فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

باران طلایی هر سال تابستان گلهایی به رنگ زرد لیمویی تولید میکند که نظر هر رهگذر را به خود جلب میکند. درختانی که گلهای زرد بدهند کم هستند و همین موضوع ارزش باران طلایی را در طراحی فضای سبز بیشتر میکند
درختان زینتی: با درخت باران طلایی باغچه خود را زیباتر کنید
درختان زینتی: با درخت باران طلایی باغچه خود را زیباتر کنید

درخت باران طلایی ( golden rain tree  ) با نام علمی Koelreuteria paniculata ، یک درخت زینتی مناسب برای طراحی فضای سبز است. با این حال کاشت درخت باران طلایی شمشیر دو لبه است. از یک طرف جلوه خاصی به فضای سبز تان میبخشد و هر سال تابستان گلهایی به رنگ زرد لیمویی تولید میکند که نظر هر رهگذر را به خود جلب میکند. درختانی که گلهای زرد بدهند کم هستند و همین موضوع ارزش باران طلایی را در طراحی فضای سبز بیشتر میکند. اما از طرف دیگر این درخت که عمر نسبتا کوتاهی (به عنوان درخت) دارد مقدار زیادی بذر تولید میکند که در صورت مطلوب بودن شرایط منجر به تولید نهال های بسیار باران طلایی در باغچه میشود. به همین علت انتخاب نوع درخت بستگی زیادی به فضایی که در اختیار دارید و اهدافتان دارد. برگهای باران طلایی در اوایل بهار که تازه در می آیند، رنگ مایل به صورتی جالبی دارند و همین، یکی دیگر از ویژگیهای جذاب درخت باران طلایی است.

 

درخت باران طلایی چه شرایط را تحمل میکند؟

این گیاه در انواع شرایط مقاوم است و نسبت به خاک، آبیاری یا دمای محیط حساس و سخت گیر نیست. بهتر است باران طلایی را در مکانی  آفتاب گیر بکارید اما حتی اگر در نیمه سایه باشد و تنها شش ساعت آفتاب مستقیم در روز دریافت کند هم گلدهی خواهد داشت. با این حال بهترین جلوه باران طلایی زمانی است که در محیطی کاشته شده باشد که آفتاب کامل در تمام طول روز دریافت میکند و خاک آن مواد مغذی در حد متوسط داشته باشد.

این گیاه مقاوم، شرایط مختلف دمایی را تحمل میکند و دمای بالا و دود و آلودگی اتومبیلها آن را اذیت نمیکند بنابراین برای مناطق شهری گیاه مناسبی است.

 

درخت باران طلایی چقدر رشد میکند؟

باران طلایی درختی با اندازه کوچک تا متوسط است که رشد سریعی دارد و بین 9 متر تا 12 متر ارتفاع میگیرد بنابراین اگر به دنبال درختی هستید که خیلی زود سایه انداز شود ، این گیاه انتخاب مناسبی است. عمر درخت باران طلایی حدود 50 سال است.

 

نکات جالب در مورد درخت باران طلایی

هرس درست در زمانی که درخت جوان است بسیار مهم است. این گیاه را به شکل یک درخت تکی با یک تنه اصلی هرس کنید و تنها شاخه های جانبی را نگه دارید که شکل V با زوایه تنگ، به خود نگیرند. چوب این درخت محکم اما شکننده است بنابراین اگر مواظب آن نباشید طوفان ممکن است آسیب جدی به درخت وارد کند. هنگام انتخاب محل کاشت، باید توجه داشته باشید گلهای انبوه درخت و همچنین غلافهای خشک حاوی بذر آن و بذرهای گرد و سفت آن روی زمین میریزند پس آن را کنار پیاده رو یا جاهایی که میخواهید تمیز بماند، نکارید. ریشه های باران طلایی برای سیستم لوله کشی و فاضلاب، تهاجمی نیست و آفتهای معدودی دارد که ممکن است به آن حمله کنند. هزاران غلاف بذر آویزان از درخت در پایان تابستان چهره عجیبی برای درخت ایجاد میکنند . برگهای این گیاه در پاییز به رنگ زرد زیبایی در می آیند. زنبورها به گلهای درخت باران طلایی جلب میشوند بنابراین این درخت برای زنبورها و سایر حشرات گرده افشان نیز خوب است. این گیاه در طب سنتی آسیایی به عنوان دم کرده ای برای شستشوی چشم در ورم ملتحمه به کار میرود. بذرهای تازه این گیاه بو داده ود خورده میشوند و برگها و جوانه های تازه آن جوشانده شده و به عنوان سبزی معطر مصرف میشوند. بنابراین اگر با رشد انبوه جوانه های باران طلایی مواجه هستید نباید نگران باشید. میتوانید جوانه ها را بخورید. با این حال باید حتما پیش از مصرف جوشانده شوند تا تغییراتی در ترکیب آن به وجود آمده و سیانید داخل آن از بین برود.

برخی از هنرمندانی که عاشق عناصر طبیعی هستند از گلهای درخت باران طلایی رنگ زرد طبیعی به دست می آورند و از برگهای آن رنگ سیاه طبیعی. بذرهای گرد و سفت این گیاه نیز مهره های عالی برای هنرمندانی است که جواهرات درست میکنند. غلاف خشک شده آن نیز بافت خوبی به تزئیات دسته گل میبخشد.

بهتر است باران طلایی را در بهار بکارید، آن را در فصل اول خوب آب بدهید و مراقب صدمات فیزیکی و حشرات ساقه خوار باشید چون پوست درختان جوان به راحتی صدمه می بیند.

 

تکثیر و ازدیاد درخت باران طلایی

اگر درخت باران طلایی در همسایگی خود یا در بوستانهای اطراف میشناسید میتوانید با اجازه صاحب آن، یکی دو قلمه بگیرید چرا که قلمه های باران طلایی به راحتی ریشه میدهند. برای کمک به ریشه دهی میتوانید از هورمون ریشه زایی نیز استفاده کنید. همچنین تکثیر این گیاه از طریق بذر خوب جواب میدهد. فقط یادتان باشد اگر میخواهید بذر باران طلایی بکارید باید یک دوره چینه سرمایی برای آن در نظر بگیرید یعنی یک مدت مشخصی (دو تا سه ماه) بذر در سرما و رطوبت بماند. در شرایط مساعد بذرها جوانه زده و زود رشد میکنند.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.