امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۹         
امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۹         
  

کنه های عنکبوتی معمولاً برای تغذیه از شاخ و برگ گیاهان، آنها را آلوده می کنند. این حشرات ریز تقریباً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و این امر باعث می شود که تشخیص آنها دشوار باشد.
درمان خانگی کنه های عنکبوتی روی گیاهان
درمان خانگی کنه های عنکبوتی روی گیاهان

کنه های عنکبوتی معمولاً برای تغذیه از شاخ و برگ گیاهان، آنها را آلوده می کنند. این حشرات ریز تقریباً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و این امر باعث می شود که تشخیص آنها دشوار باشد. صدمه به برگ به صورت نقاط روشن روی شاخ و برگ ظاهر می شود و ممکن است به مرور رنگ برنزی به خود بگیرد. با ادامه آلودگی، برگ ها زرد شده و از گیاه ریزش می کنند. تارهای سفید ریز ممکن است در پشت برگ ها و در امتداد ساقه ها دیده شوند. کنه های عنکبوتی به صورت لکه های متحرک ریزی ظاهر می شوند که رنگشان از قهوه ای تا قرمز متغیر است. بدون مداخله، کنه های عنکبوتی سلامتی گیاه شما را تهدید می کنند. در این مقاله یاد می گیرید که چگونه یک داروی خانگی برای مقابله با کنه های عنکبوتی روی گیاهان با چند وسیله خانگی ساده و رایج درست کنید.

قبل از هر چیزی برای جلوگیری از گسترش کنه های عنکبوتی بهتر است گیاهان الوده را از گیاهان سالم جدا کرده و سپس اقدام به از بین بردن آفات مورد نظر نمود.برای تهیه محلول ضدعفونی کننده، ابتدا یک قاشق غذاخوری ماده شوینده ملایم را با یک لیتر آب ولرم مخلوط کرده و در یک حوضچه یا تشتک بزرگ بریزید. مواد را هم بزنید تا کف ایجاد شود. سپس شاخ و برگ گیاه آلوده را در حوضچه غوطه ور کنید و به آرامی چرخش دهید تا تمام مناطق را با آب و شوینده پوشیده شود. همچنین به صورت دستی می توانید محلول را بر روس ساقه های آسیب دیده از کنه بپاشید. سپس اجازه دهید محلول شوینده از شاخ و برگ ها چکه کند و گیاه را روی حوله جاذب قرار دهید تا خشک شود. این کار را هر سه تا چهار روز تکرار کنید تا گیاهان از آلودگی به عنکبوت رها شوند. محلول آب و شوینده تخم های کنه ها را از بین نخواهد برد، بنابراین ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا تمام کنه های عنکبوتی ریشه کن شوند.نکته

برای شناسایی کنه های عنکبوتی، یک برگ کاغذ سفید را در زیر شاخ و برگ قرار داده و تکان دهید. کنه های عنکبوتی به صورت لکه های ریز متحرک به نظر می رسند. یک بطری اسپری را با محلول آب و شوینده پر کنید و گیاهان بزرگ یا سخت را که قادر به غوطه ور شدن در حوضچه نیستند را با آن اسپری کنید. تمام مناطق گیاه، از جمله ساقه ها را به خوبی اسپری نمایید. گیاهان بزرگ باغچه را مرتباً با محلول شوینده اسپری کنید تا کنه های عنکبوتی را به مرور از بین ببرید.هشدار

برخی از مواد شوینده ممکن است برای شاخ و برگ های حساس خیلی سخت یا قوی باشند. محلول را روی یک ناحیه کوچک آزمایش کنید و اگر مطمئن نیستید به مدت 24 ساعت اجازه دهید تا خودش را بگیرد. اگر گیاه حساسیت نشان داد، میزان یا نوع ماده شوینده را تغییر دهید.


  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.