١٢/١١/١٤٤٢ --- 6/23/2021 --- ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
گیاه رونده لادن
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  105  نفر
بازدید امروز :  1360  بازدید
بازدید دیروز :  18853  بازدید
تبلیغات متفرقه
باغبانی >> کنترل علفهای هرز: چگونه با رشد پیچک سمی مقابله کنیم؟
 

کنترل علفهای هرز: چگونه با رشد پیچک سمی مقابله کنیم؟

نابودی پیچک سمی با استفاده از علف کش های شیمیایی سریعتر از روش ارگانیک بیرون کشیدن گیاه عمل میکند اما حتی قوی ترین علف کشها را هم باید چند مرتبه استفاده کنید تا بتوانید کاملا این گیاه را از بین ببرید.
 
 

اگر قرار باشد پرورش تنها یک گیاه در باغچه ممنوع شود، حتما آن گیاه پیچک سمی ( poison ivy ) خواهد بود.  پیچک سمی گیاهی به شدت آلرژی زا است و باعث تحریکات پوستی خارشی، تاولهای دردناک و سوزش آزار دهنده پوست میشود. پیچک سمی به راحتی یک باغچه زیبا و دلپذیر را به کابوسی برای صاحب آن تبدیل میکند. رشد این گیاه در باغچه باعث میشود بسیاری از افراد به فکر از بین بردن و ریشه کن کردن آن از باغچه خود باشند. در اینجا یاد میگیرید چگونه پیچک سمی را از باغچه خود ریشه کن کنید.

A closeup of profile shot of a poison ivy plant.

چگونه پیچک سمی را از بین ببریم؟

اگر پیچک سمی در باغچه تان رشد کرده است، باید به دنبال راه موثری برای نابودی آن باشید. متاسفانه نابود کردن پیچک سمی کار ساده ای نیست اما در صورتی که راه آن را یاد بگیرید، قابل انجام است.

اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که از مواد شیمیایی برای کنترل پیچک سمی میخواهید استفاده کنید یا ارگانیک؟ هر دو روش میتوانند در از بین بردن این علف هرز موثر باشند اما مواد شیمیایی سریعتر عمل میکنند.

-        کنترل و از بین بردن پیچک سمی به روش ارگانیک

دشوارترین کار برای از بین بردن پیچک سمی این است که کل گیاه را باید از بین برده و از باغچه تان دور کنید. اگر بخشی از ریشه آن زنده بماند دوباره رشد میکند. از بین بردن پیچک سمی به روش ارگانیک به این معنی است که باید گیاه را با تمام بخشهای آن از جمله ریشه از خاک بیرون بکشید.

بهترین زمان برای انجام این کار بلافاصله پس از بارندگی است. خاک در این زمان نرم بوده و ریشه های پیچک سمی را راحت تر میتوان از خاک بیرون کشید. هنگامی که از این روش میخواهید برای کنترل پیچک سمی استفاده کنید حتما دستکش بلند و محکم، لباس آستین بلند و شلوار بپوشید و پس از اتمام کار دستانتان را کامل بشویید تا مانع از واکنش آلرژی ناشی از پیچک سمی شوید.

همچنین هرگز پوست برهنه خود را به هیچ بخشی از پیچک سمی تماس ندهید. پیچک سمی حاوی روغنی است که به راحتی از اشیائی مانند دستکش به پوست نفوذ میکند. به همین علت اکثر افراد از استفاده از روشهای ارگانیک رهایی از شر پیچک سمی، منصرف میشوند و راههای شیمیایی را برای پیشگیری از عواقب تماس با آن ترجیح میدهند. همچنین احتمال این که هنگام بیرون کشیدن پیچک سمی، حواستان پرت شود و صورتتان با این گیاه تماس پیدا کند زیاد است.

حتی با وجود دقت زیاد باز هم ممکن است ریشه های آن در خاک باقی بمانند. با مشاهده اولین علائم رشد مجدد پیچک سمی، دوباره آن را از خاک بیرون بکشید. به مرور زمان با این کار قدرت گیاه را از بین میبرید و نمیتواند دیگر رشد کند.

استفاده از آب جوش نیز یکی از روشهای موثر نابود کردن پیچک سمی است. اگر ناحیه ای که این گیاه رشد کرده است، گیاه دیگری که میخواهید زنده بماند، وجود نداشته باشد میتوانید آب جوش بر روی پیچک سمی بریزید. آب جوش همه بخشهای گیاه را میتواند از بین ببرد بنابراین دقت کنید بر روی گیاهان مورد علاقه تان نریزد.

-        کنترل و از بین بردن پیچک سمی به روش شیمیایی  

نابودی پیچک سمی با استفاده از علف کش های شیمیایی سریعتر از روش ارگانیک بیرون کشیدن گیاه عمل میکند اما حتی قوی ترین علف کشها را هم باید چند مرتبه استفاده کنید تا بتوانید کاملا این گیاه را از بین ببرید.

علف کش گلیفسات یا تری کلوپیر هر دو برای این منظور مناسبند. بهترین راه رهایی از شر پیچک سمی با این علف کش ها این است که ماده علف کش را بر روی برگهای گیاه پیچک سمی بریزید.

در این روش نیز مانند روش ارگانیک احتمالا گیاه دوباره رشد میکند چون حتی قدرتمندترین علف کشها هم نمیتوانند همه ریشه را به طور کامل از بین ببرند. هنگامی که گیاه دوباره رشد کرد دوباره علف کش را روی تمام گیاه بریزید. مقدار کمی از علف کش بر روی بخشهای تازه روییده پیچک سمی توانایی رشد مجدد این گیاه را از بین میبرد و گیاه به طور کامل نابود میشود. 

مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت