  باشند تا بتوانند نشا و ریشه را در آن قرار دهید.

3

ریشه‌ها را از بین ببرید. درست قبل از کاشت، با استفاده از انگشتان خود ریشه‌های  نشا توت فرنگی را به آرامی از هم جدا کنید. هنگامی که گیاهان به وسیله بذر در گلدان‌ها  رشد می‌کنند، ریشه‌ی آنها به هم  فشرده می‌شوند. شما باید این ریشه‌ها را از هم جدا کرده و آنها را به خاک باغچه منتقل کنید و هر کدام را جداگانه بکارید.

4

گیاهان را در زمین قرار دهید و اطراف آنها را با خاک بپوشانید.

در هر یک از حفره‌ها یک نشأ گیاه توت فرنگی را قرار دهید. و اطراف گیاهان را با خاک به اندازه  پوشش داده وفشرده کنید. تا ریشه‌ها در جای خود محکم شوند. تاج نشأ گیاه باید از سطح خاک بیرون باشد؛ در غیر این صورت، گیاه ممکن است پوسیده شده و از بین برود.

. تاج گیاه به نقطه اتصال ریشه وساقه گفته می‌شود.

5

بلافاصله گیاهان را پس از کاشت آبیاری کنید.

 توت فرنگی‌های که  تازه کاشته شده‌اند را کاملاً آبیاری کنید تا خاک اطراف گیاه در جای خودش محکم‌تر شود. گیاهان را حدود 1 اینچ (2.5 سانتی متر) هر هفته آب دهید وهمیشه از مرطوب بودن خاک  اطمینان حاصل کنید.

. درفصل های گرم و خشک، شما باید  گیاهان خود را  حدود  1 اینچ (2.5 سانتی متر) آبیاری کنید. اما در فصول بارندگی که روزانه یا هفته‌ای چند بار باران می‌بارد، لزومی ندارد که آبیاری را انجام دهید.

6

علف‌های هرز اطراف گیاه را به صورت دستی تمیز کنید.

به طور منظم علف‌های هرز را ازسطح باغ پاک کنید. آن‌ها را با دست بکشید، تا از ریشه در آیند. سعی کنید هر گونه علف  هرزی را از زمین کشت حذف کنید. در چند ماه اول کاشت این کار از اهمیت بالایی بر خوردار است، زیرا توت فرنگی‌ها رقابت را دوست ندارند.  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.